Veda

Väčšina ľudí sa nevyvinula, aby zvládla chlad, napriek tomu ovládame severné podnebie – tu je dôvod

Mnoho ľudí sa bojí zimy. kredit: Maria Boiko / shutterstock

Človek je tropický druh. Väčšinu našej evolučnej histórie sme žili v teplom podnebí, čo môže vysvetľovať, prečo mnohí z nás trávia zimu schúlení pod prikrývkou, v rukách držia fľašu s horúcou vodou a snívajú o lete.


V skutočnosti sa všetky živé opice nachádzajú v trópoch. Najstaršie známe fosílie z ľudskej línie (hominíny) pochádzajú z zo stredu A východnej Afriky, Hominíni, ktorí sa rozptyľujú na sever do vyšších zemepisných šírok, sa museli po prvýkrát vysporiadať s nižšími teplotami, kratšími dňami, obmedzeným časom hľadania potravy, ľadom sťažil lov a ľadový vietor ho ochladzuje rýchle straty tepla z jeho tela.

Vzhľadom na naše obmedzené adaptácie na chlad, prečo je to tak, že náš druh ovládol nielen naše teplé krajiny predkov, ale všetky časti sveta? Odpoveď spočíva v našej schopnosti rozvíjať komplexné kultúrne riešenia životných výziev.

Najstaršie známky hominínov žijúcich v severnej Európe Happysburg v Norfolkuvýchodné Anglicko, kde sú 900 000-ročné stopy a kamenné nástroje bolo najdene. Happisburgh v tom čase dominoval ihličnatý les s mrazom, podobne ako dnes južná Škandinávia. Existuje len málo dôkazov o tom, že hominini z Happisburghu zostali na mieste dlhý čas, čo naznačuje, že nemali čas sa fyzicky prispôsobiť.

Dodnes je záhadou, ako títo hominini prežili drsné podmienky, ktoré sa veľmi líšili od ich afrických domovov predkov. V tejto oblasti sa nenachádzajú žiadne jaskyne, ani dôkazy o úkrytoch. Artefakty v Happysburgu sú jednoduché a nenaznačujú žiadnu zložitú technológiu.

dôkaz pre úmyselný táborák V tejto dobe kontroverzné. nástroje pre Prispôsobené oblečenie odolné voči poveternostným vplyvom sa v západnej Európe objavujú až o 850 000 rokov neskôr. Mnohé zvieratá migrujú, aby unikli sezónnemu chladu, ale happysburg hominins Aby to bolo zmysluplné, človek by musel cestovať asi 800 km na juh.

Je ťažké si predstaviť, že by hominini prežili tie staré norfolské zimy bez ohňa a teplého oblečenia. Napriek tomu skutočnosť, že hominini boli odpoveď zatiaľ To znamená, že možno našli spôsob, ako uniknúť chladu, takže ktovie, čo nájdu budúci archeológovia.

boxgrove lovci

Lokality novších osád, ako napríklad Boxgrove v západnom Sussexe v južnom Anglicku, poskytujú viac informácií o tom, ako starí hominíni prežili v severnom podnebí. miesto boxgrove datuje sa asi pred 500 000 rokmi, keď sa klíma zhoršila na jednu z najchladnejších ľudskú históriu,

majú dobré dôkazy hominíni lovili zvieratá, od rezných stôp na kostiach až po lopatku koňa, ktorá mohla byť prebodnutá drevenou kopijou. Tieto porovnávajú štúdie ľudí, ktorí dnes žijú v lesoch, ktoré ukazujú ľudí v chladnejších oblastiach závisí od lovu zvierat viac ako ich náprotivky s teplým podnebím. Mäso je bohaté na kalórie a tuk, čo je nevyhnutné pre chladné počasie.

fosília hominín Boxgroveho holenná kosť je silnejšia ako u živých ľudí, čo naznačuje, že s tým súvisí vysoký, podsaditý hominín, veľké telo s relatívne malé telo zľava strata tepla znížením plocha povrchu,

Najlepšia silueta je guľa, aby sa zabránilo tepelným stratám, takže sem patria zvieratá a ľudia chladné podnebie K tejto veľkosti sa čo najviac priblížte. tam tiež jasný dôkaz Na táboráky do tohto obdobia.

špecialista na chladnú klímu

Neandertálci, ktorí žili v Eurázii asi pred 400 000 – 40 000 rokmi, usadené ľadovcové podnebie , v porovnaní s ich predchodcami v Afrike a s nami mali krátke, silné končatinyA široké, svalnaté telo je vhodné na vytváranie a udržiavanie tepla.

