Hlavné správy

USA ukončili výmenné programy financované Čínou

Washington 5. decembra (TASR) – Americké ministerstvo zahraničia v piatok oznámilo, že ukončuje päť výmenných programov financovaných Čínou s USA, ktoré označilo za pekingské propagandistické nástroje. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol, že programy sú maskované ako kultúrna výmena. Implementovali ich podľa amerického zákona známeho ako MECEA, ktorý umožňuje zamestnancom amerických vládnych úradov cestovať s financovaním zahraničnej vlády.

„Zatiaľ čo iné programy financované pod záštitou MECEA sú vzájomne výhodné, päť predmetných programov je plne financovaných a prevádzkovaných čínskou vládou ako propagandistické nástroje pre mäkkú moc.“viedol Pompeo vo vyhlásení.

„Poskytujú starostlivo organizovaný prístup k predstaviteľom Čínskej komunistickej strany, nie k čínskym občanom, ktorí nemajú slobodu prejavu a zhromažďovania.“
dodal minister.

USA v piatok uvalili nové sankcie aj na čínskych predstaviteľov, ktorí sa údajne podieľajú na donucovacích činnostiach po celom svete. Cieľom týchto aktivít, od fyzického násilia po špionáž, je získať v Pekingu vplyv medzi politickými vodcami, akademickou obcou a skupinami občianskej spoločnosti v zahraničí.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zaujala voči Číne tvrdý postoj tým, že s ňou začala obchodnú vojnu, spochybňovala územné ambície Pekingu v sporných ázijských vodách, kritizovala obmedzovanie slobôd v Hongkongu alebo zodpovednosť za globálnu pandémiu.

Americký minister tajnej služby John Ratcliffe nedávno v článku pre Wall Street Journal označil Peking za najväčšiu hrozbu pre demokraciu a slobodu na svete od druhej svetovej vojny. Bill Evanina, riaditeľ amerického Národného centra pre kontrarozviedku a bezpečnosť, tento týždeň uviedol, že Čína sa už začala sústrediť na novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena a jeho tím.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close