Veda

Záhada spánku: čo sa skrýva za zábermi „presného prebudenia“.

Ľudia majú krásny a zložitý systém vnútorných procesov, ktoré pomáhajú nášmu telu držať čas, pričom úlohu zohráva slnečné svetlo, kofeín a načasovanie jedla. Ale to nezodpovedá „presnému prebudeniu“.

Sarah Mosquera / NPR


skryť titulok

prepnúť titulok

Sarah Mosquera / NPR

Ľudia majú krásny a zložitý systém vnútorných procesov, ktoré pomáhajú nášmu telu držať čas, pričom úlohu zohráva slnečné svetlo, kofeín a načasovanie jedla. Ale to nezodpovedá „presnému prebudeniu“.

Sarah Mosquera / NPR

Niekedy sa to môže stať aj vám:

Idete spať s nejakou rannou povinnosťou na mysli, môže to byť let alebo dôležité stretnutie. Nasledujúce ráno sa automaticky zobudíte a zistíte, že ste svoj budík prekonali iba o minútu alebo dve.

Čo sa tu deje? Je to čisté šťastie? Alebo možno máte neuveriteľnú schopnosť prebudiť sa v správnom čase bez akejkoľvek pomoci?

Ukazuje sa, že prišlo veľa ľudí Dr. Robert Stickgold O tejto udalosti som premýšľal roky.

„Toto je jedna z tých otázok v štúdiách spánku, kde každý v tejto oblasti súhlasí s tým, že niečo zjavne nemôže byť pravda,“ hovorí Stickgold, kognitívny neurológ z Harvard Medical School a Beth Israel Deaconess Medical Center.

Stickgold si dokonca pamätá, že to predniesol svojmu mentorovi, keď začínal v teréne – len aby sa mu naskytol podozrivý pohľad a ani zďaleka neuspokojivé vysvetlenie. „Môžem vás uistiť, že všetci výskumníci spánku hovoria, že plešatosť, to je nemožné,“ hovorí.

a predsa tam stickgold stále verí Je niečo z toho. „Takéto presné prebudenia hlásili stovky a tisíce ľudí,“ hovorí, vrátane seba. „Môžem vstať o 7:59 a vypnúť budík skôr, ako sa zobudí moja žena.“ Aspoň niekedy.

Samozrejme, je dobre známe, že ľudia majú krásny a zložitý systém vnútorných procesov, ktoré pomáhajú nášmu telu udržať si čas. Do určitej miery, vystavenie slnečnému žiareniu, kofeínu, jedlu, cvičeniu a ďalším faktorom, tieto procesy riadia naše cirkadiánne rytmy v zhruba 24-hodinovom cykle dňa a noci, a to je ovplyvnené tým, kedy ideme spať. zobudiť sa.

Ak máte dostatok spánku a váš životný štýl je v súlade s vaším cirkadiánnym rytmom, mali by ste sa vo všeobecnosti prebúdzať každé ráno v rovnakom čase a prispôsobovať sa sezónnym rozdielom, hovorí Dr. Philip Gehrmanspánkový vedec na Pensylvánskej univerzite.

To však stále dostatočne nevysvetľuje tento jav vstávania len niekoľko minút pred budíkom, najmä ak ide o čas, ktorý sa odchyľuje od vášho bežného rozvrhu.

„Počujem to stále,“ hovorí. „Myslím, že k tomu prispieva úzkosť z meškania.“

Vedci sú zvedaví so zmiešanými výsledkami

V skutočnosti niektorí vedci skúmali túto hádanku v priebehu rokov so zmiešanými výsledkami.

Napríklad malý, 15-členný štúdium z roku 1979 zistili, že v priebehu dvoch nocí sa subjekty dokázali prebudiť do 20 minút od cieľového času viac ako polovicu času. Dvaja jedinci, ktorým sa darilo najlepšie, boli sledovaní ďalší týždeň, ale ich presnosť rýchlo klesla. Po druhé malý experiment Nechali účastníkov, aby si vybrali, kedy sa zobudia, dospeli k záveru, že takmer polovica spontánnych prebudení bola do siedmich minút od ich písomnej voľby pred spaním.

Iní výskumníci zvolili subjektívnejší prístup a požiadali ľudí, aby nahlásili, či mali schopnosť prebudiť sa v danom čase. V jednej takejto štúdii viac ako polovica respondentov uviedla, že by tak urobili. Vskutku, hovorí Stickgold, je celkom možné, že „veľa vecí, o ktorých si myslíme, že robíme stále, robíme len raz“.

Dobre, takže vedecké dôkazy nie sú úplne ohromujúce.

Ale bol tu jeden zaujímavý dôkaz, ktorý ma zaujal, vďaka Dr Phyllis Zeevedúci spánkovej medicíny na Northwestern University Feinberg School of Medicine.

