Hlavné správy

Ukrajinský minister zahraničných vecí vyzýva EÚ, aby urýchlila dodávky munície – POLITICO

LUXEMBURSKO – Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba požiadal v pondelok ministrov zahraničných vecí Európskej únie, aby urýchlili dodávku munície do Kyjeva. Jeho prosba však prišla, keď boli úradníkom predložené nové podrobnosti, ktoré ukazujú, že EÚ má pred sebou ešte dlhú cestu, aby splnila svoje vznešené záväzky.

Guleba, ktorý prostredníctvom video spojenia vystúpil na stretnutí ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu, kritizoval podľa niekoľkých diplomatov pomalé tempo EÚ pri doručovaní munície a rakiet ako súčasť plánu dodať 1 milión bômb v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Ukrajina bojuje proti ruskej invázii.

Plán už schválili lídri EÚ, no pokiaľ ide o technické detaily, len čiastočne sa na ňom zhodli členské štáty, ktoré stále rokujú o takzvaných dvoch koľajach plánu, ktoré zahŕňajú spoločný nákup munície. .

Prebieha právna diskusia o výnimkách pre spoločnosti mimo EÚ v dodávateľskom reťazci obranných spoločností zapojených do projektu, no v pozadí sú aj pochybnosti o tom, či obranný sektor EÚ môže skutočne dodať všetky tieto bomby. .

Kuleba v pondelok „opakovane povedal, že Ukrajina potrebuje muníciu, aby sa postavila ruským útokom a zorganizovala protiofenzívu,“ povedal pre Politico estónsky minister zahraničných vecí Markus Sagna, ktorý presadzoval plán munície. „A munícia je dôležitá.“

Problémom nie je len rýchlosť dodávok munície zo strany EÚ, ale aj množstvo. Program je financovaný z peňazí nazývaných Európsky mierový fond, ktorý čiastočne prepláca členským štátom muníciu a rakety. Tieto peniaze, ktoré pomôžu urýchliť dodávku munície, pochádzajú z trate jedného z projektov v celkovej hodnote 1 miliardy EUR, ktorý už bol plne schválený. „Dostali sme žiadosti o splátky vo výške 600 miliónov eur,“ povedal v pondelok novinárom najvyšší diplomat EÚ Joseph Borrell.

READ  Aktualizácie krajín: Slovensko – júl 2022

Podľa troch diplomatov však nie je všetok tovar, ktorý chcú členské štáty preplatiť, skutočne dodaný. Zo 600 miliónov eur, ktoré spomína Borrell, je 180 miliónov eur na 1 080 rakiet (z ktorých šesť ešte nebolo deklarovaných ako doručených) a zvyšok peňazí na 41 000 munícií, z ktorých 28 000 chýba. Oznámili to diplomati.

Toto číslo je menej ako 1 milión.

Kuleba zdôraznil: „Ak je to priorita, ak je to pálčivý problém, tak sú to dodávky zbraní, najmä munície… Požiadal tiež, aby sme neváhali poskytnúť lietadlá a ďalšie moderné vojenské technológie,“ povedal minister zahraničných vecí SR. , povedal pre POLITICO Rastislav Káčer. „Bol dôrazný, pokorný,“ dodal Koger.

Borrell hľadal uistenie o rýchlosti rozhodovacieho procesu EÚ: „Existujú určité nezhody, ale práca pokračuje. Nečakáme, kým začne fungovať právny dokument. Práce pokračujú, všetko sa pripravuje,“ povedal na tlačová konferencia po stretnutí.

Diplomati tvrdia, že to bude pár dní, pravdepodobne streda, kedy budú dokončené dve koľaje projektu.

„Pravdou je, že pokiaľ ide o veľkosť a rýchlosť, nie sme spokojní s tým, ako poskytujeme trať,“ povedal Keger. „Zvládneme viac, viac škriabeme. Slovensko sa snaží. Všetko, čo máme, dávame do zásoby.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close