Veda

Vtáčia chrípka: Druhý americký zamestnanec sa nakazil na mliečnej farme

  • autor, James Fitzgerald
  • rola, správy BBC

Druhý prípad vtáčej chrípky u ľudí, ktorá sa rozšírila medzi vtákmi a kravami, bol nájdený v USA.

Podľa úradníkov pacient pracoval na mliečnej farme v Michigane a bol v pravidelnom kontakte so zvieratami nakazenými vírusom H5N1.

Prvý prípad v Texase našli u robotníka na farme pred necelými dvoma mesiacmi. Obaja pacienti mali len mierne príznaky a zotavili sa.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že riziko pre širokú verejnosť je nízke.

Rovnako ako prípad z Texasu, pacient z Michiganu mal iba očné príznaky, uviedla CDC a dodala, že konjunktivitída je typická u ľudí infikovaných vírusmi vtáčej chrípky.

Infekciu potvrdila vzorka odobratá mužovi z oka. Vzorka odobratá z jeho dýchacích ciest bola negatívna.

To bolo „tak trochu upokojujúce“, ​​pretože to znížilo pravdepodobnosť šírenia vírusu dýchaním, uviedol predstaviteľ CDC na stredajšom brífingu.

Napriek svojmu názvu sa vírus neobmedzuje len na vtáky a v posledných mesiacoch bol nájdený u kráv vo viacerých štátoch. Zatiaľ čo vtáčia chrípka je často smrteľná u hydiny, u hovädzieho dobytka je menej smrteľná.

Tento vírus sa vo všeobecnosti medzi ľuďmi nešíri, no vo svete sa vyskytli ojedinelé prípady ľudskej infekcie. Uprostred súčasnej epidémie v USA sa začiatkom jari vyskytol prípad v Texase.

Predtým bol prvý prípad vtáčej chrípky H5N1 u ľudí v USA hlásený v Colorade v roku 2022.

Štátni predstavitelia v Michigane vyzvali farmárov, ktorí prišli do kontaktu s postihnutými zvieratami, aby hlásili aj mierne príznaky.

CDC uviedol, že možno nájsť viac prípadov u ľudí, pričom ako dôvod uviedol „vysoké hladiny“ vírusu H5N1, ktorý v súčasnosti cirkuluje v surovom mlieku a medzi kravami.

CDC uviedlo, že riziko infekcie je vyššie u ľudí, ktorí majú dlhodobý kontakt s infikovanými vtákmi alebo zvieratami alebo s prostredím, v ktorom žijú.

Odporúča obmedziť vystavenie chorým alebo uhynutým zvieratám a ich výkalom, podstielke (podstielke), nepasterizovanému mlieku alebo čomukoľvek, čoho sa mohli dotknúť alebo čoho boli v tesnej blízkosti.

agentúre samostatné vedenie vrátane osobných ochranných prostriedkov (OOP) pre skupiny vrátane chovateľov hydiny a dobytka.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close