Zábava

Úplný zoznam bojových lietadiel dodaných na Ukrajinu

Dve krajiny NATO sa teraz zaviazali poslať na Ukrajinu bojové lietadlá, hoci tieto ponuky zaostávajú za nádejami Kyjeva na pokročilé lietadlá.

Moskva rýchlo zareagovala odsúdením lietadiel poskytnutých NATO a uviedla, že dary bojových lietadiel nezmenia priebeh vojny, „ale mohli by spôsobiť viac utrpenia Ukrajine a ukrajinskému ľudu“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že pohyb vojnových lietadiel okolo ukrajinských susedov ukazuje, že tieto krajiny sú „v čoraz väčšej miere zapojené do konfliktu“.

„Prirodzene, tieto lietadlá budú zničené,“ povedal Peskov podľa ruských štátnych médií.

Ale zatiaľ sa v sľuboch nachádzali iba stíhačky MiG-29 zo sovietskej éry. MiGy-29 už ukrajinské letectvo pozná, keďže tvoria stíhacie lietadlá, ktoré fungovali počas vojny.

Bojové lietadlá Mikojan MIG-29 poľského letectva sa 12. októbra 2022 v poľskom Lasku zúčastňujú obranného cvičenia NATO na leteckej základni Lask. Varšava a Bratislava sa minulý týždeň zaviazali poslať do Kyjeva MiGy-29, ktoré budú podľa Ruska „zničené“ na Ukrajine.
Omar Marquez/Getty Images

Poľský prezident Andrzej Duda predtým pre CNN povedal, že ukrajinskí piloti „budú pripravení okamžite použiť tieto lietadlá“.

K februáru 2022 mala Ukrajina podľa BBC približne 120 operačných stíhačiek, väčšinou MiG-29 a Su-27. Spojené kráľovstvo vo februári 2023 navrhlo, že by mohlo „doplniť“ MiGy-29 krajín NATO, ak by vlády podporujúce Kyjev chceli poslať lietadlá zo sovietskej éry.

Stíhačky západnej výroby však zaostávajú za dlho žiadanými darmi Kyjeva. Ukrajinská vláda apelovala na nové stíhačky štandardu NATO, ako sú stíhačky štvrtej generácie F-16.

Hovorca Rady národnej bezpečnosti USA John Kirby vo štvrtok 16. marca novinárom povedal, že rozhodnutia „suverénnych“ krajín o nasadení MiG-29 neovplyvňujú pozíciu Washingtonu k F-16.

READ  Správa predsedu vlády k Svetovému dňu duševného zdravia

„Nezmení to náš účet F-16,“ povedal Kirby. „To teraz nie je na stole.“

Poľsko

Poľsko vo štvrtok oznámilo, že sa stane prvou krajinou NATO, ktorá vyšle na Ukrajinu bojové lietadlá. Štyri stíhačky MiG-29 budú na Ukrajinu dodané v najbližších dňoch, ďalšie sú „v príprave“.

„Po prvé, v priebehu niekoľkých dní odovzdáme Ukrajine štyri lietadlá v plnom operačnom stave, ako si pamätám,“ povedal Duda na tlačovej konferencii.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki navrhol harmonogram „ďalších štyroch až šiestich týždňov“ v dňoch pred oznámením, že krajiny NATO by mohli Ukrajine čoskoro dodať bojové lietadlá.

Slovensko

Nasledujúci deň sa Slovensko stalo druhou krajinou NATO, ktorá vyslala na Ukrajinu stíhačky MiG-29, pričom vyslalo 13 lietadiel. Premiér Eduard Heger povedal, že Brydislava bude „na správnej strane dejín“ a na Twitteri uviedol, že „sľuby treba dodržiavať“.

„Proces odovzdávania týchto stíhačiek je úzko koordinovaný s poľskou stranou, s Ukrajinou a, samozrejme, s ďalšími spojencami,“ povedal.

Slovenský minister obrany Jaroslav Knott už skôr uviedol, že „poľský kolega“ potvrdil spoločný záväzok oboch krajín k bojovým stíhačkám.

„Je čas urobiť rozhodnutie,“ uviedol vo svojom príspevku na Facebooku z 9. marca.