Svet

V stávke sú hlasy USA s agendou Joea Bidena a Donalda Trumpa

Voliči po celej krajine vyzvali svojich spoluobčanov, aby hlasovali v doplňujúcich voľbách.

Washington:

Američania išli v utorok k volebným urnám v strednodobých voľbách, v ktorých sa republikáni usilujú o získanie väčšiny v Kongrese, ktorá by mohla ovládnuť agendu demokratického prezidenta Joea Bidena a podporiť ďalší Biely dom pod vedením Donalda Trumpa.

„Je deň volieb, Amerika,“ napísal na Twitteri 79-ročný Biden, keď sa na východnom pobreží otvorili volebné miestnosti. „Daj dnes počuť svoj hlas. Hlasuj.“

V hre je všetkých 435 kresiel v Snemovni reprezentantov, tretina Senátu a štátne a miestne pozície. Kalifornia, Vermont, Kentucky, Montana a Michigan majú v piatich štátoch referendum o potratoch.

Prvé výsledky sa začnú objavovať po 19:00 (0000 GMT), ale úplný obraz nemusí byť k dispozícii niekoľko dní alebo týždňov s okrajmi tenkými ako žiletka v niektorých kľúčových kongresových pretekoch, čo pripravuje pôdu pre náročné výzvy.

„Chcem ísť do práce, ale chcem sa uistiť, že budem voliť,“ povedal 61-ročný lekár Robin Kirdar vo volebnej miestnosti v Pittsburghu v Pensylvánii. „Je tu dostatočná polarizácia a dezinformácie na to, aby bolo počuť môj hlas.“

Bidenovi demokrati čelia neľahkej bitke, aby sa udržali v Kongrese, po pretekoch, ktoré prezident označil za „definujúci“ moment pre americkú demokraciu – zatiaľ čo Trumpovi republikáni tvrdo bojujú za problémy kuchynského stola, ako je inflácia a kriminalita.

Trump – ktorý oznámil, že sa v roku 2024 opäť bude uchádzať o Biely dom – sa chopil predvolebnej pozornosti, aby 15. novembra označil „veľké vyhlásenie“, zatiaľ čo Biden vyzval demokratov, aby sa spojili.

„Moc je vo vašich rukách,“ povedal Biden na zhromaždení neďaleko hlavného mesta. „Vieme v našich kostiach, že naša demokracia je ohrozená, a vieme, že toto je vaša chvíľa, aby ste ju ochránili.“

READ  Hongkong ruší karanténu pre medzinárodných návštevníkov od 26. septembra

Prieskumy ukazujú, že republikáni sú pripravení prevziať Snemovňu, čo by umožnilo zvyšok Bidenovho prvého funkčného obdobia odraziť agresívne vyšetrovanie a odpor voči plánom výdavkov.

„Giant Red Tide“

Po návrate do Bieleho domu v pondelok večer Biden novinárom povedal, že je presvedčený, že demokrati budú držať Senát, ale že udržať Snemovňu by bolo „ťažké“ a jeho život vo Washingtone by sa mohol stať „veľmi ťažkým“.

Ak sa snemovňa aj Senát obrátia, Biden zostane ako chromá kačica a jeho legislatívna agenda bude zmrzačená.

Tohtotýždňová konferencia COP27 v Egypte vyvolá otázky o všetkom od prezidentovej politiky v oblasti klimatickej krízy cez Ukrajinu až po neochotu republikánov zachovať súčasnú mieru americkej finančnej a vojenskej podpory.

Príchod prívržencov krajnej pravice Trumpa do Kongresu urýchli posun, ku ktorému dochádza v rámci Republikánskej strany, odkedy bývalý realitný magnát ohromil svet porážkou Hillary Clintonovej o prezidentský post v roku 2016.

Napriek tomu, že Trump čelí trestnému vyšetrovaniu za to, že vzal prísne tajné dokumenty z Bieleho domu a pokúsil sa ovplyvniť voľby v roku 2020, využíva strednodobé obdobia na upevnenie svojej pozície de facto republikánskeho vodcu a prezidentského nominanta.

V typicky temnom, nesúrodom prejave k priaznivcom v Daytone, Ohio, Trump, 76, povedal: „Ak podporujete úpadok a pád Ameriky, musíte voliť absolútne krajne ľavicových, šialených ľudí.“

„Ak chcete zastaviť deštrukciu našej krajiny, zajtra musíte voliť republikánov v obrovskej červenej vlne,“ povedal – predtým, ako dráždil svoje vyhlásenie o roku 2024.

Voliči po celej krajine vyzvali svojich spoluobčanov, aby volili v strednodobých voľbách, ktoré majú historicky nízku účasť.

„V referende je niekoľko dôležitých otázok,“ povedala Alexandra Ashleyová, 30-ročná právnička, ktorá hlasovala v Pittsburghu. „Potraty sú pre mňa pravdepodobne najväčším problémom. Chcem sa uistiť, že je prístupný a bezpečný pre každého.“

READ  Ministri spravodlivosti Japonska a ASEAN-u opätovne potvrdzujú podporu právneho štátu

„Voľte, hlasujte, hlasujte,“ povedal 24-ročný študent Luke Oswakwu agentúre AFP v Atlante v štáte Georgia.

44 miliónov skorých hlasov

Prostredníctvom možností skorého hlasovania bolo odovzdaných viac ako 44 miliónov hlasov, čo znamená, že výsledok sa začal formovať pred dňom volieb.

Senátne preteky v Pensylvánii, Nevade, Arizone, Georgii, Wisconsine, New Hampshire a Ohiu sa zúžili na plánované ukončenie fotografií a ktorýkoľvek z nich by mohol posunúť rovnováhu síl v rokovacej sále.

Trump už neopodstatnene tvrdil, že strednodobé termíny swingového štátu Pennsylvánia boli „zmanipulované“ – niečo, na čom mylne trval, opäť ukradol Biden, jeho zoznam z volieb v roku 2020.

Odvolávajúc sa na rastúcu podporu voličských konšpiračných teórií medzi Trumpom a jeho kolegami republikánmi a ich snahu blokovať prístup k potratom, Biden v utorok varoval, že demokracia a základné práva sú ohrozené.

Hlasovanie republikánov za demokratov znamená rastúcu infláciu, nárast násilných trestných činov a snahu premeniť medzičasy na prezidentské hlasovanie.

Výsledok určí, či Biden, ktorý má tento mesiac 80 rokov a je najstarším prezidentom v histórii, bude v roku 2024 usilovať o druhé funkčné obdobie – alebo odíde.

(Tento príbeh nebol upravený zamestnancami NDTV a bol vygenerovaný automaticky zo syndikovaného informačného kanála.)

Odporúčané video dňa

Jednotný občiansky zákonník BJP: Skúšobná prevádzka v roku 2024?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close