Hlavné správy

Veľvyslanec USA v Humennom sa zaujímal o rozvoj regiónu

Americký diplomat je veľkým obdivovateľom Andyho Warhola.

HUMENNÉ. Veľvyslanec USA na Slovensku Bridget A. Brinková miluje bryndzové knedle a obdivuje prácu Andyho Warhola.

Novinárom to povedala na briefingu po hodinovom rozhovore s primátorom Milošom Meričekom (nezávislým) na radnici v utorok večer.

Je to historicky prvá návšteva veľvyslanca Spojených štátov amerických v Humennom.

„Veľvyslanec sa zaujímal najmä o hospodársku oblasť, oblasť investícií a regionálny rozvoj, ale aj o vzdelanie alebo o problémy medzi majoritou a menšinou,“ informoval po stretnutí starosta Meričko.

Požiadal veľvyslanca o možnosť zorganizovať stretnutie s potenciálnymi americkými investormi, najmä v oblasti IT, po skončení koronárnej krízy.

„Hovorili sme o výzvach a možnostiach, ktorým čelí Humenné a región. Bol som na Slovensku rok, bol som na východe päťkrát, ale prvýkrát som v Humennom. Je to dôležité mesto na východnom Slovensku. „Počul som o tom veľké veci. Veľmi sa teším na Humenský kaštieľ,“ uviedol americký diplomat.

Na východe to zostane dlhšie

Návšteva starostky Sniny a primátora v Prešove jej pomôže spoznať ľudí a región.

„Budem s nimi hovoriť o problémoch, ktorým ľudia čelia, o možnostiach a o tom, ako by mohli pomôcť USA,“ dodala.

Priznala, že sa teší na národný park Poloniny, pretože je veľkou fanúšičkou národných parkov.

Absolvovala turné IT Valley v Košiciach.

„Zdieľali sme názor, že budúcnosť spočíva v technológii. Máme naše centrum v Košiciach, kde som sa zúčastnil workshopu grafického dizajnu pre dievčatá zo stredných škôl. Navštívil som aj US Steel,“ uviedla Bridget A. Brinková.

Cíti rozdiely

Východne Slovensko hodnotila „diplomaticky“.

„Mám pocit, že na východe Slovenska sú ľudia usadení trochu inak ako v Bratislave a majú trochu inú kultúru. Páči sa mi to. Jedlo sa tu tiež líši. Štáty sa snažia spojiť a spoznať ľudí nielen v Bratislave, ale po celej krajine, “uviedla.

READ  IIHF - Propagácia Dánska

Zdôraznila, že obrovské množstvo ľudí z východného Slovenska, ktorí emigrovali do Ameriky, pomohlo vybudovať Spojené štáty nielen v Pensylvánii, ale aj v iných častiach krajiny.

„Máme spoločné záujmy a hodnoty – sloboda, demokracia a ľudské práva,“ dodal americký veľvyslanec.

Je hrdá na Warhola a jeho múzeum

Pripustila do tlače, že má rada bryndzové knedle. Je veľkou obdivovateľkou diel Andyho Warhola a dvakrát navštívila jeho múzeum v Medzilaborciach.

„Viem, že pracujú na obrovskej rekonštrukcii múzea, čo je vzrušujúce. Musím úprimne povedať, že sa mi toto múzeum naozaj páči a je to veľká česť pre Warhola. Andy Warhol je ikonickým umelcom v USA s obrovským vplyvom vo svete umenia, “uzavrela diplomatka Bridget A. Brinková.

V sprievode starostu kontrolovala expozície Humenského kaštieľa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close