Úder Milana Škriniara priniesol Slovensku výhru proti 10-člennému Poľsku

Milan Škriniar dosiahol skvelé víťazstvo, keď Slovensko porazilo 10-členné Poľsko 2:1 na otváracom zápase Eura 2020 v Petrohrade.

Obranca Interu Miláno bol vylúčený po 69. minúte za druhý započítateľný útok poľského stredopoliara Grzegorza Krychowiaka v napínavom zápase skupiny E.

Pred týmto výjazdom malo Poľsko navrch po tom, čo Karol Linetti v prvom polčase zrušil stávku Slovenska, ktorá bola vyhlásená vlastným gólom Wojciecha Szczesnyho.

Slovenský otvárač Wojciech Szczesny dostal vlastný gól (Anton Vaganov/Pool cez AP)

S Marekom Hamšíkom a Ondrejom Dudom, ktorí suverénne striekali prihrávky po ihrisku, narástlo sebavedomie Slovenska po tom, čo Poľsko nedokázalo vyťažiť nič zo svojho dobrého držania lopty.

Poľsko dostalo varovanie, keď si Duda škrtol zľava a vystrelil do bočnej siete.

Keď otvárač nasledoval jeho príklad, Mack vrezal dovnútra, prinútil Kamila Jozwiaka ustúpiť a potom zasadil Piotra Zielinského. Vystrelil prízemnou strelou, ktorú mierne tečoval Kamil Klik, trafil spodnú časť bližšej žrde a tečoval Szczesny.

Tento vlastný gól udržal nešťastnú sériu bývalého brankára Arsenalu v úvodných zápasoch majstrovstiev Európy, v ktorých bol v roku 2012 vylúčený a v roku 2016 zranený.

Poľsko sa snažilo odpovedať, Maciej Rybus mal zblokovanú strelu, ale Slovensko pohrozilo ďalej, Juraj Kuka poslal strelu Szczesnyho.

Poľsko zakončilo prvý polčas dobre, ale nebolo testované, keďže brankár Slovenska Martin Dúbravka Grichowiak, Zielinski a Robert Lewandowski minuli cieľ.

Slovensko napokon prehralo, keď Poľsko vyrovnalo na začiatku druhého zápasu.

Poliaci ukázali väčšiu naliehavosť po tímovom rozhovore trénera Paula Sosu, ale prerušili tempo a otvorili slovenskú obranu úhľadnou rozohrávkou. Ribas pri postrannej čiare vychytal Linettiho a stredopoliar Turína sa zblízka otočil.

Druhá žltá karta Grzegorza Krychowiaka bola pre Poľsko drahá
Druhá žltá karta Grzegorza Krychowiaka bola pre Poľsko drahá (Kril Kudryavtsev/AP cez Poole)

Vyrovnanie zápasu sa však po hodine opäť zmenilo, keď Grichowiak dostal druhú žltú kartu za faul na Jakuba Hromatu.

READ  STARZPLAY debutuje v segmente South Asian Entertainment Signs sa zaoberá televíznou sieťou STAR, ktorá obsahuje šesť indických zábavných kanálov

Slovensko využilo svojho extra muža a po rohu sa čoskoro ujalo vedenia. Škriniar bravúrne natiahol loptu, zliezol, otočil a skóroval sladkou prízemnou strelou.

Poľsko vyvinulo značný neskorý tlak pri hľadaní druhého vyrovnania, ale Tymoteusz Puchacz, Lewandowski a Jan Bednarek v dobrej pozícii minuli cieľ.