Hlavné správy

Verdikt o Assangeovom vydaní do USA padne 4. januára

Londýn 1. októbra (TASR) – Britský súd bude rozhodovať o vydaní zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangeho do USA 4. januára 2021. Sudcu Vanessu Baraitserovú citovala vo štvrtok tlačová agentúra AFP.

Sudca odročil Assangeov prípad po štyroch týždňoch výsluchov svedkov a 49-ročného Austrálčana nechal vo vyšetrovacej väzbe až do začiatku administratívneho pojednávania, ktoré sa má začať v októbri.

Americké úrady obvinili Assangeho zo sprisahania, nezákonného vniknutia do vládnych počítačov a porušovania špionážnych zákonov v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Tieto materiály sa objavili na webovej stránke WikiLeaks v rokoch 2010 – 2011.

Prípadom sa zaoberá Ústredný trestný súd Anglicka a Walesu (známy ako Old Bailey) v Londýne.

Assangeho právnici tvrdia, že obvinenia ich klientov sú politicky motivované, Assangeovo zdravie je ohrozené, podmienky vo väzniciach USA porušujú britský zákon o ľudských právach a jeho právnici boli počas Assangeovho pobytu na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne sledovaní tajnými službami, dodala tlačová agentúra Reuters .

Právny tím zastupujúci USA tvrdí, že veľa z týchto argumentov by malo byť vyriešených súdnou cestou a nemá vplyv na vydanie Assange do USA.

V prípade dokázania viny Assangeovi, ktorý je vo väzení Belmarsh 16 mesiacov, hrozí až 175 rokov za mrežami.

Assange strávil sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Juhoamerická krajina mu poskytla politický azyl po tom, čo ho Británia chcela vydať do Švédska na výsluchy v súvislosti s údajným sexuálnym útokom. Britská polícia ho zatkla v apríli 2019 po tom, čo sa v Quite dostala k moci nová vláda.

READ  Ukrajinská kríza: Izraelské FM vysiela do Rumunska, na Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close