Veda

Vírus vtáčej chrípky potvrdený v mäsovom tkanive chorej kravy

hovädzie tkanivo získané z chorých dojníc testovaný pozitívne Federálni predstavitelia v piatok uviedli, že bol vykonaný test na vírus vtáčej chrípky.

Podľa ministerstva poľnohospodárstva USA bola krava zabitá, pretože bola chorá a jej mäso sa nedostalo do zásob potravín. Ministerstvo naďalej zdôrazňovalo, že komerčné zásobovanie potravinami zostáva bezpečné.

Pozitívne testy, odhalené ako súčasť prebiehajúcej federálnej štúdie o bezpečnosti hovädzieho mäsa, však vyvolávajú obavy, či by sa vírus mohol dostať do komerčnej ponuky hovädzieho mäsa, čo by predstavovalo zdravotné riziko pre ľudí.

Úrad pre bezpečnosť potravín a inšpekciu USDA doteraz testoval vzorky tkaniva od 96 dojníc, ktoré boli odsúdené kvôli symptómom choroby. Ministerstvo uviedlo, že iba jedna krava mala pozitívny test. Mäso z odsúdených kráv nie je povolené v komerčných potravinách.

Agentúra je v procese testovania ďalších vzoriek svalov.

Vírus sa nenašiel vo vzorkách mletého hovädzieho mäsa odobratých z maloobchodných predajní v štátoch, kde boli kravy pozitívne testované na vírus.

Začiatkom tohto mesiaca agentúra zverejnené výsledky Z experimentálnej štúdie, v ktorej boli vysoké koncentrácie vírusu vstreknuté do veľmi veľkých hovädzích placiek – 300 gramov, zatiaľ čo typický burger má veľkosť 113 gramov. Vedci nenašli v mäse prítomný žiadny vírus, keď boli hamburgery uvarené na 160 stupňov Fahrenheita, čo je vnútorná teplota dobre uvareného hamburgera, alebo 145 stupňov Fahrenheita, čo je teplota stredne uvareného hamburgera.

Vírus bol však prítomný vo vzácnych hamburgeroch varených pri 120 stupňoch, aj keď na veľmi nízkej úrovni; Agentúra uviedla, že varenie pri tejto teplote „veľmi inaktivovalo vírus“.

„Všetko nasvedčuje tomu, že ak si jedlo uvaríte, aj keď obsahuje vírus, zabije ho,“ povedala Stacey Schultz-Cherry, virologička a odborníčka na chrípku z Detskej výskumnej nemocnice St. Jude.

READ  Skeny mozgu pacientov s koronavírusmi naznačujú „významnú“ stratu šedej hmoty v priebehu času: Štúdia

Odborníci na bezpečnosť potravín vyjadrili osobitné obavy z rizika infekcie prostredníctvom surového mlieka.

Odborníci na bezpečnosť potravín odporúčajú vždy dôkladne variť mäso, aby sa zabránilo infekcii inými bežnými patogénmi, ako sú Salmonella, Listeria a E.coli. „Tieto odporúčania týkajúce sa bezpečnosti potravín boli zavedené dávno predtým, ako sa H5N1 stal problémom, a mali by byť vždy naším základným štandardom,“ povedal Dr. Keith Paulson, riaditeľ veterinárneho diagnostického laboratória vo Wisconsine na University of Wisconsin-Madison.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close