Veda

Vezmite si prilbu, keď sa vyradené batérie ISS vrátia na Zem • Zaregistrujte sa

Paleta použitých batérií z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) by sa mala vrátiť do zemskej atmosféry niekedy budúci deň a očakáva sa, že časti hmotnosti 2,6 metrickej tony dopadnú na zem.

Paletka má celkovo deväť batérií a z ISS bola uvoľnená 11. januára 2021. Podľa Podľa úradu ESA pre vesmírny odpad je vstup predpovedaný na 8. marca o 1756 UTC. Dátum a čas však majú v súčasnosti neistotu 0,4 dňa, čo sťažuje presné určenie miesta opätovného vstupu až do blízkeho času.

Paleta batérií ISS (Foto: JSC)

ESA uviedla: „Opätovný vstup sa uskutoční medzi -51,6 stupňami južnej a 51,6 stupňa severnej zemepisnej dĺžky.“ Je to dosť veľká oblasť, ale svedčí o inherentných problémoch pri predpovedaní „prirodzeného“ opätovného vstupu.

Nie že by vybitie batérií bolo pôvodným cieľom. V rokoch 2017 až 2020 museli byť staršie nikel-vodíkové agregáty používané na ISS vymenené za výkonnejšie lítium-iónové jednotky. Staré batérie boli namontované na nákladné palety pre japonské transportéry HTV, ktoré potom odišli z ISS a vykonali kontrolovaný opätovný vstup.

Niektoré komponenty sa môžu vyhnúť opätovnému vstupu, ale používanie vysokotlakových zariadení znamená, že manažéri môžu zamerať odpad na likvidáciu v odsoľovanej oblasti.

Bohužiaľ, zlyhanie Sojuzu v roku 2018 zastavilo prácu. Tyler „Nick“ Hague z NASA bol na palube nešťastného Sojuzu, keď bol nútený prerušiť svoj štart uprostred letu s Haagom a Rusom Alexejom Ovčininom na palube. Zatiaľ čo posádka ruskej kozmickej lode prežila incident po oddelení kapsuly posádky a balistickom návrate na Zem, Haagov plán pomôcť s výmenou batérie musel byť pozastavený.

To znamenalo, že nákladná loď HTV privážajúca nové batérie musela opustiť stanicu bez starých batérií, čo viedlo k tomu, že po ukončení programu HTV s HTV-9 v roku 2020 zostali nákladné palety. Náhrada programu, HTV-X, má začať s dodávkami na ISS až v roku 2025.

READ  Mozgový atlas: Ambiciózny výskum by mohol viesť k novému chápaniu demencie

Astronóm Jonathan McDowell poznamenal Že asi pol tony trosiek sa pravdepodobne dostane na povrch Zeme. Hoci je pravdepodobnosť, že sa niekto troskami zraní, minimálna, napríklad nemecké úrady považovali za potrebné varovať občanov, hoci súhlasil Že „pravdepodobnosť, že trosky zasiahnu Nemecko, sa považuje za veľmi nízku.“

Pre nemeckú spravodajskú službu to povedal Holger Kragh, vedúci Úradu vesmírneho bezpečnostného programu ESA Sledovanie značiek: „Najlepšie je nikdy sa nedotknúť kúska odpadu, ale tieto batérie používané vo vesmíre sa nijako nelíšia od batérií, ktoré používame na Zemi. Žiadne veľké nebezpečenstvo teda nehrozí.

„Keď hovoríme o nebezpečenstve, je to skôr o mechanickom nebezpečenstve, ktoré pochádza z pádu predmetu.“

Varovanie „vnímanie svetelných javov alebo zvukových duní je možné“ je skutočne veľmi vzrušujúce.

Dúfajme, že keď príde čas vrátiť ISS späť na Zem, veci budú trochu pod kontrolou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close