Veda

Zaseknutá anténa na vesmírnej lodi s Jupiterom bola uvoľnená

Životne dôležitá radarová anténa na kozmickej lodi smerujúcej k Jupiteru už nie je zablokovaná

Cape Canaveral, Florida – Životne dôležitá radarová anténa na európskej kozmickej lodi smerujúcej k Jupiteru už nie je zablokovaná.

Letoví dispečeri v Nemecku uvoľnili 52-stopovú (16 m) anténu v piatok po takmer mesiaci pokusov.

Prieskumník Jupiter Icy Moons Explorer z Európskej vesmírnej agentúry, prezývaný Juice, sa v apríli vydal na desaťročnú cestu. Krátko po štarte sa malý kolík odmietol pohnúť a zabránil úplnému otvoreniu antény.

Kontrolóri sa pokúsili otriasť a zahriať kozmickú loď tak, aby sa kolík mohol posunúť len o milimetre. Vzájomné neúspechy nakoniec urobili svoj trik.

Radarová anténa bude nahliadať hlboko pod ľadovú kôru troch mesiacov Jupitera, o ktorých sa predpokladá, že obsahujú podzemné oceány a možno aj život. Týmito mesiacmi sú Callisto, Európa a Ganymede, najväčší mesiac v slnečnej sústave.

JUICE sa pokúsi presunúť na obežnú dráhu okolo Ganymedu. Okrem našej kozmickej lode žiadna kozmická loď nikdy neobiehala okolo Mesiaca.

Správy neboli také dobré pre vesmírnu loď Lunar Flashlight od NASA. Po tom, čo niekoľko mesiacov neúspešne bojovali o to, aby sa CubeSat dostal na obežnú dráhu okolo Mesiaca, vesmírna agentúra to v piatok vzdala.

Lunar Torch spustený v decembri mal hľadať ľad v tienistých kráteroch mesačného južného pólu. Teraz je na ceste späť na Zem a potom do hlbokého vesmíru a naďalej obieha okolo Slnka.

,

Associated Press Department of Health and Science je podporované skupinou pre vedu a vzdelávanie Howarda Hughesa Medical Institute. AP je výhradne zodpovedná za všetok obsah.

READ  Aký starý je vesmír? Veľký tresk môže mať 26,7 miliardy rokov: Štúdia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close