Svet

Washington je obkľúčený 25 000 vojakmi americkej národnej armády za držbu Bidena Národné noviny

USA majú na získanie nového prezidenta 12 hodín.

Toto je Washington ako nikdy predtým. Myslím, že ste to nikdy nevideli mimo kín. Na okraji hlavného mesta vyzerajú ulice o niečo ležérnejšie. Ale aby sme sa priblížili k politickému centru Washingtonu, potrebujeme rôzne dôkazy, nájdeme túto scénu za mnohými prekážkami: časť mesta je zamknutá a bezpečnostné sily sú prakticky opustené v uliciach.

Dvadsaťpäťtisíc mužov Národnej gardy bude obliehať mesto za majetok Joe Bidena. Boli podrobení prísnej kontrole federálnou políciou v USA. V utorok (19) bolo z bezpečnostného plánu vylúčených 12 osôb pre spojenie s krajne pravicovými militantmi.

Napätým centrom a majetkom Washingtonu v tom čase je park na konci Kapitolu, kde sa Biden ujíma funkcie túto stredu (20), Biely dom, miesto, kam pôjde neskôr, a na druhej strane pamätník Lincolna, ktorý bol v utorok zvolený za prezidenta.

Útok na Kapitol pred dvoma týždňami ešte viac sprísnil existujúce obmedzenia týkajúce sa epidémií a bezpečnosti počas prezidentovania. Trávnik miesta zvyčajne zaberá v deň inaugurácie dav – ide o veľmi veľký priestor. V tomto okamihu tam nebude nikto, ale trávnik nebude prázdny. Bolo pokryté 200 000 vlajkami zo všetkých štátov a území USA, ktoré identifikovali 200 000 ľudí, ktorí tam neboli. V pondelok večer (18) zhoreli.

Prezident Donald Trump dnes ráno (20) opustí Biely dom a nezúčastní sa na inauguračnej slávnosti. Je to prvýkrát, čo sa to stalo za 152 rokov. Viceprezident Mike Pence potvrdil, že bude.

V populistickom prejave, ktorý chválil americký nacionalizmus, Trump uviedol: „Prinajmenšom som si nevybral cestu, ktorá bude kritizovaná. Vybral som si najťažšie boje, pretože ste si vybrali mňa.“

Fidenova vláda sa začína v stredu (20) na poludnie, ale tento utorok začali výbory Senátu počuť od Fidenovej kancelárie päť mien: minister zahraničných vecí, minister obrany, vnútorná bezpečnosť a ministerstvo financií a národné spravodajské služby.

Zvolený prezident v utorok (19) opustil dom, kde býval. Keď sa lúčil v Delaware, predniesol emotívny prejav. Pripomenul svoj život v štáte a svojho syna, ktorý zomrel v roku 2015: „Viem, že sú temné časy. Ale vždy existuje svetlo “.

Biden už v stredu (20) pricestoval do Washingtonu, aby si prevzal kľúče od svojho nového domova na ďalšie štyri roky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close