Svet

USA plánujú spochybniť čínsky vplyv na Jima

Spojené štáty plánujú spochybniť silný vplyv Číny v Zimbabwe a vypracovať plán, ktorý pomôže premeniť krajinu na centrum regionálneho rozvoja.

Analýza od Charlesa Raya, bývalého veľvyslanca USA v Zimbabwe, a Michaela Walsha, vedúceho pracovníka Afrického programu v Inštitúte pre výskum zahraničnej politiky, vyzýva Kongres USA, aby v pláne prevzal aktívnu úlohu.

Washingtonská integrovaná stratégia krajiny pre Zimbabwe (ICS Zimbabwe) vyhlásila Zimbabwe za „strategický význam pre Spojené štáty“ a „potenciálne centrum rastu pre južnú Afriku“.

„ICS Zimbabwe uznáva, že Čína ‚rozšírila svoj vplyv‘ v Zimbabwe, a to poskytuje Pekingu neobmedzený prístup k prírodným zdrojom Zimbabwe vrátane základných minerálov, ktoré sú dôležité pre globálny prechod na čistú energiu,“ uvádza sa v správe.

„Zároveň ICS vyhlasuje, že zimbabwianska ekonomika v súčasnosti funguje „v prospech prezidenta, jeho rodiny, vysokých vojenských dôstojníkov a niekoľkých privilegovaných, medzi ktoré patrí elitná vládnuca strana a aktéri zo súkromného sektora“.

„Paralelne je potrebné identifikovať podmienky, ktoré podporujú politiku administratívy zameranú na nadnárodné aspekty korupcie, čím sa Zimbabwe stáva centrom rastu pre južnú Afriku.

Pokračovať v čítaní

„Nikto si nevie predstaviť, že premena krajiny na centrum regionálneho rozvoja bude veľkým prínosom pre obyčajných Zimbabwčanov. Len to podnieti šírenie korupcie a prehĺbi obrovské nerovnosti, ktoré už v celej krajine existujú.“

Wray a Walsh uviedli, že Washington by mal zapojiť Kongres už na začiatku procesu plánovania, aby zabezpečil kongresovú podporu a zdroje, aby sa Zimbabwe stalo rozvojovým centrom pre Južnú Afriku ako národný bezpečnostný záujem USA.

„Ministerstvo zahraničia by malo zapojiť príslušné výbory Kongresu do počiatočných fáz plánovacieho procesu, aby získalo podporu potrebnú na rázne presadzovanie tohto politického cieľa.

„Kongres prijme inovatívne prístupy k partnerstvu s krajinou, ktorá má veľké ložiská kovov vzácnych zemín používaných pri výrobe elektroniky, batérií a magnetov. Členovia nechcú, aby sa tieto dôležité zdroje dostali pod kontrolu a riadenie superveľmocných rivalov.“

READ  Zimbabwe: AfDB opätovne potvrdzuje podporu Jimovi

Vzťahy medzi Harare a Washingtonom boli zmrazené v dôsledku ekonomických sankcií uvalených v roku 2001.

„Kongres prijme inovatívne prístupy k partnerstvu s krajinou, ktorá má veľké ložiská kovov vzácnych zemín používaných pri výrobe elektroniky, batérií a magnetov. Členovia nechcú, aby sa tieto dôležité zdroje dostali pod kontrolu a riadenie superveľmocných rivalov.“

„Kongres však bude citlivý na náklady a riziká spojené s presadzovaním dlhodobého cieľa s vládou, ktorá je chronicky nepriateľská voči americkým záujmom,“ dodáva správa.


Zdieľajte tento článok v komunite


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close