Ekonomika

Česká republika zvolala zasadnutie krajín EÚ o zákonoch o emisiách áut

Česká republika pozvala ministrov dopravy z 11 krajín Európskej únie, aby sa v pondelok stretli v Štrasburgu, aby prediskutovali politiky na zníženie znečistenia v spore o prelomovú politiku bloku prechodu na elektrické vozidlá.

Na stretnutie boli pozvané Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Fínsko, uviedol pre agentúru Reuters predstaviteľ EÚ. Ktorí ministri sa zúčastnia, ešte nie je potvrdené.

Stretnutie bolo pôvodne naplánované na diskusiu o navrhovanej legislatíve EÚ na sprísnenie limitov na emisie škodlivín z vozidiel, ako sú oxidy dusíka – známe ako Euro 7. Česká republika, niektoré ďalšie krajiny a priemyselné skupiny to chcú zmeniť. , označujúc to za nereálne a spochybňujúce environmentálne výhody, ktoré by zákon priniesol.

Niektorí predstavitelia EÚ však očakávajú, že na stretnutí sa bude diskutovať o pozíciách krajín k legislatíve EÚ na ukončenie predaja nových áut s emisiami CO2 do roku 2035. Hlavná politika koncernu týkajúca sa urýchlenia prechodu Európy na elektrické vozidlá bola po Nemecku pozastavená. Vyhlásil proti tomu posledný protest.

Český minister dopravy Martin Kupka minulý týždeň povedal, že krajina chce po stretnutí s nemeckým kolegom Volkerom Wiesingom v Berlíne zmeny v zákaze nových áut s emisiami CO2 z roku 2035.

„Pokiaľ nebude jasná a záväzná výnimka pre syntetické palivá, nebudeme podporovať limit na spaľovacie motory po roku 2035,“ uviedol Kupka na Twitteri.

Nemecké ministerstvo dopravy minulý týždeň požiadalo o uistenie, že predaj nových áut so spaľovacími motormi bude povolený po roku 2035, ak budú poháňané CO2 neutrálnym palivom.

Zásah politikov prekvapil, keďže Európsky parlament, Komisia a členské štáty EÚ sa už po mesiacoch rokovaní dohodli na zákone o emisiách CO2.

Politika nadobudne účinnosť po víkendovom referende, ktoré bolo po protestoch v Nemecku zrušené a ešte nebolo možné ho zrušiť.

READ  Zvýšenie objemu maloobchodu | Stockwatch

Predstavitelia EÚ uviedli, že medzi ďalších odporcov zákona o emisiách CO2 patrí Taliansko, Poľsko a niektoré krajiny, ktorých rady sa zvýšili, odkedy najväčšia európska ekonomika ukázala svoj nesúhlas, čím sa zvýšila možnosť dostatočnej podpory na jeho zablokovanie. (Správa Kate Abnett; Ďalšie správy Jasona Howetta Strih Tomasz Janowski)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close