Hlavné správy

Zákonodarcov EÚ znepokojujú reformy trestného práva na Slovensku

Zákonodarcovia Európskej únie (EÚ) v stredu 17. januára vyjadrili „vážne znepokojenie“ nad plánmi Slovenska na novelizáciu trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Kritika, správy o pláne vlády urýchliť zmeny Reuters.

Európsky parlament (EP) podporil rezolúciu pomerom hlasov 630 ku 496 a vyzval na úplné preskúmanie pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. Rezolúcia tiež vyzýva Európsku komisiu (EK), aby konala v záujme ochrany právneho štátu a nezávislosti súdnictva.

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica, ktorá je pri moci od októbra, priniesla v decembri legislatívne zmeny. Zmeny vyvolali protesty vedené prozápadnými liberálnymi a konzervatívnymi opozičnými stranami.

Opozícia argumentuje zrušením špeciálnej prokuratúry a zmenami zákona.

Vládni spojenci môžu byť chránení pred trestným stíhaním

a mohla by ovplyvniť prístup k fondom EÚ, čím by sa podkopal právny štát, čo by ešte viac narušilo vzťahy Poľska a Maďarska s EÚ.

EK už vyjadrila svoj nesúhlas, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pohrozila vetovaním legislatívy, hoci Ficova vláda jej veto pravdepodobne prehlasuje.

Uznesenie EP, novely slovenského Trestného zákona a zrušenie ÚSP narúšajú integritu súdneho konania, podkopávajú boj EÚ proti podvodom a ohrozujú ochranu finančných záujmov EÚ.

Komisár EÚ pre spravodlivosť Didier Reynders v polovici decembra oznámil, že EK môže konať, ak novely slovenského trestného zákonníka porušujú právo EÚ, uviedla agentúra Reuters.

Slovenský premiér v stredu kritizoval uznesenie EP a označil ho za zasahovanie do domácej politiky.

Obvinil slovenských opozičných politikov, že v EP šíria „nezmysly a klamstvá“ o Slovensku, opozíciu doma aj v zahraničí označil za politickú manévre a špinavé triky, pričom povedal, že je čas, aby vláda týmto útokom čelila.

Vládny plán zahŕňa sprísnenie ochrany oznamovateľov korupcie a zníženie trestov za finančné trestné činy.

READ  Futbal-Chorvátsko porazilo Slovensko neskorým útokom Prosovića

Po tom, čo vo voľbách v roku 2020 vyhrali strany sľubujúce odstránenie úplatkárstva, USP podala niekoľko prípadov proti podnikateľom, súdnictvu a policajným úradníkom.

Obvinenia boli vznesené voči premiérovi Robertovi Ficovi, keď bol v opozícii, ale bolo zrušené. Reuters píše, že keď sa Fico v októbri vrátil k moci, USP a jej líder Daniel Lipšík, bývalý minister spravodlivosti, boli politicky zaujatí proti jeho strane SMER-SSD.

Prečítajte si aj: Robert Fico zloží sľub ako nový premiér na štvrté funkčné obdobie

Nasleduj nás Facebook A X!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close