Veda

V Oregone vedci objavili variant vírusu s znepokojivou mutáciou

Testovanie na koronavírusy na klinike Virginia Garcia 1. mája 2020 v Hillsborough vo Virgínii

Oregonskí vedci videli domácu verziu rýchlo sa šíriacej varianty koronavírusu, ktorá sa prvýkrát objavila v Británii – teraz je však kombinovaná s mutáciou, vďaka ktorej je variant menej citlivý na vakcínu.

Vedci doteraz našli iba jeden prípad tejto impozantnej kombinácie, ale genetická analýza naznačila, že variant sa získal v komunite a nevytvoril sa u pacienta.

„Nedovážali sme to z iného miesta na svete – stalo sa to spontánne,“ uviedol Brian O’Rock, genetik z Oregonskej univerzity pre zdravie a vedu, ktorý prácu viedol. Spolu so svojimi spolupracovníkmi sa snaží sledovať varianty v oblasti kontroly a prevencie chorôb a výsledky predložili do databázy zdieľanej vedcami.

Prihláste sa do ranných novín z New York Times

Variant pôvodne identifikovaný v Británii sa nazýva B.1.1.7. Rýchlo sa šíri po celých Spojených štátoch a predstavuje najmenej 2 500 prípadov v 46 štátoch. Táto forma vírusu je nákazlivejšia a smrteľnejšia ako pôvodná verzia a je zodpovedná za väčšinu amerických infekcií za niekoľko týždňov.

Nová verzia odhalená v Oregone má rovnakú chrbtovú kosť, ale má tiež mutáciu – E484K alebo „Eq“ – viditeľnú vo variantoch vírusu cirkulujúcich v Južnej Afrike, Brazílii a New Yorku.

Laboratórne štúdie a klinické skúšky v Južnej Afrike naznačujú, že mutácie eq znižujú účinnosť súčasných vakcín znížením imunitnej odpovede tela. (Vakcíny stále fungujú, ale zistenia sú dosť znepokojujúce, že spoločnosti Pfizer-Bayonet a Modern začali testovať nové verzie svojich vakcín určených na potlačenie variantov nájdených v Južnej Afrike.)

Verzia B.1.1.7 s Eek sa tiež objavila v Británii, ktorú vedci označili za „typ znepokojenia“. Oregon uviedol, že vírus bol v Oregone identifikovaný nezávisle.

O’Roc a jeho kolegovia našli varianty jednej zo vzoriek koronovírusu odobratých v celom štáte Oregonským štátnym laboratóriom verejného zdravia, vrátane ohnísk v prostredí zdravotnej starostlivosti. Z 13 výsledkov testu, ktoré analyzoval, sa ukázalo, že 10 bolo samotných B.1.1.7 a ich kombináciou.

Iní odborníci tvrdia, že objav nebol prekvapujúci, pretože ech mutácie pochádzajú z celého sveta ako vírusy. Výskyt mutácií však podľa B.1.1.7 stojí za pozorovanie.

V Británii predstavuje táto verzia len veľmi málo prípadov. V čase, keď sa kombinácia vyvinula, sa B.1.1.7 rozšíril do krajiny.

„Sme v okamihu, keď sa B.1.1.7 zavádza v Spojených štátoch,“ uviedla Stasia Wiman, odborníčka na výpočtovú genomiku na Kalifornskej univerzite v Berkeley. „Ako sa vyvíja a postupne sa stáva dominantnou vecou, ​​môže akumulovať viac mutácií.“

Vírusové mutácie sa môžu navzájom zvyšovať alebo oslabovať. Napríklad varianty identifikované v Južnej Afrike a Brazílii majú podobné mutácie vrátane Eq. Brazílska verzia má ale mutáciu K417N, ktorá sa vo verzii z Južnej Afriky nenachádza.

V štúdii publikovanej vo štvrtok v Nature vedci porovnávali protilátkové reakcie na všetky tri formy úzkosti – identifikované v Británii, Južnej Afrike a Brazílii. V súlade s ďalšími štúdiami zistili, že druh bušovaného v Južnej Afrike je najodolnejší voči protilátkam produkovaným imunitným systémom.

Ale rotujúci variant v Brazílii nebol taký odolný, aj keď robil mutácie eq. „Ak máte druhú mutáciu, nevidíte to ako zlý účinok,“ uviedol Michael Diamond, vírusový imunológ na Washingtonskej univerzite v St. Louis, ktorý štúdiu viedol.

Je príliš skoro povedať, či sa variant v Oregone bude správať ako obyvatelia Južnej Afriky alebo Brazílie. Ale myšlienka, že iné mutácie môžu oslabiť účinok Eq „je vynikajúcou správou,“ uviedol Wiman.

Oregon celkovo uviedla, že Oregon zdôrazňuje potrebu, aby ľudia boli opatrní, vrátane nosenia masiek, kým nebude očkovaná veľká časť populácie.

READ  Lekári dali tisíckam ľudí zadarmo ovocie a zeleninu v experimente: ScienceAlert

„Ľudia musia byť opatrní, nie vonku,“ uviedla. „Zatiaľ nemôžeme nechať svoju stráž, zatiaľ čo tieto variabilnejšie varianty stále prebiehajú.“

Tento článok bol pôvodne odhalený New York Times.

© 2021 New York Times Company

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close