Veda

Vypočujte si desivé zvuky najväčšieho a najstaršieho živého tvora na svete

Stacey Liberator pre DailyMail.com

22:30 24. októbra 2023, aktualizované 22:31 24. októbra 2023

  • Hrozné zvuky sú z miliónov listov hrmiacich sa v búrke
  • Mikrofón bol naskrutkovaný do koreňov stromu asi 90 stôp nižšie
  • Čítajte viac: Utahský les, domov „najväčšieho živého tvora“ na Zemi, mizne

Vedci zdieľajú strašidelné zvuky „Trembling Giant“ v Utahu – les osiky Pando sa skladá z jedného stromu so 47 000 „klonmi“ rastúcimi z rovnakého koreňového systému.

strašný hrom (Tu) Počas búrky vo vetre šuštia milióny listov, čo spôsobuje, že strom vibruje na zemi, kde mikrofón zachytil hluk.

Pando je považovaný za najväčšieho a najhustejšieho tvora, aký sa kedy našiel, váži približne 13 miliónov libier a jeho klony pokrývajú plochu viac ako 106 akrov.

80 000 rokov starý les vznikol z jedného semena a šíril sa vysielaním nových výhonkov z rozšíreného koreňového systému, čím sa vytvorili geneticky identické stonky.

Vedci zdieľajú desivé zvuky „Trembling Giant“ v Utahu – Les osiky Pando sa skladá z jedného stromu so 47 000 „klonmi“ rastúcimi z rovnakého koreňového systému.

Pando sa nachádza v národnom lese Fishlake v Utahu a výskum ukázal, že ožíva už 9 000 rokov, čo z neho robí jeden z najstarších organizmov na Zemi.

Zvuky tohto živého tvora zachytil zvukový umelec Jeff Rice a zakladateľ Friends of Panda Lance Odette, ktorý umiestnil hydrofón do dutej vetvy pri úpätí stromu a otočil ho až ku koreňom – asi 90 stôp pod stromom. povrch.

„Hydrofóny potrebujú na fungovanie viac ako len vodu,“ povedala Riceová.

„Dokonca dokážu zachytiť vibrácie z povrchov, ako sú korene, a keď som si nasadil slúchadlá, bol som okamžite ohromený.

‚Niečo sa dialo. „Ozval sa jemný zvuk.“

Rice chcel zachytiť zvuk Panda počas búrky a keď si nasadil slúchadlá, začul desivý rachot.

„Myslím, že to, čo počujete, je zvuk miliónov listov v lese, ktoré trasú stromom a pohybujú sa cez konáre do zeme,“ povedala Riceová, keď prvýkrát zdieľala zvuk počas marcovej prezentácie.

READ  So zapnutými solárnymi panelmi má Lucy čo robiť
Pando je považovaný za najväčšieho a najhustejšieho tvora, aký sa kedy našiel, váži približne 13 miliónov libier a jeho klony pokrývajú plochu viac ako 106 akrov.
Zvuk tohto živého tvora zachytil zvukový umelec Jeff Rice a zakladateľ Friends of Panda Lance Odette, ktorý umiestnil hydrofón do dutej vetvy pri úpätí stromu a otočil ho až ku koreňom – asi 90 stôp pod stromom. povrch.

Hydrofón tiež zaznamenal slabý zvuk, keď ľahko narazili na konár vo vzdialenosti 90 stôp. Rice to prirovnal ku klasickému plechovkovému telefónu.

„Je to ako dve krabice spojené drôtom,“ povedal. „Až na to, že existuje 47 000 palíc spojených obrovským koreňovým systémom.“

Zatiaľ čo Pando je div sveta, štúdia z roku 2018 zistila, že pomaly umiera v dôsledku pokračujúceho ľudského zasahovania – pričom vedci varujú, že je nepravdepodobné, že prestane existovať skôr ako za 50 rokov.

Spoluautor Paul Rogers z oddelenia prírodných zdrojov Utah State University povedal: „Hoci Pando existuje už tisíce rokov – nevieme ako pevne určiť jeho vek – teraz sa pod naším dohľadom rúca.

„Z toho vyplýva jasné ponaučenie: nemôžeme spravovať voľne žijúce zvieratá a lesy nezávisle.“

Tento pokles nastal, pretože ľudia expandovali do lesov a vyrúbali oblasti bez toho, aby im dali čas na zotavenie.

Pastva jeleňov tiež vytvorila tlak na park a dlhotrvajúce sucho ešte viac prehĺbilo jeho vyčerpanie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close