Ekonomika

Vianočné nákupy Slovákov schudobneli, no pomohli ekonomike

Slovenská ekonomika vlani vzrástla o 1,7 percenta, čo je viac, ako sa pôvodne očakávalo.

Veľkosť písma:A|A+

Slovenská ekonomika bola koncom roka 2022 príjemne prekvapená. Napriek slabej výkonnosti domáceho priemyslu si v poslednom štvrťroku udržal relatívne stabilný rast. Analytici pripisovali nárast vianočných nákupov rodín, keďže úspory domácností klesli na nový rekord.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Slovensko tak na konci roka 2022 nebude medzi hlavnými priemyselne vyspelými krajinami ako Nemecko či Česká republika, ktoré koncom roka zaznamenali mierny pokles svojich ekonomík,“ Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic. a Slovensko, napísal vo svojej poznámke.

Slovenská ekonomika vzrástla v štvrtom štvrťroku 2022 o 1,1 percenta, z 1,4 percenta v treťom štvrťroku 2022. Bleskové hodnotenie Štatistického úradu SR. Na anualizovanej báze sa HDP v roku 2021 zvýšil o 1,7 percenta na 3 percentá.

Po sezónnom očistení vzrástol HDP v poslednom štvrťroku 2022 medziročne o 1,2 % a medzikvartálne o 0,3 %.

Vysoká inflácia spôsobila výrazný rozdiel medzi hodnotami HDP v bežných a stálych cenách. HDP v bežných cenách bol v 4. štvrťroku 2022 28,3 miliardy eur, čo je nárast o 2,4 miliardy eur oproti 4. štvrťroku 2021. HDP v stálych cenách dosiahol 23,5 miliardy eur.

Domácnosti majú prístup k úsporám

Rast slovenskej ekonomiky podporil najmä rast konečnej spotreby, teda výdavkov domácností. Analytici Národnej banky Slovenska upozorňujú, že dvojciferná inflácia nezabránila domácnostiam v tom, aby koncom roka míňali viac. Zatiaľ čo rastúce ceny už niekoľko štvrťrokov pohlcujú príjmy domácností, maloobchodné tržby v posledných mesiacoch roka 2022 naďalej rástli.

READ  Ako môžu CFO a GC spolupracovať pri riadení ekonomiky v recesii

Koršňák upozornil, že domácnosti siahli na svoje úspory na pokrytie spotreby.

„Miera úspor teda dosiahla v minulom roku historické maximum,“ napísal Korshak vo svojej poznámke. Prekvapivé koncoročné oživenie spotreby pripísal najmä vianočnému efektu, ktorý zase mohol vyčerpať posledné zásoby časti domácnosti, čo obmedzilo potenciál ďalšieho rastu spotreby začiatkom roka 2023.

Štatistický úrad zverejní upravené údaje 7. marca.

Pozitívne perspektívy

Pokiaľ ide o optimistický rast v poslednom štvrťroku 2022, UniCredit Bank zvýšila svoj odhad hospodárskeho rastu v roku 2023 na 1 percento z 0,5 percenta. 365. S podobným rastom počíta aj banka. Rast HDP o 1,5 percenta očakáva aj Slovenská sporiteľňa.

„Slušný výsledok za minulý štvrťrok výrazne znížil pravdepodobnosť, že slovenská ekonomika skĺzne do recesie,“ napísala v poznámke analytička Slovenskej Sporediny Madge Hornák.

Zimné predbežné ekonomické prognózy Rast HDP EÚ sa odhaduje na 0,8 percenta v tomto roku a 1,6 percenta v roku 2024, zverejnila v pondelok Európska komisia (EK). V eurozóne to bolo 0,9 percenta a v roku 2024 1,5 percenta. Hospodársky vývoj Slovenska Očakáva sa, že v roku 2023 to bude 1,5 percenta a v roku 2024 2 percentá.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close