Veda

Zemské tektonické platne vytvorili Himaláje – a môžu ich zlomiť

V srdci Ázie, hlboko pod zemou, do seba narážajú dve obrovské tektonické platne – prudká, no spomalená kolízia geologických nárazníkov, ktorá časom vyformovala týčiace sa himalájske hory. Ale podľa nového výskumu by prebiehajúca tektonická kolízia, ktorá vytvorila najvyššie hory sveta, mohla tiež rozdeliť Tibet na dve časti.

Tím vedcov z Číny a Spojených štátov amerických študoval podzemné seizmické vlny zo zemetrasení v Tibete a jeho okolí a analyzoval geochemické zloženie plynov v horúcich prameňoch na povrchu. Zistili, že indická doska sa môže pri zrážke s euroázijskou doskou správať prekvapivo.

Zistenia ešte neboli recenzované, ale a Predtlačová verzia štúdie bola zverejnená online A vedci predstavili svoju prácu na výročnom stretnutí Americkej geofyzikálnej únie v decembri.

Vedci zistili, že zrážka dvoch tektonických platní, ktorá sa začala asi pred 60 miliónmi rokov, spôsobila, že okraj Euroázijskej platne sa zložil, vydutie a zbalenie do toho, čo dnes poznáme ako Himaláje. Čo sa však presne deje v podzemí, keď sa indická platňa neustále nabíja, zostáva záhadou.

Niektorí experti sa domnievajú, že keď sa indická doska podsúva, čo je technický termín pre vtlačenie pod euroázijskú dosku, tlačí sa pod Tibet horizontálne, zatiaľ čo iní si myslia, že indická doska sa podsúva vertikálnejšie.

Nová štúdia ukazuje, že indická doska sa podsúva pod euroázijskú dosku, ale ako tento proces prebieha, jej časť sa štiepi pod Tibetom, pričom východná polovica dosky sa oddeľuje od západnej.

„Predpokladáme, že toto pretrhnutie dosky by mohlo rozdeliť pohorie pozdĺž jeho dĺžky,“ uviedli vedci. Napísal zhrnutie svojich zistení,

Vedci uviedli, že keď sa doska pod zemou rozdelí, môže to otvoriť oblasť zemetraseniu a iným nebezpečenstvám.

READ  Prvé prepuknutie vírusu Marburg zabilo päť ľudí v Tanzánii zdravotné novinky
Zemská kôra je rozdelená na samostatné „tektonické dosky“, ktoré sa vždy pohybujú pomaly. Zemetrasenia sa sústreďujú na týchto hraniciach dosiek.cez USGS

Barbara Romanowicz, profesorka na Katedre zemských a planetárnych vied na Kalifornskej univerzite v Berkeley, ktorá sa na štúdii nezúčastnila, uviedla, že zistenia poskytujú zaujímavé – a pravdepodobné – vysvetlenie toho, čo sa deje vo veľmi dynamickej časti krajiny. vesmír. Svet.

Štúdia navyše naznačuje možné dopady, ak by sa indická platňa rozdelila na dve časti.

„Ak máte takúto slzu, je to oblasť slabosti,“ povedala. „Takže by ste mohli očakávať, že toto bude miesto nejakého veľkého zemetrasenia, aby sa prispôsobilo celkovému pohybu indickej platne pod euroázijskou platňou.“

Tektonické platne sú tvorené zemskou kôrou a tvrdou vrchnou vrstvou plášťa, známou ako litosférický plášť. Na planéte je asi tucet veľkých a nepravidelne tvarovaných tektonických platní, ktoré sa neustále zrážajú, tlačia nahor, kĺžu nadol alebo sa od seba vzďaľujú.

„Kôra a tvrdá časť plášťa by sa mali pohybovať spolu, ale tento článok tvrdí, že litosférický plášť sa odlupuje a kôra zanecháva za sebou,“ povedal Zach Elon, docent geofyziky na Kalifornskej univerzite v Santa . Barbary, ktorá sa na štúdii nezúčastnila. „Je to zaujímavé a v niektorých smeroch vlastne trochu kontroverzné.“

Dôvodom možnej kontroverzie je, že vo vedeckej komunite zatiaľ neexistuje konsenzus o tom, ako dochádza ku kolízii medzi indickou a euroázijskou platňou – alebo čo to znamená pre planétu.

„Každý má čo povedať,“ povedal Joshua Garber, odborný asistent výskumu na katedre geológie na Pensylvánskej štátnej univerzite, ktorý sa na štúdii nezúčastnil. „Táto oblasť je pre geológov takmer ako zlaté teľa alebo svätý grál. Veľa ľudí sa snaží pochopiť, čo sa deje, pretože je to také jedinečné.“

READ  Sledujte: Guvernérka Kate Brown hovorí o najnovších aktualizáciách koronavírusu v Oregone

Zvláštne postavenie tejto oblasti je dané tým, že je to jediné miesto, kde v reálnom čase prebieha kolízia kontinentálnych platní. Tieto chaotické nahromadenia sa vyskytli niekoľkokrát v histórii Zeme, vrátane procesu pred 350 miliónmi až 400 miliónmi rokov, ktorý vytvoril Apalačské pohorie, ale moderných príkladov je len málo a sú veľmi vzdialené.

„Máme veľmi obmedzené prirodzené laboratórium,“ povedal Elon. „Toto je mizivo malý záber času, ktorý nám Zem poskytla počas nášho krátkeho života, takže je to jediná hra v meste, ktorá študuje tento špecifický proces kontinentálnych zrážok. A je to také úžasné.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close