Napriek tomu predĺžená tvár a zobákový nos neandertálca sú opakom toho, čo by sme mohli očakávať, že sa prispôsobili dobe ľadovej. mať rád Japonský makak žijúci v chladných oblastiach a laboratórne potkany chované v chladných podmienkach, chladné podnebie človek Pomerne vysoký, úzky nos a široké, ploché lícne kosti.

počítačové modelovanie Staroveké kostry naznačujú, že nosy neandertálcov boli pri uchovávaní tepla a vlhkosti efektívnejšie ako predchádzajúce druhy prispôsobené na teplo. Zdá sa, že vnútorná štruktúra je rovnako dôležitá ako celkový tvar nosa.

Dokonca aj so svojimi telami prispôsobenými chladu boli neandertálci stále rukojemníkmi svojho tropického pôvodu. Napríklad im chýbalo hrubá kožušina iných cicavcov v ľadovej Európe, ako sú nosorožec srstnatý a pižmoň. Namiesto toho si neandertálci vyvinuli komplexnú kultúru, aby sa s tým vyrovnali.

existuje archeologické dôkazy Zo zvieracích koží vyrábali oblečenie a prístrešky. dôkaz varenie a použiť oheň na výrobu lepidlo z brezového smoly Ukážte sofistikovanú neandertálsku kontrolu nad ohňom na výrobu nástrojov.

kontroverznejšie, niektoré tvrdia archeológovia Kosti raného neandertálca zo 400 000 rokov starého náleziska Sima de los Huesos v severnom Španielsku vykazujú sezónne poškodenie spôsobené spomalením ich metabolizmu až do hibernácie. Autori tvrdia, že tieto kosti vykazujú cykly prerušovaného rastu a hojenia.

Len niekoľko druhov primátov zimuje, ako napríklad niektoré lemury na Madagaskare a Africké malé huňaté mláďaRovnako ako aj pygmy pomalý loris v severnom Vietname.

To vám dáva predstavu, že ľudia môžu tiež hibernovať. ale väčšina druhov, ktoré hibernujú majú malé telá, až na pár výnimiek ako sú medvede. Ľudia môžu byť príliš veľkí na zimný spánok.

umelec

Najstaršie fosílie v línii Homo sapiens sú staré 300 000 rokov, z Maroka, ale nešírili sme sa mimo afriku až pred 60 000 rokmikolonizácia všetkých častí sveta. To z nás robí relatívnych nováčikov vo väčšine biotopov, v ktorých teraz žijeme. V priebehu tisícok rokov sa ľudia žijúci v chladnejších klimatických podmienkach biologicky prispôsobili svojmu prostrediu, ale v menšom meradle.

Slávnym príkladom tejto adaptácie je Homo sapiens v oblastiach s malým množstvom slnečného svetla rozvinutý svetlý tón pletiKtoré sú lepšie pri syntéze vitamínu D. Genómy Inuitov žijúcich v Grónsku vykazujú fyziologické adaptácie na a tučné morské plodyUžitočné v zime.

Viac priamych dôkazov pochádza z DNA 4000 rokov starých vlasov z Grónska zachovaných v permafrostu. ukazovanie vlasov genetická variácia To viedlo k podsaditému tvaru tela, ktorý maximalizoval produkciu a zadržiavanie tepla, podobne ako u hominínov máme iba jednu holennú kosť z lokality Boxgrove.

Naše tropické dedičstvo znamená, že by sme stále nemohli žiť na chladnejších miestach bez toho, aby sme vyvinuli spôsoby, ako sa vyrovnať s teplotou. Napríklad vezmite Tradičný Inuitský parkktorá poskytuje lepšiu izoláciu ako moderná zimná uniforma kanadskej armády.

bola to ľudská schopnosť prispôsobiť sa správaniu dôležité pre náš evolučný úspech, dokonca v porovnaní s inými primátmiľudia vykazujú menšiu fyzickú adaptáciu na klímu. Behaviorálna adaptácia je rýchlejšia a flexibilnejšia ako biologická adaptácia. sú ľudia konečný adaptérRozkvitá takmer v každej možnej ekologickej zóne.

poskytuje
rozhovor

Tento článok je znovu publikovaný z rozhovor Pod licenciou Creative Commons. čítať pôvodný článok,rozhovor

Citácia: Väčšina ľudí sa nevyvinula tak, aby sa vysporiadala s chladom, napriek tomu ovládame severné podnebie – tu je dôvod (2023, 16. januára) 16. januára 2023 https://phys.org/news/2023-01-humans- Získané z prístavu- evolved-face-cold.html

Tento dokument podlieha autorským právam. Žiadna časť nesmie byť reprodukovaná bez písomného súhlasu, s výnimkou akéhokoľvek čestného obchodovania na účely súkromného štúdia alebo výskumu. Obsah je poskytovaný len na informačné účely.

READ  146 ohniskov starostlivosti v Iowe hlási ohniská COVID-19

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close