Veda

Tieto úžasné snímky zachytené teleskopom Jamesa Webba agentúry NASA sú potešením pre milovníkov vesmíru

Webb vytvoril tento detailný obrázok Cartwheel a dvoch menších sprievodných galaxií v auguste 2022

Teleskop NASA James Webb Telescope, opísaný ako najvýkonnejší teleskop na svete, zachytil tento rok niekoľko úžasných záberov nášho vesmíru, ktoré očarili milovníkov vesmíru. Observatórium novej generácie, ktoré by malo stáť 10 miliárd dolárov, bolo vypustené na vrchol rakety Ariane 5 z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane 25. decembra 2021. Webb, pomenovaný po bývalom riaditeľovi NASA, ide po stopách legendárneho Hubblea, no ponúka aj jeho pohľady. Vesmír, ktorý bol pre nás predtým nedostupný. Webb je asi 100-krát výkonnejší ako Hubbleov teleskop.

Pri jeho prvom výročí je tu 5 neuveriteľných snímok zachytených vesmírnym teleskopom Jamesa Webba (JWST) v roku 2022, ktoré spôsobili revolúciu vo vesmírnom zobrazovaní.

Najhlbší infračervený obraz raného vesmíru

d3udiq4o

Na svojej prvej fotografii z júla 2022 Webb odhalil „najhlbší a najostrejší infračervený obraz raného vesmíru vôbec“, ktorý bol urobený pred 13 miliardami rokov. Úžasný záber, ktorý na brífingu v Bielom dome odhalil prezident Joe Biden, ukázal tisíce galaxií, ktoré sa unášajú a sú slabšie ako kedykoľvek predtým, zafarbené v tónoch od infračervenej po modrú, oranžovú a bielu. Obrázok ukazuje kopu galaxií SMACS 0723 tak, ako sa objavila pred 4,6 miliardami rokov, s mnohými ďalšími galaxiami pred a za kopou.

hmlovina carina

1VBTP5QG

V ten istý mesiac teleskop odhalil začínajúcu hviezdnu škôlku a jednotlivé hviezdy v hmlovine Carina, ktoré boli predtým zakryté. Webbov zdanlivo trojrozmerný obraz s názvom Kozmické útesy vyzerá ako skalnaté hory za mesačného večera. V skutočnosti je to okraj obrovskej plynovej dutiny v NGC 3324 a najvyšší „vrchol“ na tomto obrázku je vysoký asi 7 svetelných rokov.

neptúnove prstene

psq71s28

V septembri 2022 zachytil teleskop najjasnejší pohľad na prstence Neptúna za viac ako 30 rokov. V roku 1989 sa sonda NASA Voyager 2 stala prvou kozmickou loďou, ktorá zobrazila Neptún. Nielenže Webb podľa NASA zachytil najjasnejší pohľad na prstence tejto vzdialenej planéty od preletu kozmickej lode Voyager 2 v roku 1989, ale jej kamery odhalili ľadového obra v úplne novom svetle. Webb zachytil aj sedem zo 14 známych mesiacov Neptúna.

Galaxia vozne

f0msgm4g

V auguste 2022 vytvoril Webbov silný infračervený pohľad tento detailný obraz Kolesa voza a dvoch menších sprievodných galaxií na pozadí mnohých iných galaxií. Podľa správy NASA snímka ponúkla nový pohľad na vývoj galaxie v priebehu miliárd rokov. Galaxia Cartwheel, ktorá sa nachádza asi 500 miliónov svetelných rokov ďaleko v súhvezdí Sochár, je vzácny pohľad. Jeho vzhľad, podobne ako kolesá vozňa, je výsledkom intenzívnej udalosti – vysokorýchlostnej kolízie medzi veľkou špirálovou galaxiou a menšou, ktorú vidíme na tomto obrázku.

piliere stvorenia

rvam5veg

V októbri 2022 bola teleskopom Jamesa Webba pozorovaná svieža a veľmi podrobná krajina – ikonické „piliere stvorenia“. v strede vesmíru. „Stĺpy stvorenia“ sa nachádzajú 6500 svetelných rokov od Zeme v Orlej hmlovine našej galaxie Mliečna dráha.

odporúčané video dňa

Ženy protestujúce proti údajnému zaberaniu pôdy v Biháre, 5 hospitalizovaných

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close