Svet

Záchrana stredomorských korytnačiek a delfínov, jeden život za druhým

Morské korytnačky a delfíny sú chránené druhy, hoci sú ohrozené. „Ocean“ cestuje do Grécka a Talianska, aby sa stretol s aktivistami a dobrovoľníkmi, ktorí neúnavne pracujú na záchrane životov týchto zvierat.

Ochrana korytnačiek

Každé ráno, keď vychádza slnko, grécke ekologické charitatívne skupiny Arkellon Preskúmajte pláže zálivu Kyparissia na západe Peloponézu.

Je to najväčšia oblasť hniezdenia morských korytnačiek cez Stredozemné more a väčšina hniezd je od seba vzdialená len 10 kilometrov.

Oblasť ARCHELON má asi 5000 hniezd rozložených na 12,5 kilometra.

Rýchlo našli korytnačiu stopu vedúcu do nového hniezda. Tím vajíčka starostlivo kontroluje a prikrýva kovovým pletivom, aby ich chránil pred psami a inými hrozbami z ľudských aktivít na pláži.

Keď ARCHELON začal túto prácu, napočítali v oblasti len 600 hniezd. Teraz, o 40 rokov neskôr, sa korytnačkám začalo dariť.

„Skutočne ma zaujímajú morské korytnačky! Tieto divoké zvieratá sú tu už od čias dinosaurov a stále ich vidíme prichádzať na tie isté pláže každý rok,“ hovorí projektový manažér Archelon Michalis Sorolidis. Západný Peloponéz.

Morské korytnačky sa môžu zamotať do rybárskych sietí a ich populácia nemôže rásť bez ľudského zásahu.

„Ich najväčšou hrozbou, ich najväčším predátorom sú vlastne ľudia. Takže podľa mňa, ak sme ich najväčšou hrozbou, môžeme byť aj ich najväčšou pomocou,“ dodáva.

Záchranné centrum pre morské korytnačky funguje na súši v Glyfade neďaleko Atén ARCHELON, kde dobrovoľníci pomáhajú chorým alebo zraneným korytnačkám, ktoré pochádzajú z celého dlhého a rozmanitého pobrežia Grécka.

Počas našej návštevy sme sa stretli s 29 korytnačkami, z ktorých niektoré boli vážne zranené: jedna korytnačka, ktorú sme videli, mala poranenú hlavu a vyžadovala si operáciu. Ich liečba si vyžaduje odbornosť veterinárnych lekárov, ktorým pomáhajú desiatky dobrovoľníkov z mnohých krajín.

READ  Biden: Sme pripravení viesť svet - Svet - Novinky

Je ťažké s istotou povedať, ako presne sú korytnačky zranené, ale zdá sa, že niektorí rybári používajú silu na ich odstránenie, keď sa zapletú do ich sietí. Je zrejmé, že by to poškodilo ich rybárske siete a trvalo by to čas, ale prítomnosť korytnačiek by v podstate neovplyvnila ich úlovok.

Výsledkom je, že jedným z hlavných cieľov spoločnosti ARCHELON je zvýšiť povedomie: veria, že rybári by mali pochopiť, že morské korytnačky neubližujú ich úlovkom a malo by sa s nimi zaobchádzať opatrne.

„Bohužiaľ, u väčšiny zvierat, ktoré dostávame, sú primárnou príčinou úmyselné zranenia, najmä v oblasti hlavy. Zvyčajne vidíme jazvy alebo zranenia v oblasti predných plutiev,“ Eriny Casimati, záchranná sieť a rehabilitačná dôstojníčka Archelon. , povedal pre Euronews.

„Zachytia sa do rybárskych sietí a ľudia sa ich snažia dostať von, zmlátiť ich tiež. To je neospravedlniteľné. Samozrejme, sú prípady, keď sa morské korytnačky zachytia do rybárskych sietí a zožerú háčiky. Zožerú vlasec,“ dodal.

Záchranné centrum víta návštevníkov, z ktorých mnohí sú turisti, a ARCHELON sa spolieha na súkromné ​​dary a spolupracuje s medzinárodnými organizáciami vrátane Európskej únie. Korytnačky môžu byť dokonca „adoptované“.

Ktokoľvek môže podporiť pacienta s ARCHELONOM Webová stránka Darovaním – verejné príspevky pomáhajú korytnačkám zotaviť sa a vrátiť sa do oceánu.

