Hlavné správy

Zástupca ministra zahraničných vecí pricestuje na Taiwan

Tchaj-pej 17. septembra (TASR) – Námestník ministra zahraničia USA pre hospodársky rast, energetiku a životné prostredie Keith Krach pricestuje vo štvrtok na oficiálnu trojdňovú návštevu Taiwanu, informuje agentúra AFP.

V sobotu sa zúčastní na spomienkovej slávnosti v Taipei za zosnulého bývalého prezidenta Li Teng-čueja, ktorý slúžil v rokoch 1988 – 2000. Dohliadal na prechod Taiwanu od stanného práva diktatúry k úplnej demokracii.

V piatok sa Krach stretne s taiwanským prezidentom Chai Jing-wenom a bude tiež rokovať so zástupcami miestnej vlády o posilnení bilaterálnej hospodárskej spolupráce, informovalo taiwanské ministerstvo zahraničných vecí.

Zdá sa, že Krachova návšteva nahnevala Čínu a podráždene reagovala na každú iniciatívu zahraničných vlád, ktorá sa snaží nadviazať oficiálne vzťahy s Taiwanom, komentuje AFP.

Toto je druhá návšteva zástupcu Spojených štátov na Taiwane za posledné dva mesiace. Začiatkom augusta ostrov navštívil americký minister zdravotníctva Alex Azar – bol najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý tu je od roku 1979.

Návšteva námestníka ministra zahraničných vecí USA sa uskutoční v čase, keď vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom dosiahli najhoršiu úroveň za posledné desaťročia kvôli sporom o obchod, technológie, Taiwan, ľudské práva, Juhočínske more a pandémiu koronavírusov.

USA zmenili vzťahy s Taiwanom na neoficiálne v roku 1979, zostávajú však popredným dodávateľom zbraní na ostrov.

READ  Trump nariadil spoločnosti ByteDance, aby sa zbavila operácií TikToku v Spojených štátoch do 90 dní

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close