Svet

bne IntelliNews – Slovensko v „informačnej búrke“, varuje prezident, keď sa parlamentný chaos prehlbuje

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová varovala, že krajina je v „informačnej búrke“, ktorej jadrom je „zahraničná politika“.

„Medzi rozhodnutiami prijatými vládou na základe našich hodnôt a národných záujmov a postavením občanov sa zväčšuje priepasť,“ povedal na konferencii. „Obávam sa, že primárna volebná kampaň to nepomôže zlepšiť.“

Slovensko smeruje k predčasným voľbám túto jeseň, pričom proukrajinský postoj k zahraničnej politike a práva menšín sa v ostrej kampani stávajú spolitizovanými témami, pričom veľkú úlohu zohrávajú dezinformačné weby.

Slovensko sa stalo minulý týždeň Prvá krajina NATO, ktorá dodala bojové lietadlá Ukrajine.

Prieskumy ukazujú, že Slováci sú v EÚ najambivalentnejší v podpore Ukrajiny, pričom opozíciu vedie populistická strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica, ktorá kritizovala postoj vlády k Ukrajine.

Komentáre Kaputovej prišli niekoľko hodín predtým, ako slovenský parlament prijal uznesenie, ktoré nesúhlasí s októbrovou správou Európskeho parlamentu vyzývajúcou Slovensko na ochranu LGBTQ+ ľudí. Neznášam zločin V októbri boli pred LGBTQ+ priateľským barom v Bratislave zastrelení dvaja muži.

Slovenské uznesenie bolo „nielen prejavom nenávisti voči menšinám […] Škodlivé pre sociálny mier a „bezduché presadzovanie ideológií, ktoré sú v rozpore s demokratickými princípmi našej krajiny“ a „kultúrnym dedičstvom našich predkov“. [Saint] Cyrilo-metodská duchovná tradícia“.

Uznesenie predložili Anna Andrejuová a Anna Šaborská z populistickej strany Oľano bývalého premiéra Igora Matoviča.

Rozhodnutie OĽaNO kritizovala mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS), ktorej súčasťou bola Kaputová pred svojím predsedníctvom. Predseda PS Michal Šimečka kritizoval parlament ako prakticky uviaznutý, chaotický a neschopný prijať legislatívu potrebnú na implementáciu národného plánu obnovy EÚ. Namiesto toho populistické návrhy prechádzajú „veľkou ústavnou väčšinou, ktorá komplikuje život transrodovým ľuďom“, povedal.

Po nich sa 30. septembra konajú predčasné voľby Stredopravý kabinet sa zrútil koncom minulého roka. Prieskumom dominujú dve opozičné strany – Ficov proruský Smar-SD a umiernenejší odštiepenec Roberta Pellegriniho Hlas-SD, nasledovaný PS, pričom vládnuce strany výrazne zaostávajú.

READ  Zelenského rozhovory s ďalšími lídrami odrážajú diplomatické nepokoje okolo Ukrajiny

Podpora Ficovi rastie v čase cenovej a politickej krízy na Slovensku. Ako ďalšiu tému na podporu svojho hlasovania zacielil vojenskú a humanitárnu pomoc krajiny Ukrajine.

V slovenskom informačnom priestore dominujú dezinformačné kampane umocnené Ficom a ďalšími extrémistickými a populistickými politikmi. Podľa decembrového prieskumu bratislavského think tanku Globsec si 39 % Slovákov myslí, že za vojnu na Ukrajine môžu NATO a USA.

A anketa Smer-SD, ktorý cez víkend robila agentúra Focus a zverejnila TV Markíza, mal 17,6 %, Hlas-SD 17,1 % a stredová PS 12,1 %.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close