Veda

Veľmi očakávaná sonda Venuša zaznamenala zníženie financovania – a niektorí vedci sú veľmi rozrušení

Žiadosť o rozpočet NASA na rok 2024 zahŕňa takmer úplné zníženie financovania veľmi očakávanej misie Venuše – a teraz niekoľko prominentných vedcov tvrdí, že rozhodnutie predstavuje efektívne zrušenie veľmi očakávanej misie na inú planétu.

Nie všetci vesmírni vedci a inžinieri však súhlasia s týmto hodnotením a tvrdia, že kritici rozpočtu NASA zneužívajú slovo „zrušiť“. Nedostatok rozpočtu vyvolal diskusiu medzi komunitou astronómov, vedcov a inžinierov, ktorí obhajujú výskum vesmíru.

Daná misia je známa ako VERITAS, skratka pre Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy (VERITAS). Pôvodne sa plánovalo spustenie v roku 2027, potom sa presunie do roku 2031 a potom sa vráti do roku 2029. Kozmická loď je sonda, ktorá bude obiehať planétu, zachytávať detaily povrchu pomocou radaru a stráviť 3 dni planéty. Mapu vytvorí D. Tento proces by mohol pomôcť vedcom potvrdiť, ktoré sopky sú na Venuši stále aktívne, a zároveň sa dozvedieť viac o jej geológii. Posledná Venuša orbiter NASA bol magellanKtorý bol spustený v roku 1989 a fungoval do roku 1994.

Casey Dreyer, vedúci vesmírnej politiky Planetárnej spoločnosti, je jedným z takýchto podporovateľov Veritas, ktorý verí, že navrhované rozpočtové škrty sa rovnajú efektívnemu debneniu misie. Dreyer, hovorím s Gizmodom Povedal Že zmena rozpočtu sa nerovná „úplnému zrušeniu“, je to akési mierne zrušenie. Dreyer tvrdil, že – keďže NASA vo svojom návrhu rozpočtu na rok 2024 požadovala len 1,5 milióna dolárov, a nie očakávaných 124 miliónov dolárov – inžinieri a vedci pracujúci na projekte by boli schopní udržať svoj tím funkčný iba počas tohto roka. Dreyer povedal, že s takouto skromnou sumou by zostal „v držbe“. [. . .] Misia nebola zrušená, takže v tejto chvíli ide o zombie.“ Tracy Gregg, planetárna vulkanologička z univerzity v Buffale, tiež použila slovo „C“. Upozornenie Axios že rozhodnutie NASA „navrhuje každému, nielen v komunite Venuše, ale každému v komunite planetárnej vedy, že NASA môže svojvoľne zrušiť alebo oddialiť misie, ktoré už boli vybrané“.

READ  Najlepšie snímky Hubbleovho vesmírneho teleskopu – vrátane Saturnových prstencov

Darby Dyer, zástupca hlavného výskumníka Veritas, keď zhrnul myšlienku konsenzu povedal Space.com že „myšlienka nechať tím pripravený pomôcť s inými misiami nedáva do detailov zmysel a v skutočnosti predstavuje veľké riziko.“

Na základe vyhlásení prijatých od NASA na radnici, ktorá sa konala na konferencii Lunar and Planetary Science Conference, „NASA nemá v úmysle zrušiť Veritas, ale odloží to s reštartom hneď, ako to rozpočet dovolí.“ Beriem ich na slová. Na to.“

Napriek tomu nie všetci experti odsudzujú kroky NASA tak vrúcne. Dr. Robert Herrick, profesor výskumu na Geofyzikálnom inštitúte Fairbanks University of Alaska, ktorý nedávno bol spoluautorom štúdie o Venušanských sopkách, povedal Salonu e-mailom, že radnica, ktorú organizoval Lunar, obsahuje vyjadrenia NASA. Na konferencii Base and Planetary Science Conference „NASA nemá v úmysle zrušiť Veritas, ale odložiť jeho reštart hneď, ako to rozpočet dovolí. Beriem ich za slovo.“ Herrick zdôraznil, že nemá oprávnenie hovoriť v mene misie Veritas o rozpočtových otázkach NASA, a povedal, že umožniť Envision Európskej vesmírnej agentúry začať pozorovať planétu a následne umožniť Veritas sledovať Zdá sa, že je vhodné spolupracovať s Envision. „Existujú vynikajúce vedecké dôvody, prečo sa pokúsiť spustiť VERITAS neskôr v tomto desaťročí, aby predchádzalo uvedeniu EnVision.“


