Hlavné správy

USA neuznajú venezuelské voľby ako legitímne, uviedol Pompeo

Opozičné strany sa rozhodli bojkotovať parlamentné voľby.

6. decembra 2020 o 23:55 TASR

WASHINGTON. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo odsúdený v nedeľu parlamentné voľby vo Venezuele ako „podvod a falšovanie“ z dielne prezidenta Nicolasa Madura.

Podľa agentúry AFP Pompeo vo Venezuele napísal, že tam, kde sa v nedeľu konajú parlamentné voľby, „už došlo k volebným podvodom“.

Vyhlásil, že výsledky „vyhlásené nelegitímnym režimom„ Nicolasa Maduru “nebudú odrážať vôľu obyvateľov Venezuely“.

Naznačil tiež, že USA preto neuznajú výsledok takýchto volieb, pretože „to, čo sa dnes deje, sú podvody a falšovanie“.

AFP uviedla, že víťazstvo volieb by umožnilo Madurovi oslabiť vplyv jeho – USA podporovaného rivala Juana Guaida, ktorý vyzval svojich voličov na bojkot volieb.

Odporcovia súčasnej vlády na čele s Guaidom, ktorý kontroluje parlament – Národné zhromaždenie, opakovane obviňovali vedenie krajiny z nezrovnalostí pri príprave volieb.

Aj z tohto dôvodu sa 27 opozičných strán rozhodlo bojkotovať parlamentné voľby. Napriek oznámenému bojkotu sa však niekoľko kandidátov z týchto politických strán rozhodlo bojovať o hlasy voličov individuálne.

Podľa agentúry AFP bola v nedeľu počiatočná účasť nízka: veľa volebných miestností v Caracase bolo voľných alebo len s niekoľkými voličmi.

Keby Madurova vládnuca Socialistická strana Venezuely zvíťazila vo voľbách, získala by kontrolu nad 227-členným Národným zhromaždením – jedinou inštitúciou vo Venezuele, ktorá nie je v rukách Maduru.

Voľby, v ktorých sa o priazeň voličov uchádza asi 14 000 kandidátov z viac ako 100 politických strán, sa uskutočňujú v čase, keď je Venezuela v hlbokej kríze: ekonomiku dusí stúpajúca inflácia, ľudia bojujú s dodávkami vody a plynu, a často ani nemajú elektrinu. Venezuelčania tiež zápasia s nedostatkom potravín, liekov a iného tovaru.

READ  Slovenská polícia zatkla bývalého premiéra Figa pred mítingom News | DW

Venezuelu tiež ťažko zasiahla pandémia infekčných chorôb COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Agentúra AFP dodala, že voliči vo Venezuele sú povinní mať v nedeľu zakryté nosy a ústa závojom a udržiavať bezpečnú vzdialenosť vo volebných miestnostiach.

Guaidó spolu so svojimi kolegami naplánoval týždenné referendum od pondelka 7. decembra, v ktorom sa budú usilovať o podporu verejnosti pre rozšírenie mandátu Národného zhromaždenia.

Podľa Guaida nejde Madura o získanie legitimity, ale o „zničenie demokratickej alternatívy vo Venezuele“.

Maduro, bývalý vodič autobusu, ktorý sa stal prezidentom v roku 2013 po smrti svojho mentora Huga Cháveza, bol v roku 2018 znovu zvolený za prezidenta.

Opozičný parlament a medzinárodné spoločenstvo označili voľby za nelegitímne, pretože sa všeobecne považovali za zmanipulované, a 37-ročný Guaido sa začiatkom roka 2019 vyhlásil za úradujúceho prezidenta.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close