Ekonomika

Van der Leyen vyzval na „diskuziu“ EÚ o povinnom očkovaní

Šéf Európskej komisie vyzval na diskusiu o povinnom očkovaní v Európe, ktorá by mala byť dotlačená k prijatiu očkovania, keďže tempo sa v niektorých členských štátoch zrýchľuje.

Ursula van der Leyen novinárom v Bruseli povedala, že je podľa neho vhodné uskutočniť „debatu“ o tom, koľko ľudí v únii nebolo zaočkovaných proti vláde-19 – zdôraznila však, že takéto pravidlá sú prísne pre členské štáty. .

Jeho slová prichádzajú v čase, keď sa nemeckí politickí lídri pripravujú na štvrtkové stretnutie, aby diskutovali o presadzovaní očkovacieho mandátu a hľadali spôsoby, ako zlepšiť pokrytie. Rokovania boli prijaté naliehavejšie vzhľadom na prevalenciu variantu koronavírusu Omigron identifikovaného minulý týždeň.

„Je pochopiteľné a relevantné viesť túto diskusiu o tom, ako môžeme presadzovať a premýšľať o povinnom očkovaní v rámci EÚ,“ povedal v stredu Van der Leyen. „Potrebuje diskusiu – potrebuje spoločný prístup.“

Von der Leyen povedal, že ho znepokojuje nízka zaočkovanosť. Podľa údajov, ktoré zostavili Ever World in Data a Financial Times, približne 147 miliónov ľudí v EÚ nie je plne zaočkovaných. Prezident povedal, že si ani nevedel predstaviť, že toľkí odmietnu „život zachraňujúce vakcíny“ napriek epidémii, ktorá sa šíri po celom svete.

Prezident trval na tom, že vyjadruje svoj osobný názor a nie navrhuje novú politiku EÚ. Jeho intervencia prichádza v čase, keď vo viacerých členských štátoch stúpa chuť zvýšiť tlak na tých, ktorí neboli očkovaní skôr, ako budú v Európe hlásené prípady nového variantu.

Súčasný nemecký prezident Olaf Scholes povedal, že chce, aby bola vakcína Govt-19 povinná vo februári alebo marci tohto týždňa. Vo štvrtok sa stretne so súčasnou prezidentkou Angelou Merkelovou a zástupcami nemeckých štátov, aby prediskutovali mandát na očkovanie, ktorý by mal prejsť zákonodarným zborom krajiny.

READ  O krok bližšie k bezpečnejšiemu online prostrediu – EURACTIV.com

Minulý mesiac sa Rakúsko stalo prvou krajinou na kontinente, ktorá rozhodla, že vakcína Kovit-19 bude pre jej obyvateľov povinná. Tento krok, ktorý ohlásil prezident Alexander Schallenberg, je reakciou na nižšiu mieru očkovania a rastúci počet kasín.

Zdravotníci v centre Atén protestujú proti masívnemu prepúšťaniu nezaočkovaných pracovníkov.

Grécko od polovice januára ukladá pokuty až do výšky 100 eur mesačne ľuďom nad 60 rokov, ktorí odmietnu očkovanie, zatiaľ čo iné krajiny trvajú na očkovaní zdravotníckych pracovníkov a ľudí pracujúcich v zariadeniach dlhodobej starostlivosti.

Opatrenia sa však medzi členskými štátmi značne líšia a existuje riziko povinného očkovania v krajinách s rozšíreným odporom voči bodnutiu, ktoré by mohlo vyvolať recidívu.

Na Slovensku vláda vydala poukážky na pohostinstvo v hodnote 500 zaočkovaným seniorom v snahe zvýšiť jednu z najnižších zaočkovaností v EÚ.

Veľvyslanec EÚ v komentári k komentárom Van der Leyenovej povedal: „Nie každý je spokojný s jej zapojením, keď jej to dáva možnosť členského štátu.“

Na adresu variantu Omigron Van der Leyen povedal, že je nevyhnutné „veriť v dobro a pripraviť sa na najhoršie“, keďže vedci vypracúvajú analýzu hrozby, pričom výsledky sa očakávajú do dvoch až troch týždňov.

Keď sa ukázalo, že existujúce vakcíny proti novému variantu nefungujú dobre, EÚ prijala preventívne opatrenia, zdôraznil, v zmysle dohôd skupiny s farmaceutickými výrobcami, ktoré umožňujú aktualizované verzie vakcín.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close