svet

Vyjednávač EÚ Brexit obvinil Británii z nedodržania záväzkov včas

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier obvinil Britániu z nesplnenia záväzkov v nedeľu a varoval, že ak to bude aj naďalej robiť, nebude vzájomná obchodná dohoda po rexe. Úrad pre ochranu údajov o tom informoval.

Londýn „urobiť krok späť – dva, tri kroky – z pôvodných záväzkov“, Barnier povedal Sunday Times pred štvrtým kolom rokovaní o Brexite, ktoré sa malo začať budúci týždeň.

Ak Británia nerešpektuje znenie dohody Brexit, ktorú uzavrela s EÚ minulý rok na jeseň, ktorá má byť východiskovým bodom pre budúce vzťahy, žiadna dohoda sa neuzavrie, varuje Barnier.

Barnier minulý týždeň uviedol, že ďalšie kolo rokovaní bude mať zásadný význam pre dosiahnutie dohody s Britániou po ukončení obchodu. Predchádzajúce tri kolá rokovaní sa skončili bez hmatateľných výsledkov.

Podľa AFP Barnier zdôraznil, že uzavretie dohody o obchodných vzťahoch Británie s EÚ bolo ešte dôležitejšie z dôvodu hospodárskych škôd spôsobených koronavírusovou krízou.

„Ak nedosiahneme dohodu, bude to mať nové následky. A potom, samozrejme, prispejú k už veľmi vážnym následkom koronavírusovej krízy.“ povedal Barnier. „Preto si myslím, že je našou spoločnou zodpovednosťou v tejto obzvlášť vážnej kríze, ktorá postihuje mnoho rodín … s mnohými úmrtiami, mnohými chorými, mnohými nezamestnanými … urobiť všetko pre dosiahnutie dohody a Som veľmi pevná. Myslím, že to dokážeme, “ pridal.

Británia sa stiahla z EÚ na konci januára 2020 av súčasnosti je v prechodnej fáze do konca roka, počas ktorého zostáva neoddeliteľnou súčasťou vnútorného trhu EÚ, ako aj colná únia.

Prechodné obdobie sa môže predĺžiť o dva roky – rozhodnutie sa prijme na samite v júni. Britský premiér Boris Johnson však túto možnosť dôrazne odmieta.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close