Hlavné správy

Úprava protislovenského verejnoprávneho vysielania

Tisíce Slovákov sa v piatok zišli v hlavnom meste svojej krajiny. Protesty v Bratislave odsúdili plán novej vlády premiéra Roberta Fica. Kontroverzné zmeny nahradia RTVS, verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu službu.

K demonštrantom na bratislavskom Námestí slobody sa pripája prezidentka Zuzana Kabutová, miestni a zahraniční novinári, Európska komisia a ďalší. Varujú, že zmeny, ktoré si Fico želá, by dostali slovenskú verejnoprávnu televíziu a rozhlas pod plnú vládnu kontrolu.

Zora Zavrová je zákonodarcom strany, ktorá spoluorganizovala protest. Hovorí, že plán urobí z vysielateľa „trúbu vládnej propagandy“.

„Nesmieme dovoliť, aby sa to stalo,“ povedal davu.

Ministerka kultúry Martyna Šimkovičová vypracovala plán vlády. To naznačuje, že RTVS bude nahradená novým systémom. Rada s členmi nominovanými vládou a parlamentom volí svojho riaditeľa. Rada môže odvolať úradujúceho riaditeľa bez udania dôvodu.

„Zdá sa, že ide o jemne zastretý pokus o premenu slovenského verejnoprávneho vysielateľa na štátom kontrolované médium,“ hovorí Noel Curran. Je generálnym riaditeľom Európskej vysielacej únie. „Je to nebezpečný krok späť pre demokraciu a slobodu prejavu.“

Zmeny navrhované stovkami slovenských novinárov sú súčasťou väčšieho Ficovho útoku na všetky nezávislé médiá.

Šimcoviková zastupuje Slovenskú národnú stranu. Je súčasťou hlavnej proruskej sily na Slovensku. Pracoval pre internetovú televíziu, ktorá šíri dezinformácie. Šymkovičová hovorí, že RTVS potrebuje reštrukturalizáciu, pretože je zaujatá pre vysielateľov. Hovorí, že to dáva priestor len hlavným scénam.

Asi tisícka novinárov pracujúcich vo vysielaní a ďalší tieto tvrdenia popierajú.

Občania v poslednom čase opakovane vyšli do ulíc po celom Slovensku aj z iných dôvodov. Stretávajú sa proti Ficovej proruskej a inej politike. Plán na zníženie zákonných trestov za korupciu a niektoré ďalšie trestné činy. Viacerí zákonodarcovia a ďalší ľudia spojení s premiérovou stranou čelia obvineniam z korupcie.

READ  Váš úvod k prezidentským voľbám na Slovensku

Fico sa vlani na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci. Jeho strana vyhrala parlamentné voľby 30. septembra na proruskej, protiamerickej platforme.

Figo, známy svojimi vyčíňaniami proti novinárom, nedávno označil za svojich nepriateľov veľkú televíznu sieť, dve celoštátne noviny a internetovú spravodajskú webovú stránku. Preto sa s nimi nestýka.

Kritici predpovedajú, že Slovensko môže za Figa opustiť svoje prozápadné tendencie. Mohla by nasledovať príklad Maďarska za premiéra Viktora Orbána.

Orbán vo svojom piatkovom prejave hovoril o Západe vrátane Spojených štátov. „Začínajú vojny, ničia svety, prekresľujú hranice národov, živia sa všetkým ako kobylky,“ povedal. „My Maďari žijeme inak a chceme žiť inak.“

Klamlivé pery sú ohavnosťou pre Pána, ale tí, ktorí konajú pravdivo, sú jeho potešením. — Príslovia 12:22

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close