Hlavné správy

Veľké sucho na viac ako polovici Slovenska

V 11 obciach bol vyhlásený mimoriadny stav.

Veľkosť písma:A|A+

Pre nedostatok pitnej vody vyhlásili stav núdze v 11 obciach, informovalo ministerstvo vnútra.

Situácia Volica, Dlhé Stráže, Baldovce (všetky Prešovský kraj), Drňa, Chrámec, Banská Štiavnica (Banskobystrický kraj), Pača, Richnava, Spišská Novášvás (Konica Regoni), Zišská Novášigie (Konica), kraj).


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Obec Baga čelila problémom s pitnou vodou už v júni, keďže miestne nádrže boli takmer prázdne a prameň, ktorý ich napájal, vyschol.


Súvisiaci článok Vysoká teplota predstavuje nebezpečenstvo pre jadrové elektrárne, železnice, pristávacie dráhy Čítaj viac

Nedostatok zrážok

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) momentálne extrémne sucho sužuje viac ako polovicu Slovenska. V júli zasiahli krajinu dve výrazné vlny horúčav.

„V týchto dvoch vlnách boli na niektorých meteorologických staniciach zaznamenané nové rekordy maximálnej dennej teploty vzduchu za júl,“ poznamenávajú meteorológovia.

„V porovnaní s minulým týždňom sa situácia zhoršila najmä na západnom Slovensku. Veľké sucho v súčasnosti zasahuje takmer 60 percent územia, sucho rôznej intenzity zasahuje takmer 99 percent územia.“

Takmer celá krajina má nedostatok pôdnej vlhkosti. Maximálne hodnoty od mínus 80 do mínus 100 milimetrov sú na severozápade Slovenska.

„Poprad, Kanovce a Dzinec (všetky východné Slovensko) majú normálnu vlhkosť len 0,7 percenta z celkovej plochy,“ uvádza SHMÚ. Na Slovensku stále prevládajú veľmi suché a veľmi suché podmienky, aj keď monitorovacie stanice vykazujú mierne zlepšenie podmienok.

SHMÚ tiež informoval, že za posledných 90 dní je deficit zrážok najvyšší v Banskej Bystrici (mínus 192 milimetrov), Medzilaborciach (Prešovský kraj, mínus 176 milimetrov) a Švedlári (Košický kraj, 175 milimetrov).

READ  Na Slovensku bolo 50 obetí koronavírusu a 2591 infikovaných - Domáce - Správy


Súvisiaci článok Obec pokračuje v lámaní teplotných rekordov. Ako sa tam žije? Čítaj viac

Zaznamenajte najvyššiu teplotu

Niektoré meteorologické stanice zaznamenali v júli najvyššiu teplotu v histórii svojich meraní. Najhorúcejším dňom bol podľa SHMÚ 21. júl, kedy teplota v obci Dolné Plachtince, okres Veľký Krtíš, dosiahla 40 stupňov Celzia.

Zaznamenané vysoké teploty namerali aj stanice vo Vikaši-Bistruze, Giari nad Hronom, Banskej Bystrici (všetky Banskobystrický kraj) a Privici (Trenčiansky kraj).

Slovensko zatiaľ zaznamenalo len tri dni s teplotami stúpajúcimi nad 40 stupňov Celzia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close