Svet

Xi, Putin vítajú „novú éru“ väzieb v zjednotenom fronte proti Západu

MOSKVA, Rusko – Lídri Číny a Ruska v utorok privítali „novú éru“ vo svojich vzťahoch, jednotný front v Moskve, keď Vladimir Putin obvinil Západ z odmietnutia návrhov Pekingu na ukončenie ukrajinského konfliktu.

Krajiny, ktoré túžia po kontrole moci Západu, vyjadrili obavy z rozširovania NATO v Ázii a súhlasili s prehĺbením partnerstva, ktoré sa zblížilo odvtedy, čo Putin spustil ofenzívu na Ukrajine.

Putin povedal, že je otvorený rozhovorom o Ukrajine a ocenil 12-bodové stanovisko Pekingu ku konfliktu, ktoré zahŕňalo rešpektovanie územnej suverenity všetkých krajín a výzvu na dialóg.

Po rozhovoroch s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom Putin povedal: „Mnohé z ustanovení mierového plánu, ktorý predložila Čína… možno brať ako základ pre mierové riešenie, keď budú pripravené Kyjev a Západ.“

„Zatiaľ sme však takúto pripravenosť z ich strany nezaznamenali.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že Kyjev pozval Čínu na rozhovory a čaká na odpoveď Pekingu.

Reklama

Pokračujte rolovaním

„Ponúkli sme, že sa Čína stane partnerom pri implementácii mierového vzorca. Náš vzorec sme prešli všetkými kanálmi. Pozývame vás na dialóg. Čakáme na vašu odpoveď,“ povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii.

USA však uviedli, že nepovažujú Čínu za schopnú byť nestranným sprostredkovateľom – čo je najpriamejšia kritika Washingtonu zámeru Pekingu stať sa sprostredkovateľom v snahe ukončiť konflikt.

„Neobmedzené možnosti“

Moskva a Peking v posledných rokoch zintenzívnili spoluprácu, pričom obe sú poháňané túžbou vyrovnať globálnu dominanciu USA.

Návšteva čínskeho lídra v Moskve je vnímaná ako vzpruha pre Putina, ktorý je pod príkazom Medzinárodného trestného súdu pre údajné nezákonné deportácie ukrajinských detí.

„Pevne verím, že existujú skutočne neobmedzené možnosti a príležitosti pre rusko-čínsku spoluprácu,“ povedal Putin na štátnej večeri po rozhovoroch, kde si pripíjal na „blahobyt“ ruského a čínskeho národa.

READ  Hongkonskí dopravcovia a supermarkety znižujú služby, pretože sa zvyšuje počet prípadov COVID-19

Už skôr vyjadril „špeciálny charakter“ vzťahu medzi oboma krajinami vo vyjadreniach odvysielaných v štátnej televízii.

Na druhý deň návštevy Moskvy Si Ťin-pching povedal, že vzťahy s Ruskom „vstupujú do novej éry“.

Putin označil rozhovory za „zmysluplné a transparentné“ a povedal, že Rusko, ktoré je do značnej miery odrezané od európskych trhov kvôli sankciám, by mohlo uspokojiť „rastúci dopyt“ Číny po energii.

Energetika je kľúčovým bodom Sibírskej návštevy a Putin oznámil, že obe krajiny dosiahli dohodu o plynovode Power of Siberia 2, ktorý spája Sibír so severozápadnou Čínou.

USA „podkopávajú“ globálnu bezpečnosť

V spoločnom vyhlásení sa obaja lídri zamerali na Západ a obvinili USA z podkopávania globálnej bezpečnosti.

„Strany vyzývajú Spojené štáty, aby prestali podkopávať medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť a globálnu strategickú stabilitu s cieľom získať jednostrannú vojenskú výhodu,“ uviedli Rusko a Čína vo vyhlásení.

Vyjadrili „veľké znepokojenie“ nad rastúcou prítomnosťou NATO v Ázii.

V pondelok Si Ťin-pching a Putin hovorili štyri a pol hodiny a navzájom sa nazývali „drahý priateľ“.

Čína a Rusko v OSN Bezpečnostná rada často pracovala v úzkych krokoch a využívala svoje právo veta ako stálych členov rady, aby si znepriatelila Západ.

Ruský útok na Ukrajinu prehĺbil obavy západných mocností, že Čína sa jedného dňa môže pokúsiť ovládnuť samovládny ostrov Taiwan, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia.

Čína sa snažila v ukrajinskom konflikte vystupovať ako neutrálna strana, no Washington povedal, že kroky Pekingu by mohli byť „odstrašujúcou taktikou“ na pomoc Moskve.

USA tiež obvinili Peking zo snahy vyvážať zbrane do Moskvy, čo Čína dôrazne popiera.

Japonský premiér v Kyjeve

Siova návšteva sa zhoduje s návštevou Kyjeva japonského premiéra Fumia Kišidu, ktorý navštívil mesto Bucha, kde sú ruské sily obvinené zo spáchania zverstiev počas ich minuloročnej okupácie.

READ  Francúzsko je vo vojne s korónovým vírusom. Macron oznamuje povinné očkovanie pre zdravotnícky personál | Svetové novinky

„Naše rozhovory s pánom Kishidom boli veľmi plodné,“ povedal Zelenskyj vo svojom večernom prejave.

„Počul som tiež pevnú ochotu Japonska spolupracovať s nami, aby sme aktívnejšie mobilizovali svet pre medzinárodný poriadok, obranu proti agresii a obranu proti ruskému terorizmu,“ povedal.

Keďže summit skupiny tento rok v máji hostí Japonsko, Kishida, posledný líder skupiny Sedem, ktorý navštívil krajinu, vystupňoval tlak na uskutočnenie cesty.

Zelenskyj potvrdil svoju účasť na summite G7 v utorok prostredníctvom video odkazu.

Medzinárodný menový fond v utorok oznámil, že dosiahol dohodu s Ukrajinou o štvorročnom balíku pôžičiek v hodnote približne 15,6 miliardy USD, ktorý je určený na podporu prístupových rozhovorov do EÚ a obnovy v tejto konfliktom zmietanej krajine.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close