Veda

„Výnimočná“ zbierka starovekých mozgov by mohla pomôcť objasniť duševné choroby

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

Alexandra Morton-Hayward, ktorá sa z podnikateľky stala akademičkou, sa začala zaujímať o mozgy vo svojej bývalej práci – najmä o to, ako sa rozkladajú.

„Roky som pracoval s mŕtvymi. Moja vlastná skúsenosť je, že mozog skvapalňuje veľmi rýchlo (posmrtne),'' povedal. „Takže to bol skutočný šok, keď som našiel (vedecký) článok odkazujúci na 2500 rokov starý mozog.“

Teraz forenzný antropológ, ktorý študuje doktorát na Oxfordskej univerzite, Morton-Hayward zistil, že mozgy, aj keď sa zvyčajne nenachádzajú neporušené ako kosti, sú v archeologických záznamoch prekvapivo dobre zachované.

Aby sme pochopili prečo, antropológovia zostavili unikátnu zbierku informácií o 4 405 mozgoch objavených archeológmi. Zo severoeurópskych rašelinísk, štítov andských hôr, vrakov lodí, púštnych hrobov a viktoriánskych chudobných domov sa vynorili mozgy. prvý objavený Mali 12 000 rokov.

Morton-Hayward sa primárne snaží pochopiť, ako tieto mozgy prežijú zub času, s najmenej štyrmi ochrannými mechanizmami.

Databáza však otvorí aj nové oblasti štúdia, povedal Martin Vyrenfelt Nielsen, vedúci lekár a patológ Univerzitnej nemocnice v Južnom Dánsku, ktorý sa na výskume nezúčastnil. Je tiež zodpovedný za University of Southern Denmark zbierka lekárskych mozgov,

„Táto databáza umožní vedcom študovať mozgové tkanivo z dávnych čias a určiť, či dnes známe choroby existovali pred mnohými rokmi v civilizáciách úplne odlišných od tých, ktoré poznáme dnes,“ uviedol Wierenfeld Nielsen prostredníctvom e-mailu. V ktorom momentálne žijeme.“

„Skúmanie mozgového tkaniva, ktoré nebolo vystavené prostrediu a podnetom v modernej spoločnosti, nám môže pomôcť pochopiť, či niektoré z mozgových chorôb, ktorým dnes čelíme, sú čiastočne spôsobené naším prežitím.“

Morton-Hayward študoval vedeckú literatúru starú tri storočia a robil rozhovory s historikmi a archeológmi, aby katalogizoval mozgy. Nie všetky relevantné fyzické vzorky sú však stále dostupné na štúdium.

Morton-Hayward uviedol, že najstaršie boli dva 12 000 rokov staré mozgy získané v 20. rokoch minulého storočia z náleziska v Rusku, ktoré vedci opísali ako nález spolu s vlnenými zubami mamuta., Nie je jasné, čo sa stalo s mozgom, povedal.

Morton-Hayward pracuje v laboratóriu v Oxforde v Anglicku, kde pomohla vybudovať zbierku 570 starovekých mozgov. Najlepšie sa skladujú v pohároch a plastových nádobách na vyberanie v chladničke, pretože majú bezpečné viečka. Najstarším exemplárom v laboratóriu je 8000 rokov starý mozog zo Švédska z doby kamennej, ktorý bol namontovaný na hrot predtým, ako ho pochovalo jazero.

Morton-Hayward a kolegovia identifikovali štyri spôsoby, ako sa zachovali mozgy, zvyčajne odfarbené a scvrknuté – faktory často spojené s klímou alebo prostredím, v ktorom sa našli. Výsledky boli zverejnené 19. marca v časopise Proceedings of the Royal Society B Biological Sciences,

Suché a horúce podmienky dehydrujú mozog spôsobom, ktorý napodobňuje Múmie boli zámerne balzamované, zatiaľ čo telá v kyslých rašeliniskách v podstate sčerneli ako kožovité. V chladných miestach by mozog zamrzol, zatiaľ čo v niektorých prípadoch by sa tuk nachádzajúci sa v mozgu zmenil na „mŕtvy vosk“, čo je proces známy ako zmydelnenie.

V približne 1 328 prípadoch však mozog prežil v neprítomnosti iných mäkkých tkanív, čo vyvolávalo otázky, prečo tento orgán môže prežiť, zatiaľ čo iné sa rozpadli. Zaujímavé je, že mnohé z najstarších mozgov sú zachované týmto neznámym spôsobom, povedal Morton-Hayward.

„Máme tento piaty mechanizmus, tento neznámy mechanizmus, o ktorom predpokladáme, že by mohol byť formou molekulárneho zosieťovania, pravdepodobne podporovaného prítomnosťou kovov, ako je železo,“ povedal s odkazom na možnosť, že proteíny v mozgu sa spájajú v prítomnosti lipidov. Z prvkov ako železo alebo meď, ktoré môžu chrániť mozog.

READ  Odborník na výživu Pooja Makhija vám povie, ako jesť jedlá v správnom poradí

Vedci neveria, že ochranný obal lebky je zodpovedný za zachovanie mozgu pri absencii iných mäkkých tkanív. Pretože podľa štúdie boli zachované mozgy nájdené v lebkách poškodených traumou alebo fosílnym procesom.

„Tkanivo centrálneho nervového systému je mimoriadne jemné a krehké a zistenie, že mozgové tkanivo sa zachovalo toľko rokov, je výnimočné,“ povedal Vyrenfelt Nielsen.

Alexandra L. Morton-Hayward

Tu je zobrazený 1000-ročný mozog muža vykopaného z c. Cintorín kostola Sint-Martenskirche v belgickom Ypres z 10. storočia. Záhyby tkaniva, ešte mäkké a vlhké, sú sfarbené do oranžova oxidom železa.

Je možné, že starodávna DNA a proteíny by mohli byť vytiahnuté z mozgu, čím by sa odhalili tajomstvá o ľuďoch, ktorým kedysi patrili. Morton-Hayward uviedol, že ak sa materiál úspešne získa, môže byť potenciálne schopný odhaliť veci, ktoré molekulárne informácie extrahované z kostí a zubov nedokážu.

„Mozog je metabolicky najaktívnejší (orgán) v ľudskom tele. Tvorí 2 % našej telesnej hmotnosti, no pri nepretržitej práci spotrebuje 20 % energie. Je to neuveriteľne zložitý orgán, a preto má skutočne nezvyčajnú biomolekulárnu štruktúru. Takže množstvo informácií na začiatku je rovnako veľké,“ povedala.

„Staroveká DNA môže byť v týchto mozgoch skutočne dobre zachovaná, pretože mimochodom sa zdá, že sú zachované prinajmenšom neznáme typy mozgov,“ povedal. „Kondenzujú, zmenšujú a vytláčajú vodu. A vytvára tento druh uzavretého systému, ktorý môže teoreticky chrániť vysokokvalitnú DNA s vysokým výťažkom.

Morton-Hayward povedal, že veľa ľudí má na mysli vzrušujúce príbehy, ktoré si zaslúžia viac pozornosti. Jedna z myslí, ktorú zdokumentoval, bola myseľ poľského svätca. Druhý Inka bol obetavou obeťou. Ako bývalá pohrebníčka povedala, že nikdy nezabudne na ľudí za časťami tiel.

„Som veľmi vďačný za túto skúsenosť,“ Povedal. „Najdôležitejšie je, aby ste nikdy nestratili zo zreteľa skutočnosť, že tieto vzorky sú ľudia.“

READ  Kozmická loď Orion spoločnosti Artemis 1 vstupuje na obežnú dráhu okolo Mesiaca

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close