Noam Izenberg, planetárny vedec z Laboratória aplikovanej fyziky Univerzity Johnsa Hopkinsa a predseda skupiny NASA pre analýzu Venus Exploration Analysis Group (VEXAG), povedal Salonovi, že rozhodnutie odložiť považuje za „mimoriadne sklamanie“. Napriek tomu Izenberg tvrdil, že vzhľadom na opakovaný záväzok NASA skúmať Venušu, „verím, že obavy o rozpočet a pracovnú silu robia z toho otázku ‚kedy‘, ale nie ‚ak.‘ Nie.“

V skutočnosti NASA argumentuje, že jej rozhodnutie nebolo spôsobené len tradičnými rozpočtovými obavami, ale aj preto, že minuloročné vyšetrovanie obvinilo NASA z oneskorení a vážnych logistických problémov s inými misiami v dôsledku nedostatku personálu a zlého plánovania. Jet bol ostro kritizovaný. Laboratórium pohonu. V dôsledku toho sa agentúra rozhodla, že predtým, ako sa Veritas dostane na rad, je potrebné splniť ďalšie misie, ako napríklad Europa Clipper, Psyche a NISAR.

READ  V rubíne starom 2,5 miliardy rokov sa našli staroveké stopy života

„Dovtedy nie je odloženie spustenia na rok 2031 ani zďaleka optimálne a existujú presvedčivé dôvody (pre vedu, pracovnú silu a rozpočet) na spustenie až v roku 2029,“ napísal Izenberg Salonu. „Bude si to vyžadovať dodatočné krátkodobé financovanie, ktoré NASA nemá vo svojom súčasnom, už aj tak napätom rozpočte, ale ktoré môže byť v kompetencii Kongresu poskytnúť.“ Riešenie možno bude musieť prísť od bežných občanov: „Nepretržitá, pozitívna podpora komunity a napredovanie je jedným z najlepších spôsobov, ako ju presvedčiť, že to treba urobiť. Účel.“


Chcete, aby sa do vašej doručenej pošty dostávalo viac príbehov o zdraví a vede? Prihláste sa na odber týždenného bulletinu Salonu The Vulgar Scientist.


Herrick povedal Salonu, že v tomto desaťročí existujú ďalšie možnosti na vypustenie Veritas, od súkromných spoločností až po snahy vesmírnych agentúr iných krajín.

Izenberg tiež spomenul množstvo nadchádzajúcich misií založených na Venuši – vrátane japonskej misie Akatuska, súkromnej malej misie Venuše od Rocket Lab, ktorá má byť v súčasnosti spustená v januári 2025; a misia NASA DAVINCI+, ktorá má v lete 2029 vyslať sondu hlboko do atmosféry Venuše.

„Nakoniec, ako nám pred niekoľkými týždňami ukázal dokument Robbieho Herricka, dokonca aj vo veku 30 rokov, úctyhodné súbory údajov Venuše, ako sú Magellanove globálne radarové mapy, nám dnes stále majú veľa čo povedať.“ Existujú nové veci, ktoré treba urobiť,“ povedal Izenberg Salon. . Izenberg sa odvolával na nedávnu štúdiu, ktorá používala Magellanove údaje a navrhla aktívnu sopečnú aktivitu na Venuši. Ak by sa to potvrdilo, znamenalo by to, že Venuša je jedinou planétou v našej slnečnej sústave (spolu so Zemou), ktorá má stále aktívne sopky. „Stále je potrebné vykonať výskum, ktorý nám pomôže pripraviť sa na všetky budúce misie a maximalizovať návratnosť,“ pokračoval Izenberg.

READ  Bláznivé teľa prinútili ošetriť 13 ľudí

Štúdia sopky je jednou z niekoľkých nedávnych prác, ktoré vyvolali obnovený záujem o štúdium Venuše. Venuša bola predmetom intenzívneho štúdia, keď sa astronómovia v roku 2020 domnievali, že v nízkych koncentráciách v atmosfére Venuše zistili plynný fosfín, ktorý je spojený s anaeróbnymi baktériami. Fosfín sa však v nasledujúcich štúdiách nezistil.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close