„Prepustenie je jedným z najlepších pocitov, ktoré môžete pri tomto druhu práce zažiť,“ povedala Erini Kasimati.

Morské korytnačky sú jedným z pomaly rastúcich a dlhovekých morských druhov, ktoré dnes vyvolávajú obavy o ich budúce prežitie. Ale aj delfíny a veľryby, veľryby svetových oceánov.

Zachráni delfíny

Delphini del Bonante„Združenie v západnej Ligúrii monitoruje morské cicavce a iný morský život. Na talianskom pobreží, blízko francúzskych hraníc, sú delfíny a veľryby obzvlášť hojné. Na ochranu a obnovu týchto populácií nadšenci dôsledne dokumentujú každé pozorovanie. Zozbierané údaje identifikujú oblasti potrebujú lepšiu ochranu.

READ  Konflikt na Ukrajine: Po vyhlásení nových sankcií sa ruský rubeľ znehodnotil

„Tieto pobrežné tvory žijú v oblasti silne ovplyvnenej ľudskými aktivitami, ako je rybolov a lodná doprava,“ hovorí Elena Fontanesi, viceprezidentka Delfini del Pontente.

„Zo zvierat, ktoré zisťujeme a sledujeme, niektoré vykazujú známky kolízie s vrtuľami a lodnými motormi. Sú zvieratá, ktoré boli chytené náhodou alebo vykazujú známky interakcií z minulosti, ktoré sa im podarilo prežiť.“

Prečo sa to deje? španielsky systém Predložiť Spolupracuje s miestnymi rybármi a umiestňuje kamery na rybárske siete v severnom Katalánsku, aby zistil, čo sa deje. V Stredozemnom a Čiernom mori existujú podobné projekty vedcov spolupracujúcich s Generálnou komisiou pre rybolov v Stredozemnom mori alebo GFCM.

Podvodné zábery z jednej takejto kamery v Turecku ukazujú, ako sa delfíny pokúšajú získať ryby z vlečných sietí. Môžete si to pozrieť v tomto videu, ktoré odovzdala Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo.

2 minúty a 41 sekúnd video na YouTube ukazuje, že delfíny sa vystavujú nebezpečenstvu, keď sa približujú k vlečným sieťam, aby chytili ryby. Obhrýzajú siete a poškodzujú drahé rybárske potreby.

Niektoré delfíny sa dokonca dostávajú do morských rybích fariem, čím spôsobujú utrpenie chovaným rybám.

V štvorročnom projekte GFCM a organizácia ACCOBAMS na ochranu morí hodnotili rôzne prostriedky na odstrašenie delfínov, od akustických „bringerov“ až po reflexné CD a sklenené fľaše. Stále však nevedia, ako dobre tieto metódy fungujú.

Cicavce sa chytia do sietí, zrazia sa s rybárskymi plavidlami, zrania sa alebo uviaznu – ale rýchly zásah môže mnohé z nich zachrániť.

Späť na súši, na pobreží Imperia v Ligúrii, sa pripájame k tréningu európskeho projektu „LIFE DELFIJedným z jej cieľov je vytvoriť sieť záchranných tímov, ktoré zahŕňajú rôzne pobrežné služby a skupiny na ochranu zvierat, ktoré sú vždy pripravené pomôcť uviaznutým delfínom.

Skupina sa zúčastňuje stretnutia o tom, ako pomôcť uviaznutému delfínovi: sú účastníkmi z rôznych organizácií a veterinár Nicola Puccini im ukazuje – pomocou falošného delfína, nie skutočného – aké postupy možno použiť.

READ  Zákaz vychádzania objednaný na 15:00 Odchod z Francúzska ...

„Každý rok napočítame asi 10-15 izolovaných situácií len v regióne Ligúria,“ hovorí Nicola Puccini z experimentálnej zoo v Piemonte.

Učia sa postupy prvej pomoci, ako napríklad priblížiť sa k uviaznutému delfínovi a dať ho do tieňa.

Morské živočíchy v Európe a na celom svete čelia čoraz väčším výzvam – od účinkov nadmerného rybolovu po znečistenie a zhoršujúce sa klimatické zmeny. Ale posolstvo je, že veľryby sa dajú zachrániť a prosperovať.

„Riešenia sú tu,“ hovorí Guido Pietrolungo, ochranársky veterinár na univerzite v Padove. „Musíme ich použiť na ochranu týchto mimoriadnych druhov.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close