Hlavné správy

WTO pravdepodobne schváli clá Únie na tovar z USA

Rozhodnutie by malo byť oznámené 13. októbra.

30. septembra 2020 alebo 17:20 TASR

PARÍŽ. Svetová obchodná organizácia (WTO) má v dôsledku dlhodobého sporu o dotácie pre výrobcov lietadiel schváliť clá Európskej únie (EÚ) vo výške približne 4 miliárd USD (3,42 miliárd EUR) na dovoz tovaru a služieb z USA.

Uviedla to agentúra AFP s odvolaním sa na správu agentúry Bloomberg.

Podľa zdroja oboznámeného s vecou, ​​ktorý požiadal o anonymitu, bude výsledná suma pravdepodobne „o niečo menšia“, ako informovali médiá. Rozhodnutie by malo byť oznámené 13. októbra, dodal zdroj.

„Je nám ľúto, že došlo k porušeniu dôvernosti procesu,“ informoval hovorca Európskej komisie. Pripomenul, že rozhodovanie WTO ešte nie je ukončené a ešte nie je verejné. WTO, Airbus a Boeing na otázky AFP neodpovedali.

EÚ a USA sa navzájom obviňujú z poskytovania nezákonnej štátnej pomoci svojim výrobcom lietadiel.

V minulom roku WTO schválila americké clá na tovary a služby EÚ vo výške 7,5 miliárd dolárov ako dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. To bola najvyššia suma, akú kedy WTO povolila. EÚ chce zaviesť clá na dovoz z USA na dotácie pre Boeing.

Budúce rozhodnutie WTO o spore o dotácie, ak bude oznámené v polovici októbra, by malo prísť len pár týždňov pred USA prezidentské voľbyv ktorých zohrávajú dôležitú úlohu medzinárodné obchodné vzťahy.

Keď WTO minulý rok schválila sankcie USA voči EÚ, USA uvalili 15-percentné clá na lietadlá dovážané z EÚ a 25-percentné clá na výrobky ako víno, syry, olivy a olivový olej.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close