Hlavné správy

V prípade Sovanek sa slovenská vláda podpísala ako občianska strana

Choďte po incidente, zostali iba krvavé škvrny.

Slovenská vláda sa prihlásila ako občianska strana do vyšetrovania smrti jedného z ich občanov Josepha Sovanka, ktorý v roku 2018 zomrel v cele policajného zaistenia.

Prípad je stále predmetom vyšetrovania a doposiaľ neboli podniknuté žiadne právne kroky. Belgické právo však umožňuje každému, kto má na vyšetrovaní skutočný záujem – zvyčajne ide o obete a ich rodiny – pripojiť sa ako občiansky účastník. Poskytuje im prístup k spisom prípadov a právo požiadať o vyšetrovanie súdny sudca.

Sovanek, pôvodom zo Slovenska, bol deportovaný do svojej domovskej krajiny vo februári 2018 a bol uväznený v policajnej cele na letisku Charleroi, keď sa začal správať zle. Tam začal udierať hlavou o dvere cely a pri pokuse o zastavenie sa dostal do potýčky s políciou.

V jednom okamihu počas bitky stratil vedomie a bol prevezený do nemocnice, kde neskôr zomrel. Vyšetrovanie sa začalo, ale napriek pokusom Sovankovej manželky a slovenského veľvyslanca v Belgicku sa nedosiahol žiadny pokrok.

CCTV zábery z incidentu vo vnútri cely unikli minulý rok do médií, čo jasne ukazuje policajný zásah a dôstojníčku zdraviacu nacistovi s úsmevom. Toto odhalenie vyvolalo v prípade nový záujem a viedlo k disciplinárnemu konaniu proti trom vyšším dôstojníkom.

Podľa De Morgana vdova po mužovi Henrieta Sovanková unikla zo snímok v snahe vyvolať verejnú mienku o ďalšom postupe po tom, čo súdny sudca oznámil svoj úmysel prípad ukončiť bez ďalšieho.

Úspešné to bolo aj v Belgicku a na Slovensku, kde parlament v septembri schválil rezolúciu vyzývajúcu Európsku komisiu na prešetrenie prípadu – a hoci komisia také právomoci nemala, získala podporu väčšiny a opozičných strán.

Slovensko svoj najnovší krok vysvetlilo vo vyhlásení: „Občan Slovenska zomrel v dôsledku udalostí, ktoré sa v súčasnosti vyšetrujú,“ uvádza sa vo vyhlásení.

READ  Otvárajú sa nové úkryty pre maďarské intelektuálne centrum na Slovensku!

Slovenskí obyvatelia – zastúpení Slovenskou republikou – boli týmito udalosťami šokovaní, najmä potom, čo videli obrázky z policajnej cely. Nacistické gestá boli urobené počas policajného zásahu – rasistické motívy preto fungujú. Slovenská vláda nemôže akceptovať, že jeden z jej občanov bol prenasledovaný kvôli svojej národnosti. “

Vdova po obeti vyjadrila vláde vďaku za tento čin.

Podanie inej krajiny ako civilnej strany v belgickom súdnom procese je veľmi výnimočné. Otrasné obrázky slovenskou vládou neotriasli, “uviedla jeho právnička Ann van de Stein.

Alan Hope
Bruselské časy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close