Svet

USA signalizujú, že môže byť otvorený vyslaniu ďalších vojakov na podporu misie NATO v Iraku

„Spojené štáty sa podieľajú na budovaní síl pre misiu NATO v Iraku a budú hrať svoju legitímnu úlohu v tejto dôležitej expanzii,“ uviedol hovorca Pentagónu CMDR. Jessica L. McNaldy CNN Minister obrany Lloyd Austin hovoril o misii so svojimi partnermi z NATO počas štvrtkového stretnutia s ministrami obrany.

Vo štvrtok večer hovorca Pentagónu John Kirby objasnil, že neexistujú „žiadne plány“ s vyslaním ďalších amerických vojakov do Iraku. Pracovník bezpečnostnej služby však pre CNN uviedol, že americké jednotky môžu cestu podporiť mimo krajiny.

„Podporujeme rozšírenú misiu NATO v Iraku a budeme v tom pokračovať, ale neexistujú plány na zväčšenie veľkosti amerických vojakov,“ uviedol Kirby. Povedal na Twitteri.
Takýto krok by zmenil politiku predchádzajúcej správy Znížil sa počet vojakov Po volebnej porážke bývalého prezidenta Donalda Trumpa ich bolo v krajine 2 500. Bidenova administratíva tiež zvážila, či je možné dodržať májový termín na stiahnutie všetkých amerických jednotiek z Afganistanu.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že počet pracovných síl v NATO sa zvýši z 500 na asi 4 000.

„USA a ich partneri v globálnej aliancii, ktorá má poraziť ISIS, sa zaviazali zabezpečiť trvalú porážku ISIS a ministerstvo sa teší na pokračovanie konzultácií s Irakom, NATO a globálnou alianciou,“ dodal McNaldy.

Podľa čítania diskusií v Pentagóne Austin privítal rozšírenú úlohu misie NATO v Iraku. „Som si istý, že všetka práca, ktorá sa doteraz vykonala s irackou vládou a bezpečnostnými silami, povedie k sebestačnej misii.“

Stoltenberg zdôraznil význam misie NATO na zabránenie opätovného oživenia ISIS.

„Nie je to tak dávno, čo ISIS ovládal veľkú oblasť ako Spojené kráľovstvo a asi 8 miliónov ľudí. Stratili túto kontrolu,“ uviedol Stoltenberg. „ISIS však stále existuje. ISIS stále pôsobí v Iraku. Musíme zabezpečiť, aby sa nevrátili. A vidíme určité zvýšenie počtu útokov ISIS. To má posilniť Irak. Zdôrazňuje význam síl.“

READ  Prípady čínskej vlády 19 sa zvyšujú na tri číslice - 115 nových miestnych prípadov, 15 importovaných prípadov

Povedal, že k nárastu síl NATO dôjde na žiadosť irackej vlády.

Trumpov úradujúci minister obrany Christopher Miller uviedol, že stiahnutie vojakov pred Bidenovou inauguráciou bolo znakom úspechu misie, pričom uviedol, že „zmenšenie veľkosti amerických síl v Iraku odráža zvýšené schopnosti irackých bezpečnostných síl.

Austin tvrdí, že USA reštrukturalizovali spojencov NATO, varuje však pred ruskou hrozbou

Začiatkom februára Austin ohlásil globálne preskúmanie postoja ozbrojených síl, v rámci ktorého vojenskí vodcovia preskúmajú veľkosť amerických vojsk po celom svete vrátane „vojenských stôp, zdrojov, stratégie a misií“.

Austin v rámci preskúmania zdôraznil význam spojenectiev a partnerstiev.

„Od Afganistanu a Blízkeho východu, cez Európu, Afriku a našu vlastnú pologuľu až po širší Tichý oceán stoja USA vedľa seba s malými i veľkými spojencami, starými i novými,“ uviedol Austin. „Každý z nich prináša jedinečné schopnosti, vedomosti a schopnosti. Každý z nich odráža, chráni a váži si vzťah. Urobíme tak.“

Hovorca Pentagónu John Kirby uviedol, že v rámci kontroly držania tela globálnych síl neboli prijaté žiadne konečné rozhodnutia ani odporúčania.

Príbeh bol aktualizovaný ďalším komentárom hovorcu Pentagónu Johna Kirbyho.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close