Svet

Ukrajinský premiér sa má v Prahe stretnúť s niektorými lídrami EÚ, aby prediskutovali vojenskú pomoc

PRAHA (Reuters) – Ukrajinský premiér Denis Šmyhal sa v utorok v Prahe stretne so skupinou lídrov Európskej únie, aby prediskutovali vojenskú pomoc Kyjevu v boji proti ruskej agresii, uviedol český premiér Peter Fiala.

Fiala pred stretnutím v priebehu dňa zopakoval, že prvé dodávky munície obstaranej v rámci iniciatívy pod vedením Česka, pochádzajúcej z krajín mimo EÚ, dorazia na Ukrajinu v júni.

„Budeme diskutovať o všetkých otázkach týkajúcich sa konsolidácie a posilnenia pomoci Ukrajine v týchto ťažkých chvíľach,“ povedal Fiala na televíznom brífingu.

Premiéri Holandska, Dánska a Lotyšska a poľský prezident sa podľa jeho slov zúčastnia na pracovnom stretnutí v utorok večer. Patria sem niektorí z najvýznamnejších európskych podporovateľov vojenskej pomoci Ukrajine.

Holandsko v utorok uviedlo, že dodáva časti systému protivzdušnej obrany Patriot Ukrajine a rokuje s ďalšími krajinami o zostavení kompletného systému.

Fiala tiež zopakoval postoj generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, ktorý povedal, že Západ by mal zrušiť obmedzenia brániace Ukrajine použiť darované zbrane na útoky na ruské územie.

(Správa John Lopatka a Jason Howett; strih Peter Graff)

READ  Vysvetlenie: Iránske „sprisahanie“ s cieľom uniesť nespokojného novinára z USA

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close