Zábava

Vo veku 94 rokov zomrel česko-francúzsky spisovateľ Milan Kundera

Moravská zemská zem v Brne tento rok otvorila na jednom zo svojich poschodí Knižnicu Milana Kunderu (Radek Mica).

Vo veku 94 rokov zomrel česko-francúzsky autor Milan Kundera, autor knihy Neznesiteľná ľahkosť bytia, uviedla v stredu Knižnica Milana Kunderu.

„Bohužiaľ, môžem potvrdiť, že pán Milan Kundera zomrel včera (v utorok) po dlhej chorobe,“ uviedla pre agentúru AFP Anna Mrázová, hovorkyňa knižnice v jeho rodnom Brne.

„Zomrel doma, vo svojom parížskom byte,“ povedala.

Prozaik, básnik a publicista žije vo Francúzsku od emigrácie z komunistami ovládaného Československa v roku 1975.

Je známy temnými, provokatívnymi románmi, ktoré sa zaoberajú ľudským stavom a sú posiate satirou odzrkadľujúcou jeho skúsenosť s vyhostením z Českej republiky kvôli nesúhlasu.

Kundera sa narodil 1. apríla 1929 v druhom českom Brne a študoval v Prahe.

Prekladal diela francúzskeho básnika Guillauma Apollinaira a písal poéziu a poviedky.

Kundera učil aj na filmovej škole, kde medzi jeho žiakov patril aj budúci oscarový režisér Miloš Forman.

V roku 1967 vyšiel jeho prelomový román „Vtip“ o mladom mužovi, ktorý bol vylúčený z univerzity a komunistickej strany za nevinný vtip.

Bývalý komunista Kundera upadol do nemilosti úradov po tom, čo v roku 1968 rozdrvili reformné hnutie Pražskej jari sily vedené Sovietskym zväzom.

Po svojom odchode do Francúzska Kundera vyučoval na univerzite v Rennes.

Kundera, ktorý na verejnosti len zriedka hovorí, bol zbavený českého občianstva v roku 1979 po vydaní „Knihy smiechu a zabudnutia“.

V roku 1981 sa stal francúzskym občanom.

– „na všetkých kontinentoch“ –

Jeho najslávnejšie dielo „Neznesiteľná ľahkosť bytia“ vyšlo v roku 1984 a v roku 1987 sa zmenilo na film s Juliette Binoche a Danielom Day-Lewisom.

Román je morálnym príbehom o slobode a vášni na osobnej i kolektívnej úrovni na pozadí Pražskej jari a následného exilu.

READ  V 84 Arts & Entertainment zomrel slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko

Kundera, kritizovaný za to, že vo svojej domovine zakysal a za rozhodnutie zakázať preklad jeho francúzskych kníh do češtiny, získal v roku 2019 späť českú štátnu príslušnosť.

30 rokov po tom, čo bývalé Československo v Nežnej revolúcii v roku 1989 zvrhlo komunistický režim pod vedením Moskvy, a 26 rokov po tom, čo sa krajina v roku 1993 pokojne rozdelila na Českú republiku a Slovensko.

Moravská zemská zem v Brne v deň jeho tohtoročných narodenín otvorila na jednom zo svojich poschodí Knižnicu Milana Kunderu, kde vystavuje časť zbierky autorských kópií jeho kníh preložených do desiatok jazykov.

O Kunderovi sa často hovorilo, že je favoritom na Nobelovu cenu za literatúru, no nikdy sa mu to nepodarilo.

„Nielen česká, ale svetová literatúra stratila jedného z najlepších súčasných a jedného z najprekladanejších spisovateľov,“ povedal pre verejnoprávnu Českú televíziu riaditeľ Kunderovej knižnice Thomas Kubíček.

Český premiér Petr Fiala, narodený v Brne, uviedol, že Kundera dokázal svojimi dielami „prilákať celú generáciu čitateľov na všetkých kontinentoch“.

„Zanecháva po sebe pozoruhodný román a skvelé esejistické dielo,“ dodal Fiala na Twitteri.

frj/mmp/rox

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close