Hlavné správy

Výstavba plynovodu North Stream 2 bola obnovená a USA tvrdia, že nikdy nebude dokončená

USA naďalej vyvíjajú tlak na spoločnosti zapojené do projektu.

12. decembra 2020 o 15:12 TASR

SASSNITZ. Výstavba nemecko-ruského plynovodu Nord Stream 2 bola po zhruba roku obnovená v piatok (11. 12.). USA, ktoré hrozia sankciami pre spoločnosti zapojené do projektu, chcú zabrániť dokončeniu veľkej časti dokončeného plynovodu North Stream 2. USA tvrdia, že North Stream 2 nebude nikdy dokončený.

V piatok pokračovala vo výstavbe plynovodu asi 70 kilometrov severovýchodne od Lubminu, ktorý leží neďaleko ropovodu Fortuna Greifswald, ktorý pláva pod ruskou vlajkou, uviedol hovorca spoločnosti pre nemeckú tlačovú agentúru DPA. Tam by mal byť vo výlučnej nemeckej ekonomickej zóne položený úsek plynovodu dlhý 2,6 kilometra. Povolenie na stavbu tejto časti vyprší na konci roku 2020. Spoločnosť Nord Stream 2 AG už požiadala o nové povolenie na pokračovanie výstavby v roku 2021.

Vláda USA však nevidí žiadnu šancu na dokončenie ropovodu. Vysoký predstaviteľ americkej vlády v piatok pre agentúru DPA uviedol, že vďaka konzorciu Nord Stream 2 bola výstavba úseku dlhého 2,6 kilometra veľmi náročná. Dodal, že ide o „plynovod, ktorý nikdy nebude prepravovať ruský plyn“. „Ak by Nord Stream 2 mohol projekt skutočne dokončiť, urobilo by to už dávno.“

Ročne by sa malo z Ruska do Európy prepraviť až 55 miliárd kubických metrov (m3) plynu dvoma vedeniami, z ktorých každý má 1 200 kilometrov dlhý plynovod North Stream 2. Projekt v hodnote približne 9,5 miliárd EUR je už z 94% dokončený a má byť dokončených približne 75 kilometrov, hlavne južne od dánskeho ostrova Bornholm.

Stavba sa zastavila na konci roku 2019. Kvôli sankciám USA obe švajčiarske potrubné lode projekt opustili. Kongres USA predtým napriek kritike Nemecka a Ruska prijala európsky zákon o energetickej bezpečnosti (PEESA). USA tiež pohrozili sankciami proti nemeckému prístavu Sassnitz-Mukran v Rujane, kde je uložený plynovod North Stream 2.

READ  Slovensko schvaľuje 2-týždňové celoštátne blokovanie, keďže vírus stále rastie

USA sa dlhodobo snažia projekt definitívne zastaviť a tvrdia, že plynovod príliš zvýši závislosť Európy od ruského plynu. Na druhej strane kritici tvrdia, že USA chcú len dovážať viac skvapalneného plynu do Európy. Proti plynovodu sa však postavili aj niektoré členské štáty Európskej únie (EÚ), najmä Poľsko a pobaltské krajiny.

USA naďalej vyvíjajú tlak na spoločnosti zapojené do projektu. Senát USA tiež v piatok prijal návrh zákona o výdavkoch na obranu po Snemovni reprezentantov, ktorý počíta aj s predĺžením sankcií proti projektu North Stream 2. USA môžu odteraz zakázať osobám zapojeným do projektu a zmraziť ich alebo ich aktíva. spoločnosti v USA. Veľvyslanectvo USA v Nemecku nedávno vyzvalo spolkovú vládu, aby zabránila pokračovaniu výstavby. Vysoký predstaviteľ americkej vlády vo Washingtone označil North Stream 2 za „geopolitický projekt, ktorý Rusko použije na vydieranie európskych krajín“.

Za sankciami Washingtonu voči projektu Moskva vidí politické sankcie a snahu vytlačiť ruský plyn z európskeho trhu. Kremeľ tvrdí, že plynovod bude dokončený. Na jej dokončenie Rusko vyslalo do Baltského mora dve špeciálne lode, okrem spomínanej Fortuny aj loď Akademik Chersky.

Akcie Ruský plynárenský koncern Gazprom, ktorý bude ropovod využívať, dosiahol v piatok popoludní na moskovskej burze najvyššiu úroveň od júla. Okrem jednej dcérskej spoločnosti Gazpromu sú investormi projektu nemecké korporácie Wintershall Dea a Uniper, holandsko-britský koncern Shell, Rakúsky OMV a francúzska Engie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close