Svet

Vaughan Gething bol potvrdený ako nový prvý minister Walesu

  • Autor: Adrian Brown a David Deans
  • správy BBC

zdroj obrazu, waleská vláda

popis obrázku,

Van Gething povedal, že chce „najsladšiu a najefektívnejšiu politiku“.

Vaughan Gething bol potvrdený ako nový prvý minister Walesu po hlasovaní vo waleskom parlamente.

Bude nasledovať Marka Drakeforda, ktorý sa v utorok vypoklonkoval s emotívnym prejavom.

Pán Gething, prvý čierny európsky vodca národnej vlády, povedal, že chce viesť „Wales plný nádeje, ambícií a jednoty“.

Podporilo ho 27 senátorov, pričom Tory Andrew RD Davies získal 13 hlasov a Blight Cymru's Run ab Iyerworth 11 hlasov.

Meno pána Gethinga teraz ide kráľovi na schválenie.

Keď kráľ odpovie, pán Gething sa môže obrátiť na prísahu a vymenovať kabinet.

Novému lídrovi zablahoželali v stredu v Dolnej snemovni premiér a líder britských labouristov.

Vo svojich prvých slovách po vymenovaní za prvého ministra v rokovacej sále Senátu pán Gething poďakoval pánovi Drakefordovi za „všetko, čo ste urobili pre Wales“.

Povedal, že stať sa černošským prvým ministrom je „pocta, verím, pre moderný Wales, ale neberiem to na ľahkú váhu“.

„Dnes očakávajte, že sa objaví depresívne známy vzorec: zneužívanie na sociálnych sieťach, rasistické tropy maskované civilizovaným jazykom.

„Ľudia, ktorí spochybňujú moje motívy, áno, stále budú spochybňovať alebo popierať moju národnosť, iní sa budú pýtať, prečo ‚hrám rasovú kartu‘.

„Týmto ľuďom ešte raz hovorím – je oveľa jednoduchšie nestarať sa o svoju identitu, keď vaša vlastná nie je nikdy spochybňovaná ani zadržiavaná.“

Pán Gething (50) povedal, že sa teší na to, že sa „v najbližších týždňoch a mesiacoch zastane Walesu a decentralizácii“.

„Vítam však príležitosť pre Wales spolupracovať s novou vládou Spojeného kráľovstva, ktorá investuje do partnerstva a budúcnosti Walesu,“ povedal a teší sa na víťazstvo labouristov vo všeobecných voľbách v Spojenom kráľovstve v nasledujúcich 10 mesiacoch.

zdroj obrazu, waleská vláda

popis obrázku,

Vaughan Gething bol nominovaný ako vodca waleských labouristov, ktorý porazil ministra školstva Jeremyho Milesa so ziskom 51,7 % hlasov.

Gething povedal, že chce presadzovať „láskavejšiu a efektívnejšiu politiku“ a nie to, čo nazval „silami rozdelenia“.

„Ako premiér dám dokopy vládu, ktorá bude naďalej uprednostňovať progresívnu politiku.

„Pripomínať ľuďom, že len zjednotením môžeme dosiahnuť toľko.“

Kľúčoví kritici pána Gethinga, ako Lee Waters a Alun Davies, boli medzi tými, ktorí ho v stredu podporili.

Predtým, na začiatku otázok premiéra v poslaneckej snemovni, zablahoželal Rishi Sunak pánovi Gethingovi a jeho predchodcovi Markovi Drakefordovi.

„Vláda, ktorú vediem, bude vždy neúnavne pracovať na zlepšovaní životov ľudí v celom Spojenom kráľovstve a teším sa na konštruktívnu spoluprácu s novým prvým ministrom, ktorý bude slúžiť ľuďom Walesu,“ povedal Sunack.

Líder britských labouristov Sir Keir Starmer povedal, že vzostup pána Gethinga do čela waleskej vlády bol „prvým čiernym vodcom akejkoľvek európskej vlády – historický moment, ktorý hovorí o pokroku a hodnotách moderného Walesu“.

„A vzdávam hold Markovi Drakefordovi za jeho dlhú a stabilnú službu vo Walese.“

zdroj obrazu, waleská vláda

popis obrázku,

Mark Drakeford predkladá meno Vaughana Gethinga pri hlasovaní v Senáte o nominácii nového prvého ministra

Pánovi Gethingovi zablahoželal vodca waleského Konzervatívneho Senátu Andrew RD Davies, ktorý vyzval na „nový začiatok“ odstránením „labouristických plánov márnosti“ a poskytnutím „pre našu NHS, naše školy a rodiny vo Walese“. .

„Náš odkaz Vaughanovi je jasný. Ak ste pripravení vzdať sa plánov pre viac politikov, zrušiť rýchlostný limit 20 míľ za hodinu a zrušiť schému trvalo udržateľného poľnohospodárstva v jej súčasnej podobe, budeme s vami spolupracovať, aby sme splnili priority ľudí.“

Líder Plaid Cymru Rhun ap Iorwerth tiež privítal pána Gethinga v jeho novej úlohe, ale varoval, že „aktuálne otázky o daroch na kampaň Vaughana Gethinga teraz vrhajú vážny mrak nad úradom prvého ministra“.

Niektorých labouristických politikov netešia dary na kampaň vedenia prvého ministra pochádzajúce od spoločnosti odsúdenej za trestné činy proti životnému prostrediu.

Dawson Environmental Group, obchodná firma so sídlom vo volebnom obvode Cardiff South a Penarth pána Gethinga, dala na jeho kampaň 200 000 libier.

Pán Gething vyzval na revíziu pravidiel financovania budúcich kampaní.

„Nenecháme kameň na kameni, keď budeme brať na zodpovednosť novú prvú ministerku a jej labouristickú waleskú vládu,“ povedal ap Iorwerth.

V menovom prieskume sa zúčastnili traja labouristi – Rhianon Passmore, Buffy Williams a Jenny Rathbone – a traja konzervatívci, Darren Miller, James Evans a Russell George.

BBC bolo povedané, že tieto dve skupiny členských štátov sú prepojené – dohoda, ktorá uznáva absenciu medzi vládou a opozíciou.

READ  Tenis: Vysvetľuje, čomu môže Novak Djokovič najbližšie čeliť v austrálskej vízovej bitke

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close