Zábava

Zlatého leva získal americký film Nomadland

Vyhlásili víťaza 77. filmového festivalu v Benátkach.

12. sep 2020 o 20:36 (aktualizované 12. sep 2020 o 20:57) TASR

BENÁTKY. Zlatého leva, hlavnú cenu 77. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, získala v sobotu americká dráma s názvom „Nomadland“ (Krajina nomádov, 2020) pôvodom čínskej režisérky Chloé Zhaovej (Čao Tching).

Informovala o tom v sobotu večer festivalová porota, píše agentúra DPA.

Nomádka na ceste po USA

Chloé Zhaová sa stala prvou ženskou režisérkou za posledné desaťročia, ktorá získala v Benátkach hlavnú festivalovú cenu.

Film Nomadland v hlavnej úlohe s oscarovú herečkou Frances McDormand rozpráva príbeh 60-ročnej ženy, ktorá po hospodárskom kolapse vo vidieckej Nevade príde o svoj domov a následne sa ako moderná nomádka vydáva na cesty po USA a objavuje svet mimo konvenčné spoločnosti.

Režisérka aj herečka si cenu prevzali virtuálne prostredníctvom videa zo Spojených štátov, pretože sa pre obmedzenia spojené s koronavírusovou pandémiou na odovzdávaní cien osobne nezúčastnili.

O Zlatého leva sa uchádzalo 18 filmov a diváci si mohli od 2. do 12. septembra pozrieť celkovo 65 filmov z 50 krajín sveta.

Strieborného leva za najlepšiu réžiu dostal Japonec Kijoši Kurosawa za historickú romantickú drámu Spy no TSUM (Manželka špióna).

Cenu za najlepší scenár si odniesol indický tvorca Čaitanja Tamhane za film The Disciple (Učenec), ktorý rozpráva príbeh muža vytrvalo sa usilujúceho stať sa klasickým hudobníkom.

Špeciálnu cenu získal ruský film

Ocenenie pre najlepšiu herečku získala Britka Vanessa Kirbyová za rolu v trýznivé dráme Pieces of a Woman (Kúsky ženy), ktorú nakrútil maďarský režisér Kornél Mundruczó. Film zobrazuje emocionálny stav manželov, ktorým po domácom pôrode zomrie dieťa.

READ  Tattooist of Auschwitz má byť adaptovaný pre novú drámu Sky

Ocenenie za najlepšieho herca si odniesol Talian Pierfrancesco Favini za rolu vo filme Padrenostro (Náš otec), ktorý sleduje trauamtické detstva desaťročného chlapca uprostred talianska v 70. rokoch 20. storočia.

Špeciálnu cenu poroty získal ruský film Dorog tovarišči! (Drahí súdruhovia!) Režiséra Andreja Končalovského, ktorý spracoval tému tragédie v ruskom meste Novočerkask, keď v roku 1962 polícia počas protestov zastrelila 26 osôb.

Cenu Marcella Mastroianniho pre vychádzajúcu hereckú hviezdu získal Rúholláh Zaman za rolu v iránskom filme Choršid (Deti slnka).

O Zlatého leva sa uchádzalo 18 filmov a diváci si mohli od 2. do 12. septembra pozrieť celkovo 65 filmov z 50 krajín sveta.

Riadenie festivalu sprevádzali prísne opatrenia súvisiace s pandémiou COVID-19. Nosenie rúšok bolo povinné vo vnútorných i vonkajších priestoroch, diváci si museli lístky rezervovať vopred, mali zakázaný vstup na červený koberec a povolená bola menej ako polovičná kapacita kín.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close