Veda

V Zimbabwe objavili nový druh dinosaura s názvom Musankwa Sanyatiensis

Vedci tvrdia, že tieto pozostatky patria do obdobia neskorého triasu.

Pozoruhodný objav fosílií v jazere Kariba v Zimbabwe viedol k tomu, že výskumníci pomenovali nový druh dinosaura: Musankwa sanyatiensis.

Podľa štúdie zverejnenej v r sa fosílne pozostatky zadnej nohy tohto druhu, vrátane stehenných, holenných a členkových kostí, našli zapustené do skaly na brehu jazera. Acta Palaeontologica Polonica vo štvrtok.

Vedci tvrdia, že tieto pozostatky pochádzajú z obdobia neskorého triasu, staré asi 210 miliónov rokov.

Po analýze Musankwa Sanyatiensis výskumníci zistili, že nový druh patril k Sauropodmorpha, skupine dlhokrkých dinosaurov, ktorí žili v období neskorého triasu.

Dr Kimberley „Kimi“ Chappell, odborný asistent na Stony Brook University a čestný spolupracovník Inštitútu pre evolučné štúdie vo Wits, v správe uviedol: „Napriek obmedzenému fosílnemu materiálu majú tieto kosti jedinečné vlastnosti, ktoré ich odlišujú od iných dinosaurov žijúcich v rovnaký čas. “ tlačová správa Vo štvrtok odišiel na štúdium.

Objav Musankwa sanyatiiensis označuje štvrtý druh dinosaura, ktorý bol v Zimbabwe pomenovaný.

Podľa tlačovej správy medzi predchádzajúce objavy z afrického národa patria Syntarsus rhodesiensis v roku 1969, Vulcanodon karibensis v roku 1972 a Mbaresaurus rathi v roku 2022.

Štúdiu vykonali výskumníci z University of the Witwatersrand (Wits) v Južnej Afrike, Natural History Museum of Zimbabwe, Stony Brook University v New Yorku a viedol ju profesor Paul Barrett z Natural History Museum v Londýne.

V marci 2024 našiel muž na prechádzke so psom vo Francúzsku 70 miliónov rokov starú fosíliu, ktorá sa ukázala ako takmer úplná kostra dlhokrkého titanosaura.

READ  Štyri zatmenia v roku 2021, dve pozorovania v Indii

Damien Boschetto našiel túto kostru mamuta v lesoch Montouliers, neďaleko svojho domova v dedine Cruzy v južnom Francúzsku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close