Svet

Južná Kórea sa ospravedlnila za odpálenie rakety ako odvetu za skúšobnú haváriu Severnej Kórey | Južná Kórea

Juhokórejská armáda sa ospravedlnila po tom, čo raketa v utorok zlyhala a narazila do zeme počas cvičenia. Severná KóreaZačiatkom dňa testovala raketu.

Výcvik v priamom ohni, vrátane Južná Kórea A USA, čo sa považovalo za prejav sily spojencov, vypálili medzikontinentálnu balistickú strelu na sever Japonska o niekoľko hodín neskôr.

Namiesto toho sa to skončilo blamážou, keď balistická strela krátkeho doletu Humu-2 spadla na zem vo vnútri leteckej základne neďaleko juhokórejského pobrežného mesta Gangneung.

Hoci raketa nevybuchla, hluk a následná paľba viedli niektorých obyvateľov Gangneungu k presvedčeniu, že Sever spustil útok, uvádzajú médiá. Neboli hlásené žiadne zranenia.

Juhokórejská armáda priznala nehodu niekoľko hodín po tom, čo obyvatelia internetu zverejnili videá ukazujúce oranžové plamene pochádzajúce z oblasti blízko leteckej základne Gangneung.

Armáda uviedla, že vyšetruje, čo spôsobilo „abnormálny let“ juhokórejskej rakety – kľúčovej súčasti jej stratégií preventívnych a odvetných úderov proti Severu.

K nehode došlo po tom, čo juhokórejská a americká armáda odpálili rakety do Východného mora, známeho aj ako Japonské more. Severná Kórea vypálila raketu na Japonsko Prvýkrát po piatich rokoch.

Štát vyzbrojený jadrovými zbraňami vypustil balistickú strelu stredného doletu, ktorá preletela 4 600 km (2 850 míľ) vo výške 1 000 km, čo bola najprovokatívnejšia demonštrácia zbraní za posledné roky. Vďaka tomuto rozsahu je tichomorské územie USA Guam, kde sa nachádzajú americké vojenské základne, na dosah.

Raketa spadla do Tichého oceánu asi 3200 km východne od Japonska.

Japonská vláda vydala varovanie po tom, čo raketa preletela vysoko nad severným hlavným ostrovom Hokkaido a prefektúrou Aomori.

Armáda USA a Južnej Kórey odpálila do vody dve balistické rakety krátkeho doletu ATACMS, aby „presne zasiahli virtuálny cieľ“.

Cvičenia „preukázali schopnosť a pripravenosť neutralizovať zdanie provokácie a zároveň zachovať stály dohľad,“ uvádza sa vo vyhlásení.

V utorok juhokórejské a americké bojové lietadlá vykonali bombardovacie cvičenie proti cieľu v Žltom mori.

„Účelom tohto cvičenia je zabezpečiť, aby sme mali vojenské kapacity pripravené reagovať na provokácie zo strany Severu,“ povedal pre CNN hovorca Rady národnej bezpečnosti USA John Kirby.

„Nemalo by to prísť. Dali sme jasne najavo (severokórejskému vodcovi) Kim Čong-unovi, že sme pripravení sadnúť si bez akýchkoľvek predbežných podmienok. Chceme vidieť denuklearizáciu Kórejského polostrova,“ povedal.

„Nie je ochotný ísť týmto smerom – a zjavne sa pohybuje opačným smerom, keď pokračuje v týchto raketových testoch, ktoré porušujú rezolúcie Bezpečnostnej rady.“

Najnovší štart Pchjongjangu je súčasťou rekordného roka testov zbraní na zrušenie sankcií izolovaným režimom, ktorý nedávno upravil svoje zákony, aby sa vyhlásil za „nezvratnú“ jadrovú veľmoc.

Americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kishida odsúdili posledný štart Severnej Kórey „najdôraznejšie“.

Juhokórejský prezident Yoon Suk-yeol označil spustenie lietadla za „provokáciu“ a prisľúbil „tvrdú odvetu“.

Utorkový test bol pre Pchjongjang piatym odpálením rakety za 10 dní. Severná Kórea nekomentuje pre štátne médiá svoje zbrojné testy.

Juhokórejskí a americkí predstavitelia už mesiace varovali, že Kim sa chystá vykonať ďalší jadrový test, a minulý týždeň hlavný spojenec Pchjongjangu, Čína, povedal, že by sa tak mohlo stať hneď, ako komunistická strana usporiada svoj prvý zjazd 16. októbra.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová minulý týždeň navštívila Soul a prezrela si silne opevnenú demilitarizovanú zónu, ktorá rozdeľuje Kórejský polostrov.

Približne 28 500 amerických vojakov je umiestnených na ochranu Južnej Kórey pred Severnou Kóreou.

READ  Koruna-nekorona, tá strana musí byť! FOTO Matovič sa na svadbe bavil: Pán premiér, kde je tvoj závoj?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close