Zábava

Väčšina Slovákov nevidí žiadny pokrok v boji proti korupcii. majú pravdu?

Ľudia pociťujú viac úplatkárskych a korupčných škandálov ako pred rokom 2020.

Veľkosť písma:A|A+

Nový prieskum ukázal, že ľudia viac dôverujú tradičným médiám a protikorupčným mimovládnym organizáciám, pokiaľ ide o informovanie o korupcii.

Pri hľadaní najnovších informácií o korupcii a hľadaní spravodlivosti ľudia najmenej dôverujú politikom Sčítanie ľuduDirigované Transparency International Slovensko a zameranie prieskumnej agentúry. V popredí sú tradičné médiá a protikorupčné mimovládne organizácie.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Spravodlivosť sa za päť rokov od vraždy novinára Jána Cušiaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej stala dominantnou témou slovenskej spoločnosti. Prieskum sa uskutočnil od 1. februára do 8. februára medzi 1017 respondentmi.

Z opýtaných 62 percent získava informácie z tradičných médií, 58 percent informuje zo spravodajských médií a ďalšie štyri percentá pochádzajú zo zábavných časopisov. Tretina respondentov hľadá najnovšie informácie o korupcii prostredníctvom toho, čo je bežne známe ako „alternatívne médiá“, čo zahŕňa sociálne médiá a médiá, ktoré sa prikláňajú k zaujatosti a skresľovaniu faktov.

Posledné menované typy vo všeobecnosti zaznamenávajú väčšiu obľubu medzi slovenskými čitateľmi, ako je znázornené Ďalšie prieskumyInformovala o tom Transparency International Slovensko. Dezinformácie čelili vlne sankcií a sankcií po tom, čo boli identifikované škodlivé aktivity médií.

Pesimistický postoj

Ľudia pristupujú k téme korupcie a právneho štátu so značnou nedôverou. Štúdia ukázala, že z piatich otázok o stave korupcie a justície po voľbách v roku 2020 väčšina opýtaných odpovedala v súlade so skutočnosťou len v jednom prípade.

READ  APSU | Pyorkovského ocenia na Guitar Feste v sekciách Správy, Hry, Zamestnanie

Otázkou je, či sa vplyvní ľudia zapletení do korupcie dostávajú pred súdy častejšie ako pred poslednými parlamentnými voľbami. Toto tvrdenie, potvrdené analýzou počtu nahlásených prípadov a rozsudkov v prípadoch korupcie, správne identifikovalo 56 percent opýtaných.

Okrem toho 56 percent respondentov uviedlo, že prípady veľkej korupcie sú teraz častejšie ako pred parlamentnými voľbami v roku 2020. Iba 35 percent opýtaných si myslelo opak. Organizácia vysvetľuje, že noviny píšu o korupčných prípadoch denne od roku 2020, no väčšina je z obdobia pred rokom 2020.

Slováci si myslia, že sa dnes podpláca viac ako pred poslednými parlamentnými voľbami, no prieskumy ukazujú opak.

Väčšina respondentov prieskumu vníma rast dôvery Slovákov v súdnictvo s hlbokým pesimizmom. Zníženie dôvery ľudí v súdnictvo odhadlo 66 percent opýtaných. Prieskumy Eurobarometra však ukazujú opak: dôvera v justičný systém sa neustále zvyšuje z 23 percent na jeseň 2019 na súčasných 33 percent v zime 2022/23.


Prečítajte si viac o korupcii Index inteligencie korupcie: Boj proti korupcii brzdenej politickými spormi v roku 2022 Čítaj viac

Ďaleko od faktov

Štúdia ukazuje, že staršie generácie a ľudia s nižším vzdelaním majú problém identifikovať faktické tvrdenia. Podobný jav platí aj medzi voličmi, ktorí podporujú opozičné strany. Naopak, 60 percent voličov koalície správne identifikovalo pokles registrovaných prípadov korupcie v posledných rokoch.

Ľudia, ktorí získavajú informácie z tradičných médií, vnímajú riešenie prípadov korupcie a korupcie pozitívnejšie ako tí, ktorí sa spoliehajú na „alternatívne médiá“.

Transparency International poznamenáva, že takéto výsledky môžu súvisieť so spôsobom, akým tradičné médiá a „alternatívne médiá“ píšu o týchto témach. V „alternatívnych médiách“ sa na tieto témy často objavujú konšpiračné teórie, emocionálne tvrdenia a osobné útoky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close