Veda

Vo verši Spider-Verse: Webbov teleskop agentúry NASA zachytil obrovskú vesmírnu tarantulu

Na tejto mozaikovej snímke s dĺžkou 340 svetelných rokov zobrazuje Webbova Near-Infrared Camera oblasť tvorby hviezd Tarantula v novom svetle. (produkčný tím NASA/ESA/CSA/STSCI/WEB ERO)

Odhadovaný čas čítania: 3-4 minúty

Pasadena, Kalifornia – Obriu vesmírnu tarantulu zachytil Webb – vysoko citlivý vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA.

V galaxii Giant Magellanic Cloud vzdialenej 161 000 svetelných rokov od Zeme je hmlovina Tarantula 30 prezývaná Doradus, „najväčšia a najjasnejšia oblasť tvoriaca hviezdy v Miestnej skupine, galaxie najbližšie k našej Mliečnej dráhe“. Laboratórium prúdového pohonu NASA,

Podľa NASA, s hodvábom pripomínajúcim domovskú líniu tarantuly, ktorá sa zahrabáva, obsahuje najhorúcejšie a najhmotnejšie hviezdy, ktoré astronómovia poznajú.

Podľa NASA pomohla blízka infračervená kamera Webbovho teleskopu, tiež známa ako NIRCam, výskumníkom pozrieť sa na túto oblasť „v novom svetle, vrátane tisícok mladých hviezd, ktoré predtým nikto nevidel.“

Najhustejšie okolité oblasti hmloviny odolávajú erózii silným vetrom hviezd a vytvárajú stĺpy, ktoré smerujú späť k hmlovine a vytvárajú protohviezdy.

Tieto protohviezdy vychádzajú zo svojich „prašných zámotkov“ a pomáhajú formovať hmlovinu. Near-Infrared Spectrograph z Webbovho teleskopu to urobil zachytením veľmi mladej hviezdy, čím sa vyvrátili predchádzajúce predpoklady astronómov o tejto hviezde.

Podľa NASA „Astronómovia si predtým mysleli, že táto hviezda môže byť o niečo staršia a je už v procese čistenia bubliny okolo seba.“ „NIRSPEC však ukázal, že hviezda len začínala vychádzať zo svojho stĺpa a stále si okolo seba udržiavala izolačný oblak prachu.

„Bez Webbových spektier s vysokým rozlíšením na infračervených vlnových dĺžkach by táto epizóda tvorby hviezd v akcii nemohla byť odhalená.“

Pohľad cez iný Webb nástroj, ktorý deteguje dlhšie infračervené vlnové dĺžky, a preto preniká prachovými zrnkami v hmlovine, odhalil „doteraz nevidenú kozmickú atmosféru“, uviedla NASA – chladnejšie horúce hviezdy vybledli, zatiaľ čo plyn a prach svietili.

Hmlovina Tarantula je už dlho stredobodom záujmu astronómov, ktorí študujú tvorbu hviezd, pretože má chemické zloženie podobné obrovským oblastiam vytvárania hviezd v kozmickom poludní vesmíru – keď bol vesmír starý len niekoľko miliárd rokov a prebiehala tvorba hviezd. Jeho vrchol podľa NASA.

Keďže hviezdotvorné oblasti v našej galaxii netvoria hviezdy rovnakou rýchlosťou ako hmlovina Tarantula a majú odlišné chemické zloženie, tarantula je najbližším príkladom toho, čo sa stalo vo vesmíre, keď sa blížilo poludnie.

Zachytenie formovania hviezd v hmlovine Tarantula je najnovším objavom Webbovho teleskopu agentúry NASA.

Len pred pár dňami zverejnila NASA úžasné nové obrázky Fantómová galaxia vytvorená Webbovým teleskopom a Hubblovým teleskopom je špirála slnečných sústav vzdialená 32 miliónov svetelných rokov od Zeme. Mliečna dráha sa podľa Európskej vesmírnej agentúry, ktorá spolupracuje s NASA na HST a Webbovi, nachádza v Rybách.

Web bol spustený na Vianoce minulého roka Po desaťročiach práce na vybudovaní najväčšieho a najsofistikovanejšieho vesmírneho teleskopu na svete.

NASA vydala prvý Webb prvé obrázky vo vysokom rozlíšení Pred pár týždňami v júli.

Teleskop je väčší ako Hubbleov teleskop a je schopný pozorovať extrémne vzdialené galaxie, čo vedcom umožňuje dozvedieť sa o ranej tvorbe hviezd. Hubbleov teleskop obieha okolo Zeme, ale Webb obieha okolo SlnkaAsi 1 milión míľ od Zeme.

Súvisiace príbehy

Najnovšie vedecké príbehy

Ďalšie príbehy, ktoré by vás mohli zaujímať

READ  Nové skafandre, známe testy: NASA späť v CO na prípravu na prieskum Marsu, návrat na Mesiac

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close