Veda

Umelci zaznamenávajú desivé zvuky najväčšieho živého tvora na svete

Teraz môžeme počuť, ako jeden z najväčších a najstarších živých organizmov na Zemi šepká vibráciami miliónov listov ozývajúcich sa z jeho koreňov.

100-akrový (40 ha) les v Utahu tvorený jedným stromom nazývaným Pando (lat. „Rozšírim“) obsahuje 47 000 stoniek (všetky s rovnakou DNA) zo spoločného koreňového systému. Tu, tento osamelý muž túžiaci osika (populus tremuloides) sa postupne vyvinul do obrovského života 6 000 metrických ton.

možno po 12 000 rokoch života Na Zemi má táto obrovská rastlina so stromovitými stonkami vysokými až 24 m (80 stôp) určite veľa čo povedať. A teraz nám to nové nahrávky umožňujú „počuť“ ako nikdy predtým.

„Zistenia sú vzrušujúce,“ Hovoria Lance Odett, zakladateľ Pandini priatelia, „Hoci to začalo ako umenie, vidíme obrovský potenciál na využitie vo vede. Vietor, premenený na vibrácie (zvuk) a putujúci po koreňovom systéme, je zdrojom vnútorných častí obrovského skrytého hydraulického systému Pando.“ Môže tiež odhaliť funkcie nedeštruktívnym spôsobom.“

Zvukový umelec Jeff Rice experimentálne umiestnil hydrofón do priehlbiny na spodku konára a navliekol ho ku koreňom stromu, pričom neočakával, že bude veľa počuť.

„Hydrofón nepotrebuje na fungovanie len vodu,“ Rice Hovoria vo vyhlásení. „Dokážu zachytiť vibrácie aj z povrchov, ako sú korene, a keď som si nasadil slúchadlá, okamžite som bol zmätený. Niečo sa dialo. Ozval sa dunivý zvuk.“

Uprostred búrky sa ten zvuk vzniesol – Nástroj zachytil strašný nízky rachot,

,Myslím, že to, čo počujete, je zvuk milióna listov v lese, ktoré trasú stromom a prechádzajú cez konáre dolu do zeme,“ Rice Vysvetlené Keď predstavil svoju nahrávku na 184. stretnutí Americkej akustickej spoločnosti a informoval o tom Strážca,

Hydrofón tiež zachytil údery spôsobené poklepaním na konár vo vzdialenosti 90 stôp, aj keď zvuk nebol vo vzduchu na túto vzdialenosť počuteľný. To podporuje teóriu, že koreňový systém Pandy je prepojený, ale na potvrdenie, že zvuk neprechádza pôdou, by bolo potrebné správne experimentálne nastavenie.

Takéto zdieľané koreňové systémy sú bežné u koloniálnych trasúcich sa osík, ale veľkosť a vek Panda ho robia jedinečným. Osiky sa síce dokážu rozmnožovať semenami, ale len zriedka z nich vyrastú, pretože opelenie je zriedkavé, pretože veľké porasty osiky sú zvyčajne len jedného pohlavia, klony jedného jedinca.

Friends of Pando pozvali Ricea ako rezidenčného umelca, aby sa pokúsil lepšie pochopiť túto zvláštnu, obrovskú entitu. Odette dúfa, že pomocou zvuku zmapuje spleť koreňov pandy.

„Zvuky sú krásne a zaujímavé, ale z praktického hľadiska možno prírodné zvuky použiť na dokumentáciu zdravia životného prostredia,“ Hovoria Ryža. „Sú záznamom miestnej biodiverzity a poskytujú základnú líniu, ktorú možno merať voči zmenám životného prostredia.“

Rice nahral aj Pando listy, kôraA to okolitý ekosystém,

„Friends of Panda plánuje použiť zozbierané údaje ako základ pre ďalšie štúdie o pohybe vody, o tom, ako navzájom súvisia vetvy, o kolóniách hmyzu a hĺbke koreňov, o ktorých dnes vieme veľmi málo.“ Hovoria Odet.

Je smutné, že tento nádherný strom chátra a výskumníci sa obávajú, že dni pandy a všetkého lesného života, ktorý podporuje, sú spočítané. Ľudské aktivity, vrátane čistenia a zabíjania predátorov, ktoré znížili počet bylinožravcov, zdecimovali túto starovekú faunu.

O to viac dôvodov počúvať ‚The Trembling Giant‘, kým môže zdieľať svoje tajomstvá.

prezentované v nahrávke 184. stretnutie Americkej akustickej spoločnosti,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close