Hlavné správy

Varujú MSF: S vakcínou nie je čo vyhrať! Nikto by nemal zarábať peniaze na pandémii

„Svet so zatajeným dychom čaká na schválenie vakcín COVID-19, ale ešte nie je čas na oslavu,“ hovorí Dr. Sidney Wong, výkonný riaditeľ kampane proti liekom Lekári bez hraníc. „Práve teraz sme svedkami situácie, keď veľkú časť obmedzeného počtu prvých dávok zadržiava malá hŕstka krajín, ako sú USA, Spojené kráľovstvo a členovia Európskej únie. Na predčasné ukončenie zostáva veľmi málo dodávka do iných krajín celkové svetové zásoby, aby sa zabezpečilo, že je v obehu viac vakcín a že výhody sa prideľujú podľa kritérií verejného zdravia Svetovej zdravotníckej organizácie.

CORONAVÍRUS Situácia je veľmi vážna: Pandemická komisia navrhne zákaz vychádzania

Očakávané obmedzenia dodávok prvých vakcín COVID-19 umelo vytvoril systém, ktorý farmaceutickým spoločnostiam umožnil rozhodnúť sa, kto bude v budúcnosti schopný tieto vakcíny vyrábať. Moderna sa ako jediná spoločnosť zaviazala, že počas pandémie nebude vymáhať svoje patentové práva.

Aby tento prísľub mal zmysel, spoločnosť Moderna by sa mala deliť o svoje duševné vlastníctvo, technológie, údaje a know-how. To by iným výrobcom umožnilo maximalizovať výrobu týchto potenciálne život zachraňujúcich vakcín. Spoločnosť Pfizer / BioNTech nenavrhla žiadne plány zdieľania svojich technológií duševného vlastníctva. Na zvýšenie globálnej výrobnej a dodávateľskej kapacity by spoločnosť Pfizer / BioNTech mala vystavovať svoje výrobky na základe otvorenej licencie a zdieľať svoje technológie s ostatnými výrobcami vakcín.

Zdroj: SITA / AP / Frank Augstein

Transparentnosť je kľúčová

Spojené kráľovstvo schválilo núdzové použitie vakcíny začiatkom decembra. Vývoj oboch testovaných vakcín si získal značnú podporu verejnosti. Tieto peniaze však nezaväzujú spoločnosti k prenosu technológií, transparentnosti nákladov alebo k predaju vakcín za výrobné náklady. Transparentnosť naprieč spektrom je však kľúčom k zaisteniu dostupnosti vakcín.

READ  Slovenská vláda stratila väčšinu po vystúpení strany Junior z koalície

Obe korporácie zároveň tajili dôležité údaje o vývoji a výskume, klinickej štúdii a informácie o výrobnej cene, tzn. mimo verejnej kontroly. Niektoré spoločnosti vyvíjajúce vakcínu COVID-19, napríklad AstraZeneca, sa zaviazali, že ju počas pandémie predajú „so ziskom“. Až Pfizer a Moderna oznámili, že nebudú predávať vakcíny za továrenské ceny. Modern získal z vládnych fondov USA takmer 2,5 miliardy dolárov. Napriek tomu spoločnosť Moderna navrhuje cenu 50 – 74 dolárov na osobu (pre obe nevyhnutné výhody) na predaj v krajinách s vysokými príjmami vrátane USA. Toto je jedna z najvyšších cien potenciálnej vakcíny COVID-19, aká bola kedy hlásená. V súčasnosti nie je jasné, za aké náklady chce spoločnosť predať vakcínu v krajinách s nízkym alebo stredným príjmom.

MSF varuje:

Zdroj: SITA / AP / Virginia Mayo

Vývoj vakcíny spoločnosti Pfizer bol podporený nemeckou vládnou dotáciou vo výške takmer 443 miliónov dolárov. Spoločnosť ho získala prostredníctvom svojho partnera BioNTech. Taktiež získala viac ako 118 miliónov dolárov od Európskej investičnej banky. Podľa aktuálnych informácií plánuje Pfizer stanoviť cenu na 40 dolárov na osobu (pre obe výhody).

„V čase tak dôležitého pokroku, ktorý dáva nádej, je skľučujúce vidieť farmaceutické spoločnosti, ktoré skrývajú informácie, ktoré sú kľúčové pre sprístupnenie vakcíny pred verejným dohľadom.“ uviedla Dana Gill, americká poradkyňa pre kampaň proti liekom Lekári bez hraníc. „Týmto spôsobom farmaceutické korporácie a vlády znižujú svoju zodpovednosť voči daňovým poplatníkom a verejným subjektom, ktoré zaplatili a budú platiť za vývoj vakcín. Verejnosť má právo na informácie a bez transparentnosti nemôže dosiahnuť spravodlivé ceny. A vlády nemôžu rokovať o nižších ceny založené na spoločnostiach Pfizer a Moderna by mali ísť príkladom a mali by sprístupňovať informácie o vývoji vakcín. Žiadnej spoločnosti by sa nemalo dovoliť ťažiť z pandémie. “

MSF varuje:

Zdroj: SITA / Joerg Carstensen / dpa cez AP

Zaistenie spravodlivého prístupu však nezávisí iba od dostatku zásob a prijateľnej ceny. Obidve vakcíny vyžadujú na svoje skladovanie a prepravu neobvykle nízku teplotu. Tkanina Moderna vyžaduje dopravu pri -20 stupňov Celzia, tkanina Pfizer / BioNTech dokonca -70 stupňov Celzia. To je chladnejšia teplota ako počas arktických zím. Je preto potrebné udržiavať takzvaný ultrakladiaci reťazec.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close