Technológie

Zdrojový kód systému Windows XP unikol na internet. Čo to znamená?

Hovorí sa, že súbory sa zdieľajú v uzavretých kruhoch už dlho.

Na internete sa objavil 43 GB balík údajného zdrojového kódu pre niekoľko operačných systémov od spoločnosti Microsoft. Vrátane jednej z prvých verzií systému Windows XP. A hoci spoločnosť Microsoft nepotvrdila pravosť uniknutých súborov, všetko nasvedčuje tomu, že zdrojový kód je skutočne pravý. Téme sa venovali webové stránky The Verge a Bleeping Computer.

Hackeri vraj s kódmi pracujú už roky

43GB balík zdrojového kódu a iného obsahu bol v posledných dňoch zverejnený na populárnych torrentových fórach a rôznych weboch pre zdieľanie súborov. Obe stránky sa pozreli na zdrojový kód.

Aj keď spoločnosť Bleeping Computer potvrdila, že ich redaktori nemali žiadne prostriedky na overenie zdrojového kódu, web The Verge označil materiál Windows XP ako „legitímny“. Microsoft obom redaktorom uviedol, že prípad už vyšetruje. Pravosť uniknutých súborov však nebola oficiálne potvrdená.

Zdroj úniku informácií z fór tvrdí, že zdrojový kód systému Windows XP nie je v hackerskej komunite nový. Hovorí sa, že ich uzavreté kruhy používateľov sa navzájom zdieľajú už niekoľko rokov. Postarali sa však o to, aby sa uniknuté súbory nedostali na verejnosť.

Aj ďalšie operačné systémy

Uvedený archív obsahuje hlavne zdrojové kódy, ktoré sú označené ako patriace k operačnému systému Windows XP a Windows Server 2003. Okrem toho sú spomenuté aj niektoré, oveľa staršie systémy: MS DOS 3.3, MS DOS 6.0, Windows 2000, Windows CE (3, 4 a 5), ​​Windows Embedded (7 a CE) a Windows NT (3.5 a 4).

Špeciálnejšou časťou balíka sú videá. Priečinok s nimi je väčší ako 3,7 GB. Šíri konšpiračné teórie o spoluzakladateľovi spoločnosti Microsoft Billovi Gatesovi. Toto známe meno tam je veľmi obľúbený cieľ konšpirácií, najmä v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou koronavírusu.

Ilustračný obrázok

Prečítajte si tiež

Pozor na ďalšie podvodné hovory. Už teraz žiadajú o prístup do internet bankingu

Okrem tohto obrovského balíka sa na internete objavil aj menší, zhruba 3 GB archív. Podľa všetkého sú od neho oddelené iba skutočne relevantné súbory a zdrojový kód Windows XP a Windows Server 2003.

Dodajme, že aj keď sa potvrdí pravosť kódov, nepôjde o prvý únik zdrojového kódu operačného systému od spoločnosti Microsoft. Napríklad internet už je dostali časti systému Windows 10 a aj tento rok Windows NT 3.5 a softvér prvého konzoly Xbox.

Môže predstavovať riziko. Ale malé

Zdrojový kód operačného systému môže byť v rukách hackerov a zločincov veľmi nebezpečný. Toto je textové znázornenie softvéru v programovacom jazyku tak, ako ho napísali pôvodní programátori. Je teda možné podrobne zistiť, ako softvér funguje a aké operácie vykonáva. To umožňuje hackerom objavovať a využívať bezpečnostné chyby, chyby a chyby, ktoré by inak nezistili.

Únik zdrojového kódu však nemusí predstavovať riziko iba pre používateľov dnešného takmer 20 rokov starého systému. Je to tak preto, lebo vývojári sú zvyknutí opakovane používať naprogramované časti svojho softvéru vo viacerých projektoch.

Ak sa teda časti zdrojového kódu systému Windows XP objavia v novších vydaniach systému Windows a hackeri v nich nájdu chybu, teoreticky môžu byť ohrození aj používatelia novších systémov Microsoft. Je však dôležité poznamenať, že zatiaľ sa toto riziko javí ako veľmi nízke a netreba sa ho obávať. Je však dobré udržiavať softvér v aktualizovanom stave a inštalovať všetky bezpečnostné opravy vydané vývojármi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close