READ  NASA varuje asteroid VEĽKOSTI STADIA, aby sa pohyboval smerom k Zemi - RT World News

Úlohu môžu zohrávať stresové hormóny

Koncom 90-tych rokov chcela skupina výskumníkov v Nemecku zistiť, ako ovplyvňuje očakávanie prebudenia hpa os – Komplexný systém v tele, ktorý sa zaoberá našou reakciou na stres a zahŕňa hypotalamus, hypofýzu a nadobličky.

hromadne narodenýJeden z autorov štúdie hovorí, že vedeli, že hladina hormónu, ktorý je uložený v hypofýze, tzv. ACTHZačnite vstávať skôr, ako sa zvyčajne zobudíte, čo zase signalizuje nadobličkám, aby uvoľnili kortizol, takzvaný „stresový hormón“, ktorý vám okrem iného pomáha prebudiť sa.

„V tejto súvislosti sme sa rozhodli to vyskúšať a ukázalo sa, že je to skutočne sľubná hypotéza,“ hovorí Born, ktorý je teraz profesorom behaviorálnej neurovedy na univerzite v nemeckom Tübingene.

Tu je to, čo Born a jeho tím urobili: Našli 15 ľudí, ktorí sa zvyčajne zobudili okolo 7 alebo 7:30, umiestnili ich do spánkového laboratória a odobrali vzorky krvi v priebehu troch nocí.

Subjekty boli rozdelené do troch rôznych skupín: piatim z nich bolo povedané, že budú musieť vstávať o 6:00; ďalší boli pridelení o 9:00; Tretia skupina mala vstávať o 9:00, ale potom sa nečakane zobudila o 6:00.

Bourne hovorí, že keď sa blížil čas jeho prebudenia, objavil sa jasný rozdiel.

U subjektov, ktoré očakávali, že sa zobudia o 6:00, došlo k výraznému zvýšeniu koncentrácie ACTH, ktoré začalo okolo 5:00, ako keby ich telá vedeli, že musia vstať skôr, hovorí Bourne.

„Je to dobrá adaptívna počiatočná reakcia organizmu,“ hovorí Born s smiechom, „pretože potom máte dosť energie na to, aby ste sa vysporiadali so vstávaním a zvládnete to, kým si nedáte prvú kávu.“

Rovnaký nárast stresových hormónov pred prebudením nebol zaznamenaný u tých členov skupiny, ktorí neplánovali ranné vstávanie, ale boli prekvapení budíkom o 6:00. Tretia skupina, ktorej bol poskytnutý čas prebudenia o 9:00, nemala jasné zvýšenie ACTH hodinu pred prebudením (Bourne hovorí, že ráno bolo príliš neskoro na to, aby videli rovnaký účinok.)

READ  Infekcia COVID-19 môže spôsobiť masívny zápal v tele

Bourneov experiment v skutočnosti nemeral, či sa ľudia nakoniec prebudia sami skôr, ako je vopred určený čas, ale hovorí, že zistenia vyvolávajú niektoré zaujímavé otázky o tomto fenoméne. Veď ako jeho telo vedelo, že musí vstávať skôr ako zvyčajne?

„Povie vám, že systém je plastický, dokáže sa sám o sebe prispôsobiť zmenám v čase,“ hovorí. A tiež naznačuje, že máme určitú schopnosť využívať tento „systém“, keď sme hore. Táto myšlienka nie je úplne cudzia výskumu spánku, hovorí.

„Vedecká záhada“, ktorú treba ešte vyriešiť

„Je dobre známe, že v mozgu existuje určitý mechanizmus, pomocou ktorého môžete ovplyvňovať svoje telo, mozog, keď spíte,“ hovorí Born. Poukazuje na výskum, ktorý ukazuje, že hypnotický návrh môže niekomu pomôcť spať hlbšie.

Zee z Northwestern hovorí, že pravdepodobne existuje „viaceré biologické systémy“, ktoré môžu vysvetľovať, prečo sa zdá, že niektorí ľudia sa dokážu zobudiť v určitý čas bez budíka. Je možné, že úzkosť zo vstávania nejako „prevalcuje“ naše hlavné vnútorné hodiny, hovorí.

„Tento papier je naozaj elegantný, pretože ukazuje, že váš mozog stále funguje,“ hovorí.

Samozrejme, ako presne to funguje a do akej miery môžete dôverovať tomuto záhadnému internému poplašnému systému zostáva veľkou, nezodpovedanou otázkou. A hoci žiadny z výskumníkov spánku, s ktorými som hovoril, neplánuje odstrániť svoje budíky, Stickgold z Harvardu hovorí, že nie je pripravený túto otázku zamietnuť.

„Je to skutočné vedecké tajomstvo,“ hovorí, „máme toho veľa.“ A ako v mnohých oblastiach, hovorí, keď stojí pred záhadou, „bolo by trúfalé predpokladať, že keďže nevieme, ako by to mohlo byť, že to nemôže byť“.

Tento príbeh je súčasťou periodickej vedeckej série NPR „Hľadanie času – cesta cez štvrtú dimenziu, aby sme zistili, čo nás robí“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close