Ekonomika

Záujem o Škoda Enayq je veľmi veľký, výroba bude vyššia

Šéf Škody Thomas Schäfer sa vyjadril aj k téme elektromobility, konkrétne k e-modelom Škoda Enyaq iV a Citigoe iV, ako aj kritika plug-in hybridov a možný zákaz spaľovacích automobilov.

Česká automobilka pred 5 dňami zahájila masovú výrobu váš kompakt elektrické SUV Škoda Enyaq iV. Zároveň oznámila, že chce v budúcnosti vyrobiť 350 kusov denne. Thomas Schäfer v tejto súvislosti poznamenáva, že záujem o ich prvé elektrické auto postavená na platforme MEB, ktorú je možné si už objednať na Slovensku, je „veľmi vysoká na všetkých európskych trhoch“.

To je pravdepodobne dôvod, prečo chcú výrobu „mierne“ zvýšiť, v porovnaní s pôvodne spomínanými 70 000 až 80 000 vozidlami ročne. Schäfer dodal, že pre spoločnosť Škoda je dôležité zabezpečiť potrebné ekosystém, napr. nabíjacia služba „myŠkoda Powerpass“.

Šéf Škody sa vyjadril aj k téme úspešného mestského elektromobilu Škoda Citigoe iVktorá momentálne nie je k dispozícii. Povedal, že tento model je nepochybne dobré auto, ale z dlhodobého hľadiska nie je „ekonomicky životaschopné“. Rýchly výpadok je spôsobený nedostatočnou výrobnou kapacitou pre batérie. A navrhol, že model by mohol byť úplne vylúčený z už spomínanej ponuky.

Plug-in hybridy a spaľovne zakázané

Schäfer sa vyjadril aj k plug-in hybridom. Pre značku sú podľa neho veľmi dôležité modely Škoda Octavia a Superb s plug-in hybridným pohonom. V kontexte kritika, ktorá sa nedávno objavila v súvislosti s vozidlami tohto typu, uviedla, že nejde v žiadnom prípade o „falošnú“ technológiu.

Podľa neho by to malo byť potrebné najmä pre väčšie vozidlá. Dodal to Poškodenie v rámci plug-in hybridov podporuje čisto elektrický pohon a dôraz by sa mal klásť na „ekológiu“ prevádzky, nielen na vyšší výkon systému.

Škoda bude postupne elektrifikovať celý modelový rad, ale spaľovacie motory budú aj naďalej hrať dôležitú úlohu, tvrdí šéf českej značky. Zákaz spaľovacích vozidiel podľa neho nie je možný, len pre hroziacu stratu tisícov pracovných miest. Tím musel udrieť návrh emisnej normy Euro 7.

Pokiaľ však ide o vplyv elektrifikácie a elektromobilita o zamestnanosti, podľa mnohých štúdie prepúšťanie nie je skutočnou hrozbou a transformácia na elektromobilitu prináša nové príležitosti. Pravdepodobne však bude dôležitá postupnosť.

Zdroj: Elektrifikovaný časopis cez Ecomento

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V prvom rade si priplatíme za poškodenie Enyaq iV z Ceny „Prvé vydanie“ na Slovensku
Návrh Euro 7 údajne zakazuje spaľovacie vozidlá. Podpredseda EK sa ho zastáva
Nový „emisný škandál“ v Európe vďaka plug-in hybridom?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close