Zábava

Umelecké alebo po smrti Štefana Kožku opäť plače: Zomrel ďalší herec!

Vo veku 80 rokov si poslednýkrát vydýchol slovenský bábkový, činoherný, televízny a filmový herec Anton Vaculík. Hoci sa správa na verejnosť dostala až v utorok večer, umelec mal zomrieť v sobotu 12. decembra. Správu o jeho úmrtí pre agentúru TASR potvrdil jeho syn Juraj Vaculík.

Vyjadrujeme úprimnú sústrasť našej rodine a blízkym.

V sobotu 12. decembra zomrel herec Anton Vaculík.

Po štúdiu na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe sa rodák z Trnavy zamestnal v Krajskom bábkovom divadle v Banskej Bystrici, kde hral v predstaveniach ako Botafogo, Kráľ jeleňov, Kráska a zviera a Jánošík. Za svoju úlohu básnika v predstavení Kniha rozprávok získal v roku 1976 Cenu divadelnej produkcie.

V rokoch 1982 až 1989 účinkoval v Divadle pre deti a mládež v Trnave v predstaveniach Rómeo a Júlia, Ako sme pátrali, ako to bolo, kone sa strieľa, Tartuffe. Do novej sezóny vstúpil od augusta 1989 v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave, kde pôsobil až do dôchodku v roku 2001.

V roku 1990 spoluzakladal Katedru bábkarskej tvorby na Činohernej a bábkovej fakulte VŠMU, kde pôsobil ako pedagóg do roku 1992.
Účinkoval v niekoľkých hraných filmoch, napríklad Šibenica, Cesta domů, Pavilón šeliem, Kočka, Krajinka, Správa o ceste študentov Petra a Jakuba.

V dabingu sa podieľal na nakrúcaní niekoľkých desiatok filmov, napríklad Hore, Autá či Úžasná rodina. Napríklad hral jednu z hlavných úloh v sérii Mesto tieňov. (TASR)

READ  Televízny seriál propagujúci ženy v športe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close